تقاطع طلایی و تقاطع مرگ چه تفاوتی دارند؟

0
481

Golden Cross vs. Death Cross

تحلیل تکنیکال شامل استفاده از تحلیل آماری برای تصمیم‌گیری در مورد معاملات نیز می‌شود. تحلیلگران تکنیکال برای تحلیل بازارها از تعداد زیادی داده که اغلب آنها به صورت نمودار هستند، استفاده می‌کنند. در بعضی مواقع خطوط روند الگوهایی تشکیل می‌دهند که با نام‌هایی مانند «فنجان و دسته»، «الگوی سر و شانه» و «سقف دوقلو» شناخته می‌شوند. معامله‌گران تکنیکال این الگوهای رایج را می شناسند و از آنها برای تشخیص روند آتی بازار استفاده می‌کنند.
تقاطع طلایی و تقاطع مرگ یکی از این الگوها هستند. این دو الگو دقیقا مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. تقاطع طلایی نشان‌دهنده افزایش قیمت در یک بازار صعودی دراز مدت است، در حالی که تقاطع مرگ نشان دهنده یک بازار نزولی بلند مدت است. هر دوی این الگوها با عبور یک میانگین متحرک کوتاه مدت از یک میانگین متحرک بلند مدت ایجاد می‌شوند.

تقاطع طلایی
تقاطع طلایی (Golden Cross) زمانی اتفاق می‌افتد که یک میانگین متحرک کوتاه مدت از یک میانگین متحرک بلند مدت به سمت بالا عبور کند. این الگو توسط تحلیلگران و معامله‌گران نشان دهنده یک چرخش صعودی در قیمت‌های بازار است.

تقاطع طلایی سه مرحله دارد:

  • روند نزولی که در نهایت با از بین رفتن فشار فروش پایان می‌یابد.
  • مرحله دوم که میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور می‌کند.
  • و در پایان، ادامه روند صعودی که به قیمت‌های بالاتر منجر می‌شود.

Golden Cross

تقاطع مرگ
برعکس تقاطع طلایی (Death Cross)، تقاطع مرگ یک حرک نزولی را نشان می‌دهد که با عبور یک میانگین متحرک کوتاه مدت از یک میانگین متحرک بلند مدت به سمت پایین ایجاد می‌شود.

تقاطع‌‌های مرگ معروف در سال‌های ۱۹۲۹، ۱۹۳۸، ۱۹۷۴ و ۲۰۰۸ پیش از رکودهای اقتصادی بزرگ تشکیل شده است. البته گاهی نیز تقاطع مرگ سیگنال‌های نادرستی صادر می‌کنند به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ این الگو تشکیل شد اما منجر به رکود اقتصادی نشد.

Death Cross

نتیجه‌گیری
در مورد اینکه چه زمانی یک تقاطع طلایی یا تقاطع مرگ معنی‌دار تشکیل می‌شود، بین تحلیل‌گران اختلاف نظر وجود دارد. برخی از تحلیلگران تقاطع طلایی (یا تقاطع مرگ) واقعی را هنگام تلاقی میانگین متحرک ۱۰۰ و ۵۰ روزه می‌دانند و بعضی دیگر آن را تلاقی میانگین متحرک ۲۰۰ و ۵۰ روزه می‌دانند.
تحلیلگران همچنین مشاهده این کراس اورها را در نمودارهای با تایم فریم پایین‌تر به عنوان تایید قوی‌تر، روند می‌دانند. صرف نظر از تفاوت‌ها در تعریف دقیق الگو یا تایم فریم استفاده شده، این شرایط عموما زمانی که یک میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت عبور می‌کند، تشکیل می‌شود.

منبع: Investopedia

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید