سوگیری در معاملات چیست و چگونه آن را بهبود دهیم؟

0
596

سوگیریسوگیری در معامله‌گری به معامله‌گران اجازه می‌دهد در هنگام معامله تصمیمات مبتنی بر اطلاعات بگیرند. این موضوع هم برای معامله‌گران تازه‌کار و هم برای معامله‌گران باتجربه صدق می‌کند. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم:

  • سوگیری در معامله‌گری چیست؟
  • چرا معامله‌گران به سوگیری نیاز دارند؟
  • نحوه ایجاد سوگیری‌های معامله‌گری با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال چیست؟

سوگیری در معامله‌گری چیست؟

سوگیری در معامله‌گری یک نوع آمادگی یا بینش در بازارهای مالی است که به موجب آن معامله‌گران نسبت به وقوع یک نتیجه معین درمقایسه با سایر گزینه‌های جایگزین، احتمال بیشتری قائل می‌شوند.
این سوگیری‌ها معمولا توسط عوامل بنیادین یا تکنیکال تعیین می‌شود که هرکدام با رویکردی خاص رفتار بازار را توضیح می‌دهند. این مفهوم اغلب با روند بازار که به‌صورت صعودی یانزولی بازار تعریف می‌شود، در ارتباط است.

چرا معامله‌گران به سوگیری نیاز دارند؟

معامله‌گران برای اینکه تصمیمات معاملاتی خود را متناسب با استراتژی معاملاتی خاص خود اتخاذ کنند، نیاز به سوگیری دارند. هدف نهایی این است که برای سرمایه خود تصمیمات خوبی بگیریم. در مورد هر معامله باید تصمیمات زیادی اتخاذ شود که می‌تواند روندی طاقت‌فرسا باشد و اغلب نیز منجر به خطا می‌شوند.
به عنوان مثال، یک تاجر باید تعیین کند که کدام دارایی را معامله کند، چه زمانی وارد معامله شود، چه مدت معامله را ادامه دهد، چه زمان خارج شود و به چه میزان معامله کند. تصمیمات زیاد دیگری نیز وجود دارند به عنوان مثال این که آیا حد ضرر خود را جابجا کنم، آیا سودهای جزئی را بگیرم و خارج شوم؟ و…
در دنیای معامله‌گری، یک معامله‌گر تازه‌کار اغلب میان پتانسیل سودآوری و احتمال ضرر سرگردان است. این افراد تجربه کافی برای مقاومت در برابر احساسات خود را ندارند. درواقع آنها از اعتماد به نفس و توانایی در کنترل نتایج مثبت معامله خود برخوردار نیستند. در نتیجه، آنها اجازه می‌دهند وقایع دیگر مانند نتایج حساب دموی آنها به طرز نامناسبی بر احساسات آنها تاثیر بگذارد.
معامله‌گران تازه‌کار برای توسعه احساسات خود تنها به تنایج بدست آمده از معاملات خود تکیه می‌کنند. مشکل اینجاست که اگر این نتایج مثبت هم باشند، در بلند مدت به ضرر این افراد تمام می‌شود.
اجزای اصلی برای تعیین سوگیری معاملات از این قرار است:

  • باید در چه بازاری معامله کرد؟
  • من در کدام جهت معامله می‌کنم؟
  • چه موقع وارد شویم؟
  • چه موقع خارج شویم؟
  • حجم معامله چقدر باشد؟

باید در چه بازاری معامله کرد؟

پاسخ به این سوال اغلب برای معامله‌گران تازه‌کار گیج‌کننده است. معامله‌گران غالبا به سمت بازارهای محبوبی گرایش پیدا می‌کنند که فرصت‌های معاملاتی مناسبی فراهم نمی‌کنند. برای اینکه بدانید در چه بازاری باید معامله کنید ابتدا باید استراتژی معاملاتی خاص خود را شناسایی کرده و بازار مناسب با آن را پیدا کنید.

در کدام جهت معامله ‌کنم؟

جهت معامله معمولا با روند بازار مرتبط است که آن هم به استراتژی معاملاتی ربط دارد. جهت معامله می‌تواند با توجه به نشانه‌های روند کوتاه مدت و بلند مدت تعیین شود.

چه موقع وارد و چه موقع خارج شویم؟

معاملات در بازارهای مالی با توجه به تجزیه و تحلیل تکنیکال و بنیادین انجام می‌شود. این روش‌ها می‌توانند به صورت جداگانه یا ترکیبی برای تعیین نقطه ورود و خروج معامله استفاده شوند. نقاط ورود و خروج عموما باکمک اندیکاتورهای تکنیکال (نظیر میانگین‌های متحرک) و یا از طریق استراتژی بریک اوت و باکمک پرایس اکشن تعیین می‌شوند. برای آگاهی بیشتر،  می‌توانید به مقالات سه استراتژی مهم ورود و سه استراتژی مهم خروج از معاملات مراجعه کنید.

حجم معامله چقدر باشد؟

تعیین حجم معامله برای هر استراتژی معاملاتی ضروری است. معامله‌گران تازه‌کار اغلب از این جنبه استراتژی‌ها غافل می‌شوند و با حجم‌های غیرمنطقی معامله می‌کنند. حجم معامله باید با توجه به اندازه و میزان بالانس حساب معاملاتی شما تعیین شود.

چگونه می‌توان سوگیری معاملات را با استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال توسعه داد؟

اطلاعاتی که توسط اندیکاتورهای تکنیکال (مانند میانگین متحرک) ارائه می‌شوند، می‌توانند به معامله‌گران در بهبود سوگیری در معاملات کمک کنند.
میانگین متحرک
میانگین‌های متحرک ابزار دیگری هستند که معامله‌گران می‌توانند برای ایجاد سوگیری در معاملات استفاده کنند. به طور معمول، معامله‌گران از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ دوره‌ای استفاده می‌کنند. معامله‌گران با اعمال این اندیکاتور به دنبال تعیین روند و ایجاد فرصت‌های معاملاتی هستند. اگر قیمت بالای میانگین متحرک باشد بدان معنا است که روند صعودی است و فرصت خرید وجود دارد. از طرف دیگر هنگامی که قیمت زیر میانگین متحرک است، بدان معنا است که روند نزولی است و فرصت فروش وجود دارد.
در زیر دو نمودار مشاهده می‌کنید که در آنها از میانگین متحرک ۲۰۰ دوره‌ای در جفت‌ارز GBP/USD برای تعیین سوگیری معاملاتی استفاده شده است. در نمودار اول ما یک سوگیری نزولی را می‌بینیم که قیمت زیر میانگین متحرک است. در اینجا معامله‌گران می‌توانند پوزیشن‌های فروش قرار دهند. در نمودار دیگر سوگیری صعودی مشاهده می‌شود که در آن قیمت بالای میانگین متحرک است. در اینجا نیز معامله‌گران به دنبال پوزیشن‌های خرید می‌گردند. در هر دو مورد پس از عبور قیمت از میانگین متحرک، سوگیری متوقف شده و منتظر می‌مانیم تا قیمت در بالا یا پایین میانگین متحرک تثبیت شود.
سوگیری معاملاتی نزولی:

سوگیری معاملاتی صعودی:

پرایش اکشن:
پرایس اکشن اولین روش برای تشخیص سوگیری معاملاتی است. معامله‌گران می‌توانند با مشاهده یک نمودار و شناسایی قله‌های و دره‌های قیمتی در آن تشخیص دهند که قیمت به طور کلی در حال افزایش است یا کاهش. اگر قیمت‌ها در حال صعود هستند و کف‌های بالاتر نیز ایجاد کرده‌اند، معامله‌گران باید برای خرید سوگیری ایجاد کنند. در صورتی که قیمت‌ها در حال کاهش باشد (کف‌ها پایین‌تر از کف‌های قبلی شکل گرفته باشند) معامله‌گران باید سوگیری به سمت فروش داشته باشند. در نمودار زیر یک نمونه سوگیری با استفاده از پرایس اکشن بر روی جفت ارز EUR/USD مشاهده می‌شود:


نمودار بالا، جفت ارز EUR/USD در تایم فریم ۴ ساعته را نشان می‌دهد. معامله‌گران با مرور اطلاعات دو ماه اخیر تحلیل خود را آغاز می‌کنند. این آمار به معامله‌گران ۳۰۰ کندل ۴ ساعته را نمایش می‌دهد. همانطور که می‌بینید در دوره انتخاب شده، قیمت‌ها در یک روند نزولی قرار گرفته‌اند که می‌تواند برای معامله‌گران یک سوگیری برای فروش ارائه دهد.

منبع: DailyFX

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید