ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

 افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی با روسیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

 افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی با روسیه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 6 مهر

  •  افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی با روسیه
  • احتمال دومین اشتباه بزرگ بانک مرکزی آمریکا

گاز طبیعی روسیه اکنون در جایی در دریای بالتیک پخش می‌شود و در مقابل چشمان وحشت زده صدها میلیون اروپایی که از بحران تاریخی انرژی رنج می‌برند، هدر می‌رود.

دلیل آن چیست؟ به طور دقیق نمی‌دانیم، اما دو انفجار در منطقه شناسایی شد و به سیستم خط لوله نورد استریم آسیب رساند.

این حادثه تصادفی یا غیرعمدی بوده؟! با توجه به شرایط ژئوپلیتیکی: خیر. آلمان و ایالات متحده مشکوک هستند که این یک خرابکاری از طرف روسیه است تا یک مسئله فنی.

خبر خوب این است که به هر حال هیچ گازی از طریق خط لوله جریان نداشت، چرا که روسیه هفته‌ها پیش گاز اروپا را قطع کرده بود.

آکادمی

خبر بد این است که آسیب دیدن زیرساخت‌ها به وضوح تنش‌های بین غرب و روسیه را به نقطه عطفی سوق می‌دهد و امیدها را برای بهبود به زودی – چه در زمینه ژئوپلیتیک و چه در جبهه انرژی – از بین می‌برد.

قیمت گاز طبیعی اروپا که از سقف قیمتی اواخر ماه اوت کاهش یافته بود، دیروز 17% جهش کرد، در حالی که نفت خام 2.30% افزایش یافت.

جالب اینجاست که به دنبال ترکیب اخبار مثبت روسیه برای نفت، این کامودیتی به محدوده 80 دلار رسید اما باز هم افزایش قیمت نفت خام محدود خواهد بود.

این نشانه‌ای است که قیمت‌گذاری‌ها در بازارهای نفت عمدتاً ناشی از نگرانی‌های مربوط به سمت تقاضا است، چرا که سیاست‌های انقباضی سریع فدرال رزرو منجر به رشد غیرقابل تحمل دلار شده و فشار غیرقابل تحملی را بر سایر ارزها و سیاست‌های بانک‌های مرکزی آن‌ها اعمال کرده و چشم انداز تقاضای جهانی نفت را از بین می‌برد. حتی خبر کاهش تولید اوپک نیز نمی‌تواند خریداران نفت را به بازار بازگرداند.

با این حال به گفته بلومبرگ «همه چیز خوب است، اروپا گاز طبیعی مایع کافی برای گذراندن زمستان بدون روسیه را دارد.» اما سپس چه اتفاقی رخ می‌دهد؟! تنش‌ها افزایش می‌یابند!!!

طلا

افزایش تنش‌ها

 اگر تشدید تنش در جبهه انرژی کافی نباشد، دولت‌های چهار منطقه تحت اشغال مسکو در اوکراین همگی در همه پرسی‌ها پیروز شده‌اند و البته اکثریت بی‌سابقه ساکنان به پیوستن به روسیه بله گفته‌اند. پس از هرج و مرج در بریتانیا و پیروزی جناح راست افراطی در ایتالیا، اکنون افزایش تنش‌ها را در اواکراین مشاهده می‌کنیم. این در حالی است که امروز هنوز چهارشنبه است و این هفته هنوز ادامه دارد!!!!

افزایش تنش‌ها در اوکراین و افزایش قیمت گاز طبیعی به انتظارات تورمی اروپا دامن می‌زند، با این حال ثمری ندارند چرا که با افزایش نگرانی‌ها در زمینه رکود، جفت ارز EURUSD همچنان افت می‌کند.

اقتصاددان بلومبرگ عقیده دارد که از سه ماهه چهارم حداقل یک درصد کاهش تولید ناخالص داخلی (GDP) اروپا را شاهد خواهیم بود و اگر ماه‌های آینده به شدت سرد شود و کشورهای اروپایی در زمینه به اشتراک گذاشتن منابع سوخت شکست بخورند، می‌توانیم شاهد کاهش انقباض اقتصادی تا 5% باشیم.

این اعداد به اندازه رکود سال 2009 بد هستند. اما چیزی که در سال 2009 شرایط را بهتر می‌کرد، این بود: بانک‌های مرکزی با کاهش نرخ‌ها به محدوده صفر و پمپاژ تریلیون‌ها در سیستم مالی با خرید مقادیر زیادی اوراق قرضه دولتی و گفتن این که «هر چه که لازم باشد انجام خواهیم داد» فضای لازم برای جلوگیری از فاجعه را داشتند. شرایط فعلی فرق دارد و انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا (ECB) در دو جلسه آینده نرخ بهره را 0.75% افزایش دهد. بازده اوراق 10 ساله آلمان از زیر صفر درصد در ابتدای سال به بالای 2.20% افزایش یافته و حتی علی‌رغم تمام این مسائل پیش‌بینی می‌شود یورو محدوده 0.95 را در برابر دلار آمریکا تست کند و به زیر این سطح سقوط کند.

به طور مشابه، پوند همچنان تحت فشار فروش قوی قرار دارد، چرا که مقامات بانک مرکزی انگلیس (BoE) اقدامات خود را به تعویق می‌اندازد و اعلام کردند که بهتر است قبل از اقدام، 5 هفته صبر کنیم. (بانک مرکزی انگلیس امروز در بازار اوراق مداخله‌ای را انجام داد)

در همین حال، صندوق بین‌المللی پول اکنون به بریتانیا هشدار می‌دهد که در حالی که تورم در جهان و بریتانیا بالاست، سیاست‌های مالی غیرهدف‌مند را توصیه نمی‌کند. صندوق بین‌المللی پول تاکید می‌کند که مهم است سیاست مالی در مقابل اهداف سیاست پولی عمل نکند.

صندوق بین‌المللی پول اساساً اعلام کرد: اگر به کاری که انجام می‌دهید، ادامه دهید به شدت آسیب خواهید دید.

اما این تهدیدها بیهوده است. لیز تراس، نخست وزیر انگلیس، احتمالاً تا زمانی که درس عبرت نگیرد، متوقف نخواهد شد. خبر خوب این است که وی خیلی سریع این مسئله را تجربه خواهد کرد. اما تا آن زمان، ما شاهد سقوط کمی بیشتر بریتانیا خواهیم بود. سرعتی که در آن منحنی بازده بریتانیا افزایش می‌یابد، بسیار ترسناک است.

چه خبر از سایر نقاط دنیا

حتی دارایی‌های امن در حال حاضر با مشکل مواجه هستند. دیگر نیازی به صحبت در مورد ین به عنوان یک ارز امن نیست چرا که موضع داویش بانک مرکزی ژاپن (BoJ) مطمئناً منجر به ادامه افزایش ارزش USDJPY خواهد شد، مگر این که بانک مرکزی ژاپن مستقیماً در بازار فارکس دخالت کند که می‌تواند فرصت‌های خرید جالبی برای کسانی که جرات خرید در کف قیمتی علیه بانک مرکزی ژاپن را داشته باشند، ارائه می‌دهد.

در سمت دیگر جفت ارز USDCHF به محدوده برابری نزدیک می‌شود. فرانک همچنان قوی است اما نه به اندازه دلار آمریکا.

طلا تحت فشار غیرقابل تحمل دلار آمریکا، همگام با سایر دارایی‌های ریسکی معامله می‌شود!! اگر قیمت طلا از سال 2011 از الگوی تکنیکال ABCD پیروی کند، حتی می‌توانیم شاهد کاهش قیمت هر اونس به 1260 دلار باشیم.

نمی‌توان به طور قطع گفت این اتفاق رخ می‌دهد، اما از نظر تکنیکال امکان پذیر است. چه چیزی می‌تواند طلا را نجات دهد؟ طلایی که نتوانست پوشش ریسک خوبی در برابر شکست بازار، جنگ و تورم سرسام آور جهانی در سال جاری باشد؟ کندی نهایی در افزایش بازده اوراق خزانه داری؟ ممکن است…

احتمالا فدرال رزرو دومین اشتباه بزرگ را مرتکب می‌شود

اما با وجود شرایط فعلی، مقامات فدرال رزرو به شدت تلاش می‌کنند تا مطمئن شوند دیگر ارزها و بانک‌های مرکزی توان نفس کشیدن نداشته باشند!

بولارد، عضو بانک مرکزی آمریکا، اعلام کرد که پیش‌بینی می‌کند نرخ بهره به محدوده 4.5% برسد که 1% بالاتر از پیش‌بینی‌ها در ماه آوریل است.

کاکشاری، که معمولا عضو داویش بانک مرکزی آمریکا است، همچنین بیان کرد که اقدامات فدرال رزرو «به‌درستی» تهاجمی هستند.

اوانز، دیگر عضو بانک مرکزی آمریکا، عقیده دارد که سقف نرخ بهره 4.5 تا 4.75% است اما اما حداقل وی کمی در مورد افزایش زیاد و سریع نرخ بهره مضطرب است.

منقبض کردن اقتصادهای جهانی با این سرعت ممکن است با توجه به شرایط جهانی – جنگ و بحران انرژی – ایده خوبی نباشد و این واقعیت را جبران نمی‌کند که فدرال رزرو قبل از اقدام علیه تورم در سال گذشته بیش از حد تعلل کرده بود.

بنابراین، این امکان وجود دارد که فدرال رزرو پس از اصرار نادرست بر «گذرا» بودن تورم، اکنون بتواند دومین اشتباه بزرگ خود را مرتکب شود و سیاست‌ها را بیش از حد انقباضی کند.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی