utofx

تحلیل روزانه بازار فارکس: بانک مرکزی آمریکا آرامش بازار را به هم زد

زمان مطالعه: 4 دقیقه

فارکس 9

  • مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه – تاریخ 27 خرداد (17 ژوئن)

لحن هاوکیش بانک مرکزی آمریکا (فد) از چیزی که بازار انتظار آن را داشت بیشتر بود و همین امر منجر شد آرامش بازار به هم بریزد. هنوز با گردهمایی اقتصادی Jackson Hole دو ماه فاصله داریم اما این بدین معنی نیست که معاملات انتقالی در فصل تابستان عملکرد خوبی نخواهند داشت. با این حال مشخصا ویژگی دلار به عنوان ارز تامین کننده مالی این معاملات از بین رفته است. انتظار داریم بانک نورگس (Norges Bank) نروژ لحن هاوکیشی در جلسه امروز داشته باشد.

(به جابجایی ارز از یک کشور، به کشور دیگری که نرخ بهره بالاتری می‌دهد معاملات انتقالی یا currency carry trades می‌گویند.)

دلار آمریکا: فد آرامش بازار را به هم زد

لحن هاوکیش بانک مرکزی بیش از چیزی بود که بازار انتظارش را داشت. در پیش‌بینی نرخ بهره شاهد بروز رسانی بودیم (افزایش 50 واحدی یا 0.5% نرخ بهره در سال 2023) اما سوال مهمی که ایجاد می‌شود این است که بانک مرکزی تا چه میزان افزایش نرخ تورم را موقتی می‌داند. این موضوع همچنین بر این مسئله اشاره دارد که ممکن است صحبت در مورد کاهش برنامه QE زودتر از چیزی که پیش‌بینی می‌شد، رخ دهد. بنابراین تمام توجهات معطوف به گردهمایی اقتصادی Jackson Hole در اواخر آگوست خواهد بود چرا که احتمال می‌رود در این جلسه رسما در مورد کاهش خرید اوراق (تپرینگ) صحبت شود. تغییر لحن در جلسه FOMC به وضوح به نفع دلار آمریکا بود و این ارز در برابر دیگر ارزهای G10 قوی شد.

تقریبا با گردهمایی اقتصادی Jackson Hole دو ماه دیگر فاصله داریم. بازار پیش‌بینی می‌کند کاهش QE زودتر از زمان قبلی رخ دهد و مشکل به نظر می‌رسد رشد فعلی دلار در برابر دیگر ارزها دوام زیادی داشته باشد مخصوصا که تقاضا برای معاملات انتقالی در بازار فارکس همچنان پابرجاست. احتمالا چیزی که تغییر خواهد کرد نقش دلار به عنوان تامین کننده مالی معاملات خواهد بود. حرکت بانک مرکزی آمریکا به سمت عادی سازی سیاست‌ها بدین معنی است که یورو یا ین ژاپن احتمالا نقش تامین کننده مالی را خواهند داشت. از این رو پیش‌بینی می‌شود بعد از طوفان دیشب در فصل تابستان بازار در آرامش باشد. احتمالا ارزهایی که نرخ بهره پایین دارند در برابر دلار عملکرد خوبی نخواهند داشت. اما ارزهایی مثل روبل روسیه و رئال برزیل (BRL) که بانک‌هایی مرکزی‌شان به سمت سیاست‌های انقباضی حرکت کردند احتمالا در برابر دلار تقویت می‌شوند.

یورو: زمین خوردن توسط فد

همگام با دیگر ارزها، یورو نیز از جلسه دیروز بانک مرکزی ضربه خورد. با توجه به این که فد زودتر از چیزی انتظارش را داشتیم به سمت عادی سازی سیاست‌ها حرکت می‌کند و بانک مرکزی اروپا همچنان محتاطانه عمل می‌کند (همانطور که در جلسه هفته پیش بانک مرکزی اروپا دیدیم) احتمالا جفت ارز EURUSD نتواند در فصل تابستان به هدف قیمتی 1.25 برسد. حتی اگر فضای ریسکی عادی شود باز هم این مسئله (نرسیدن به هدف قیمتی 1.25) درست است چرا که به نظر می‌رسد یورو در حال حاضر ارز بهتری برای تامین مالی معاملات انتقالی در برابر ارزهای با نرخ بهره بالاتر باشد. تغییر در چشم انداز ارز تامین کننده مالی معاملات انتقالی می‌تواند یکی از دلایلی باشد که جفت ارز EURGBP در شب گذشته روند نزولی را ادامه داد. با توجه به این که جفت ارز EURUSD میانگین متحرک ساده 200 را در تایم فریم روزانه که حوالی قیمت 1.1997 قرار داشت، شکسته است به وضوح مشخص است که ریسک‌‌ها در میان مدت برای این جفت ارز نزولی خواهند بود.

کرون نروژ (NOK): خوش‌بینی بانک مرکزی نروژ به کرون این کشور کمک خواهد کرد

بانک نورگس (Norges Bank یا بانک مرکزی نروژ) امروز جلسه داشت. پیش‌بینی می‌شد نرخ بهره ثابت بماند که همین اتفاق افتاد و نرخ بهره این بانک 0% باقی ماند. تمرکز اصلی بر مسیر افزایش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور خواهد بود. با توجه به بازگشت اقتصاد، افزایش قیمت نفت و کرون نه چندان قوی، احتمال بانک مرکزی این کشور پیش‌بینی خود برای افزایش نرخ بهره را تغییر خواهد داد و سیگنال افزایش نرخ بهره در جلسه ماه سپتامبر اعلام می‌کند. این سناریو که بانک مرکزی دوبار (ماه سپتامبر و دسامبر) نرخ بهره را افزایش دهد محتمل‌تر به نظر می‌رسد. با توجه به این که بانک مرکزی نروژ نسبت به دیگر بانک‌های G10 لحن هاوکیش‌تری دارد، احتمالا کرون نروژ این مسئله می‌تواند بهره ببرد. خوش‌بینی بانک مرکزی می‌تواند EURNOK را امروز به سمت محدوده 10.10 نزدیک‌تر کند. (اولسن، رئیس بانک مرکزی نروژ در ساعت 13:21 به وقت ایران اعلام کرد نرخ بهره امسال ممکن است دوبار افزایش یابد)

لیر ترکیه (TRY): جلسه بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) امروز برگزار می‌شود

جلسه بانک مرکزی ترکیه امروز برگزار می‌شود. طبق پیش‌بینی‌های این بانک نرخ تورم در پایان فصل سوم یا اوایل فصل چهارم باید افت شدیدی داشته باشد. پیش‌بینی نمی‌شود امروز بانک مرکزی ترکیه تغییری در نرخ بهره ایجاد کند. با این حال انتظار بهبودی تورم می‌تواند به این بانک اجازه دهد در ماه اکتبر سیاست‌های تسهیلی نسبی را اجرا کند.

منبع: ING

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

برای یادگیری معامله بر اساس تحلیل سنتیمنت و اخبار به مطالب زیر مراجعه کنید:

0 0 رای ها
امتیاز مطلب
اشتراک در
اطلاع از

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x