سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

تحلیل روزانه بازار فارکس: بازار به لحن هاوکیش اعضای بانک مرکزی آمریکا عادت کرده است

تحلیل روزانه بازار فارکس: بازار به لحن هاوکیش اعضای بانک مرکزی آمریکا عادت کرده است

  • مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه – تاریخ 3 تیر (24 ژوئن)

اعضای بانک مرکزی آمریکا همچنان لحن هاوکیش دارند، اما به نظر می‌رسد بازار نسبتا با این لحن و قیمت گذاری فعلی احساس راحتی می‌کند. این موضوع می‌تواند در بخش ارزهای ادواری فارکس نیز تکرار شود و احتمالا امروز بازار نسبت به صحبت‌های دیگر اعضای بانک مرکزی آمریکا واکنش کمی نشان دهد. پیش‌بینی نمی‌شود جلسه بانک مرکزی انگلیس غافلگیری برای بازار داشته باشد اما در جلسه بانک مرکزی مکزیک (Banxico) احتمالا شاهد لحن هاوکیشی خواهیم بود.

دلار آمریکا: کمک کمتری از اعضای هاوکیش بانک مرکزی دریافت می‌کند؟

سخنرانی اعضای بانک مرکزی آمریکا در چند روز اخیر در کانون توجهات بوده چرا که بازار پس از تغییر لحن بانک مرکزی به هاوکیش در حال سنجش سخنان این افراد برای عادی سازی سیاست‌ها است. روز گذشته بوستیک و کاپلان مجددا لحن هاوکیشی داشتند و اذعان کردند هر دو انتظار دارند اولین افزایش نرخ بهره در سال 2022 رخ دهد. کاپلان اضافه کرد وی طرفدار کاهش خرید اوراق زودتر از انتظارات است چرا که روند بهبودی از همه‌گیری ویروس سرعت خوبی داشته است. واکنش بازار به این سخنان تا حدودی کم و محدود بود. بازده اوراق خزانه داری کمی افزایش یافت و در بازار سهام شاهد فشار نسبی در اواخر جلسه معاملاتی آمریکا بودیم. دلار آمریکا نیز در برابر ارزهای کم بازده کمی رشد کرد.

به نظر می‌رسد لحن هاوکیش اعضای بانک مرکزی و انتظارات افزایش نرخ بهره در بازار قیمت گذاری شده است بنابراین احتمال می‌رود باقی نظرات در مورد کاهش خرید اوراق و افزایش نرخ بهره (زودتر از انتظارات) احتمالا اثر محدود و کوتاه مدتی بر دارایی‌های حساس داشته باشد. در بازار فارکس نیز این مسئله دیده شد و ارزهای G10 (که هفته گذشته به دلیل لحن هاوکیش فد افت شدیدی در برابر دلار داشتند) روند بهبودی آن‌ها (در واکنش به سخنان بوستیک و کاپلان) کمی متوقف شد اما روند کلی کاملا برعکس نشد. دلار نیوزیلند این هفته بهترین عملکرد را داشته که البته با توجه به این که پیش‌بینی می‌شود ددیگاه بانک مرکزی نیوزیلند هاوکیش باشد موضوع عجیبی هم نیست.

همان طور که قبلا گفتیم انتظار داریم ارزهایی که بانک مرکزی آن‌ها به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت کردند (کرون نروژ، دلار کانادا، دلار نیوزیلند نمونه های قابل توجه در کشورهای عضو G10 هستند) رشد خوبی داشته باشند هر چند فضا برای رشد ارزهای کم بازده کمی کاهش یافته است.

امروز باز هم اعضای بانک مرکزی آمریکا سخنرانی دارند. واکنش بازار به سخنان این افراد به ما نشان می‌دهد آیا سرمایه گذاران تا حدودی به لحن هاوکیش عادت کردند یا خیر. اگر چنین باشد احتمالا دلار آمریکا رشد کمی خواهد داشت و ارزهای کالامحور با تقاضا رو به رو خواهند شد.

در سمت دیگر انتظار می‌رود شاخص سفارشات کالاهای بادوام آمریکا در ماه مه بهبودی را نشان دهد.

یورو: داده‌های قوی همچنان نمی‌توانند موجب رشد یورو شوند

شاخص فضای کسب و کار آلمان (German ifo Business Climate) امروز منتشر می‌شود و پس از داده‌های خوب PMI دیروز احتمال می‌رود این شاخص نیز بهتر از پیش‌بینی‌ها منتشر شود. (شاخص فضای کسب و کار آلمان 101.8 گزارش شد که نسبت به پیش‌بینی (100.8) بهتر بود.)

داده‌های قوی پیشرفت خوبی برای سنتمنت ناحیه یورو محسوب می‌شوند و نشان از مقاوم بودن اقتصاد پس از پایان یافتن محدودیت‌های فصل بهار می‌دهد با این حال این داده‌ها نمی‌توانند موجب رشد جفت ارز EURUSD شوند. به نظر می‌رسد این جفت ارز هنوز تحت تاثیر سخنان بانک مرکزی آمریکا است. اگر پس از سخنان هاوکیش امروز اعضای بانک مرکزی آمریکا این جفت ارز بتواند بالای محدوده 1.1900 بماند می‌توانیم به رشد EURUSD امیدوار باشیم.

پوند: بانک مرکزی انگلیس احتمالا نسبت به انتظارات بازار لحن هاوکیش کمتری خواهد داشت

پیش‌بینی می‌شود جلسه امروز بانک مرکزی انگلیس منجر به نوسانات شدیدی در بازار نشود. پس از تغییر هاوکیش چشم انداز نرخ بهره در دات پلات (Dot Plot) بانک مرکزی آمریکا مناظره‌ها در مورد افزایش نرخ بهره در سال 2022 افزایش یافتند و نحوه قیمت گذاری در بازار پیش‌بینی می‌کند بانک مرکزی زودتر از پیش‌بینی‌ها به سمت چرخه سیاست‌های انقباضی حرکت کند. چشم اندازهای بانک مرکزی انگلیس از رشد اقتصادی بیشتر به سمت طیف خو‌ش‌بینانه هستند اما افزایش آمار مبتلایان گونه دلتا ویروس کرونا می‌تواند تهدیدی برای بهبود اقتصادی باشد.

شک داریم در جلسه امروز شاهد لحن هاوکیشی، آن هم بیشتر از چیزی که بازار انتظارش را دارد باشیم به همین دلیل احتمالا تاثیر این جلسه بر پوند انگلیس محدود خواهد بود.

پزو مکزیک (MXN) : ایا لحن هاوکیشی از بانک مرکزی مکزیک شاهد خواهیم بود؟

امروز بانک مرکزی مکزیک در ساعت 22:30 به وقت ایران جلسه‌ای برای تعیین نرخ بهره خواهد داشت و انتظار می‌رود نرخ بهره را در همان 4% ثابت نگه دارد.

در حالی که همتایان این کشور در بازارهای نوظهور افزایش نرخ بهره را آغاز کردند، فشارها بر Banxico وجود دارد تا این بانک نیز نرخ بهره را افزایش دهد. بازار انتظار دارد تا پایان سال این بانک نرخ بهره را 0.6% افزایش دهد و احتمالا اولین افزایش نرخ بهره در 30 سپتامبر (8 مهر) رخ خواهد داد.

دیدگاه پیش‌ فرض این است که Banxico لحن هاوکیشی داشته باشد و برای پایین آوردن نرخ تورم به هدف 3% خودش آماده باشد (در حال حاضر نرح تورم سالانه 5.9% است). باید ببینیم آیا Banxico به اندازه کافی هاوکیش هست و این لحن می‌تواند موجب افت جفت ارز USDMXN پایین‌تر از سطح حمایتی 20.17 شود یا خیر. بازار پیش‌بینی می‌کند بانک مرکزی فعلا آماده نیست تا نرخ بهره را افزایش دهد و این موضوع در بازار قیمت گذاری شده است. اگر Banxico نتواند بازار را متقاعد کند که آماده افزایش نرخ بهره است احتمالا جفت ارز USDMXN تا محدوده 20.50 رشد داشته باشد.

منبع: ING

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

برای یادگیری معامله بر اساس تحلیل سنتیمنت و اخبار به مطالب زیر مراجعه کنید:

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟