چرا باید روی کامودیتی‌ها معامله کنیم؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه

نویسنده: 

کامودیتی

معاملات CFD یک ابزار مالی مشتقه است که روی اغلب ابزارهای معاملاتی از جمله کامودیتی امکانپذیر است و مخفف کلمه « Contract for Difference» به معنای «قرارداد مابه التفاوت» می‌باشد. CFDها مورد توجه معامله‌گرانی است که می‌خواهند مقدار و کیفیت سرمایه‌گذاری‌های خود را به طور قابل توجهی افزایش دهند. CFD به معامله‌گران امکان انجام معاملات روی احتمال افزایش یا کاهش قیمت ابزار مالی را می‌دهد. (روی تغییر قیمت، شرط بسته می‌شود) در این روش، سود با توجه به تفاوت قیمت خرید با فروش بدست می‌آید.

کامودیتی ها

اکثر بروکرها امکان سرمایه‌گذاری بر روی طیف گسترده‌ای از فلزات گرانبها (مانند طلا، نقره، پلاتین و…)، محصولات کشاورزی (مانند گندم، ذرت، قهوه، پنبه، شکر و …) و کالاهای انرژی (مانند گاز طبیعی، نفت و…) را فراهم می‌کنند.

معامله کامودیتی‌ها به چه معناست؟

در اصطلاح فارکس، کامودیتی به عنوان کالایی تعریف می‌شود که بتوان آن را با کالایی دیگر از همان جنس مبادله کرد. بنابراین معامله‌ی کامودیتی‌ها به خرید و فروش آن کالا اشاره دارد که در تمام دنیا قیمت نسبتا یکسانی دارد.
بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار جهانی تمایل دارند کامودیتی‌ها را بصورت CFD معامله کنند چرا که به آنها اجازه می‌دهد با نوسانات دائمی قیمت‌ها سود بالاتری کسب کنند.

گرانترین کامودیتی‌ها را می‌توان در چهار دسته طبقه‌بندی کرد

فلزات گرانبها
محصولات کشاورزی
انرژی
کامودیتی‌های پرورده ‌شده (مثل قهوه، شکر و …)

فلزات گرانبها و کامودیتی‌های انرژی محور معمول‌ترین کامودیتی‌ها هستند و محصولات کشاورزی به محصولاتی مانند گندم و در نهایت کامودیتی‌های پرورده شده به قهوه، شکر و کاکائو اشاره دارد.
طلا نقره و نفت خام شناخته شده‌ترین و بیشترین معامله را از طریق CFD دارند.
عوامل زیادی بر قیمت کامودیتی‌ها تاثیر می‌گذارند، یکی از عوامل قابل توجه در نوسانات قیمت کامودیتی‌ها، تولیدات هستند. همچنین تغییرات فصلی نیز روی قیمت کامودیتی‌ها تاثیر می‌گذارند. اما تاثیرگذارترین عوامل، قیمت‌های عرضه و تقاضا است.
ظرفیت ذخیره سازی، به ویژه در مورد کامودیتی‌های انرژی محور، عامل دیگری است که قیمت این کالاها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مزایای معامله کامودیتی‌ها:
  • اختلاف کم میان اسپردها، همچنین اسپردهای رقابتی بدون کارمزد یا هزینه‌های پنهان.
  • فرصت استفاده از افزایش و کاهش قیمت کامودیتی‌ها
  • کنترل حجم سود و زیان با استفاده از حد سود و حد ضرر
  • فرصت استفاده از شرایط ژئوپلیتیک بین‌المللی

بیشتر بخوانید: چرا بافت و تامین مالی سختتر باعث رشد کامودیتی ها می‌شوند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *