سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل روزانه بازار فارکس: اژدهای سیاست های انقباضی از خواب بیدار شده است!

تحلیل روزانه بازار فارکس: اژدهای سیاست های انقباضی از خواب بیدار شده است!

  • مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه – تاریخ 28 خرداد (18 ژوئن)

این هفته نشان داد ترکیب تغییر لحن بانک مرکزی آمریکا به هاوکیش و تصمیم چین در مداخله بازار کامودیتی‌ها ترکیب سمی برای فروشندگان گسترده دلار است. این اصلاح قیمتی ممکن است کمی دیگر ادامه داشته باشد. این پیشرفت‌ها بر تغییر روند به سمت ارزهایی که به سمت عادی سازی سیاست‌ها حرکت کردند تاکید می‌کند. ارزهایی که نرخ بهره پایین دارند، همچنان آسیب پذیر هستند.

دلار آمریکا: هفته سختی برای فروشندگان دلار بود

در بین ارزهای G10 دلار آمریکا عملکرد قوی‌تری داشته است. دلار در برابر ارزهای کالا محور و کرون سوئد (SEK) رشد تقریبا 2.5% و در برابر ین ژاپن رشد 0.5% داشته است. سفته بازان از قبل در معاملات فروش ین ژاپن بودند به همین به دلیل ین واکنش کمتری داشت.

ارزهای کالا محور مشخصا از ترکیب بانک مرکزی آمریکا هاوکیش و آمادگی دولت چین برای اتخاذ استراتژی‌هایی برای جلوگیری از انبار کردن فلزات صنعتی (برای جلوگیری از افزایش فشارهای قیمتی ورودی) آسیب شدیدی دیدند. چین به طور موثر در بازار کامودیتی‌ها دخالت می‌کند. اما در بازار فارکس پیش‌بینی می‌شود دخالت‌های چین نتواند روند اصلی را معکوس کند و تنها کمی روند این ارزها را کند خواهد کرد. بنابراین اگر تهدیدات جدی‌تری برای روند جهانی تقاضا (مثل پیدا شدن گونه جدید ویروس) وجود نداشته باشند یا این طور که به نظر می‌رسد بانک مرکزی آمریکا اینقدر سریع به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت نکند، شک داریم چرخه روند کامودیتی‌ها برعکس شود و احتمالا خیلی زود است که بگوییم شاخص دلار به کف نهایی خود رسیده باشد.

این هفته به ما نشان داد که در روند فعلی ارزهایی که توسط عادی سازی سیاست‌های بانک مرکزی پشتیبانی می‌شوند نسبت به دیگر ارزها عملکرد بهتری خواهند داشت. کرون نروژ مشخصا در رتبه اول این دسته و دلار کانادا در جایگاه بعدی این دسته قرار دارند. با این حال این هفته نشان داد دلار آمریکا در این سلسله مراتب کمی جلوتر است و ارزهایی که نرخ بهره پایین دارند مثل یورو، ین ژاپن و فرانک سوئیس بیشترین آسیب‌پذیری را خواهند داشت. در فصل تابستان احتمالا معاملات جفت ارزهای فرعی (Cross trading) از معاملات انتقالی (Carry Trade) که ارز تامین کننده مالی آن دلار آمریکا باشد، بیشتر خواهند بود. اگر رشد دلار آمریکا (به دلیل داده‌های اقتصادی خوب یا تغییر لحن بیشتر فد به سمت هاوکیش) بیشتر شود، دلار در برابر ارزهایی که نرخ بهره پایین دارند بیشتر رشد خواهد کرد.

با توجه به این که سنگینی وزن شاخص دلار (DXY) بر ارزهایی که در کشورهای اروپایی نرخ بهره پایین دارند زیاد است، احتمالا این روند صعودی تا محدوده تکنیکال 92.90 ادامه خواهد داشت که تقریبا 1% بالاتر از محدوده فعلی دلار است. امروز احتمالا روز معاملاتی آرامی خواهد بود چرا که داده مهمی برای دلار در تقویم اقتصادی وجود ندارد و بازارها به دلیل تعطیلی رسمی جونتینت که تازه وارد قانون آمریکا شده، آرام دنبال می‌شوند.

جونتینت (Juneteenth) یک واژه مرکب از “جون” (ژوئن) و ناینتینت (نوزدهم) به انگلیسی همچنین به عنوان روز آزادی شناخته شده‌است. و از تعطیلات آمریکا است که برابر با جشن ۱۹ ژوئن است. در ۱۹ ژوئن سال ۱۸۶۵، اعلامیه آزادی بردگان که در تاریخ ۱ ژانویه ۱۸۶۳ در ایالات متحده صادر شده بود، توسط گوردون گرنجر برای بردگی آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار در تگزاس خوانده شد. تگزاس پس از پایان جنگ داخلی آمریکا در آوریل همان سال، آخرین ایالات مؤتلفه آمریکا بود که این اعلامیه را اعلام کرد. (منبع: ویکی‌پدیا)

یورو: بانک مرکزی اروپا خوشحال از این که فاصله خود را با فد حفظ کند

بانک مرکزی اروپا (ECB) از این فاصله قوی شدن دلار هوشمندانه استفاده خواهد کرد تا انتظارات بین بانک مرکزی اروپا و فد را از هم جدا کند. لین، از بانک مرکزی اروپا، دیروز همین کار را انجام داد و عنوان کرد احتمالا در جلسه ماه سپتامبر بانک مرکزی داده‌های کافی برای تغییر سیاست‌های داویش وجود نخواهد داشت.

با ایجاد این فاصله بانک مرکزی اروپا امیدوار است: 1. بتواند سقوط در بازار اوراق اروپا را محدود کند و شرایط مالی را همچنان انبساطی نگه دارد و 2. تلاش کند تا شاخص وزنی تجارت یورو را کاهش دهد. دیروز شاخص وزنی تجارت یورو 0.5% کاهش یافت و از کف ماه ژوئیه سال گذشته خود فاصله چندانی ندارد.

شک داریم جفت ارز EURUSD امروز بتواند بالاتر از 1.1950 -1.1980 برسد. اگر داده‌های اقتصادی یا نظرات اعضای بانک مرکزی نگرانی‌ها از تصویب سیاست‌های انقباضی در فصل تابستان را افزایش دهند احتمالا مومنتوم کافی وجود دارد تا این جفت ارز را به سمت 1.1835 و سپس 1.1700 حرکت کند.

پوند انگلیس: آماده برای جنگ سوسیس

پوند انگلیس این هفته عملکرد ضعیفی داشت و در برابر دلار 1.5% افت کرد. البته باید دید بانک مرکزی انگلیس در طیف عادی سازی سیاست‌ها در کدام سمت قرار می‌گیرد. بازار افزایش 0.1% نرخ بهره را در ماه آگوست سال 2022 (زودتر از بانک مرکزی آمریکا) قیمت گذاری کرده است. این اتفاق رویداد نادری است چرا که چرخه افزایش نرخ بهره انگلیس معمولا بین بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا قیمت گذاری می‌شود.

در برابر پوند انگلیس، رویدادهای ریسکی اتحادیه اروپا قرار دارد. نشانه‌هایی وجود دارد که انگلیس قصد دارد یک طرفه قرارداد صادرات گوشت فرآوری شده (سوسیس) را به ایرلند شمالی که در پایان ماه ژوئن به اتمام می‌رسد، تمدید کند. صبر بروکسل (اتحادیه اروپا) در برابر انگلیس رو به اتمام است و به نظر می‌رسد این ریسک وجود دارد که پروتکل‌ها و تهدید تعرفه‌های تجاری جدی‌تر شوند.

چند هفته آینده برای GBPUSD دوره آسیب پذیری خواهد بود چرا که با شکست محدوده 1.3890 مسیر برای محدوده 1.380 و 1.3810 باز می‌شود. این محدوده آخرین مانع برای محدوده حمایتی 1.3675 ماه آوریل و مارس است.

رئال برزیل (BRL): آخرین در روند هاوکیش

تغییر لحن فد، دلار آمریکا را برابر ارزهایی که دفاع پولی ضعیف دارند (مثل یورو، ین، فرانک سوئیس) قوی‌تر می‌کند. اما ارزهایی که به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت کردند مقاومت بیشتری در برابر دلار خواهند داشت. روسیه نرخ بهره را به 5.5% افزایش داده و پیش‌بینی می‌شود در ماه ژوئیه 0.5% دیگر نرخ بهره را افزایش دهد. بانک مرکزی برزیل نرخ بهره را 0.75% افزایش داد و نرخ بهره این کشور به 4.25% رسید. پیش‌بینی می‌شود در جلسه اوایل ماه آگوست این بانک نرخ بهره را به 5% افزایش یابد.

در فضایی که معاملات انتقالی طرفدار دارند احتمالا BRL عملکرد خوبی خواهد داشت. احتمالا ارز تامین کننده مالی این معاملات انتقالی به جای دلار آمریکا، یورو خواهد بود.

منبع: ING

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

برای یادگیری معامله بر اساس تحلیل سنتیمنت و اخبار به مطالب زیر مراجعه کنید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟