بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تحلیل هفتگی: نگاه‌ها به شاخص مدیران خرید ایالات متحده و داده‌های تورمی منطقه یورو

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

هفته آینده شاخص مدیران خرید ایالات متحده و داده‌های تورمی منطقه یورو در کانون توجهات قرار دارند

هفته پیش رو – پس از یک هفته نسبتاً شلوغ، تقویم اقتصادی هفته آینده کمی خلوت‌تر است. اما این بدان معنا نیست که هیچ داده اقتصادی مهمی منتشر نمی‌شود. برعکس، با توجه به اینکه فعالان بازار تلاش می‌کنند بفهمند که اقتصاد ایالات متحده چند بار دیگر تحمل افزایش نرخ بهره را دارد، باعث می‌شود توجه بیشتری به شاخص‌های مدیران خرید (ISM PMIs) ماه فوریه بشود. همچنین، در حالی که اکثر سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا استدلال می‌کنند که برای مهار تورم به افزایش نیم درصدی نرخ بهره نیاز است، پس احتمالاً اعداد اولیه تورمی (preliminary CPI) منطقه یورو برای ماه فوریه در مرکز توجهات نیز قرار خواهند گرفت.

واکنش بعدی دلار به شاخص‌های مدیران خرید

تقویم اقتصادی هفته گذشته را آمریکا به راه انداخت، با افزایش شاخص‌های مدیران خرید اولیه S&P Global و همچنین بازگشت شاخص مرکب از قلمرو انقباضی به انبساطی بازارها را غافلگیر کرد. این آخرین داده‌ای بود که باعث شد سرمایه‌گذاران در پیش‌بینی خود برای مسیر نرخ بهره به طور قابل توجهی تجدید نظر کنند. در ضمن داده‌های تورمی (CPI) ماه ژانویه نشان می‌دهند که تورم از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت پایدارتر است، اکنون سرمایه‌گذاران انتظار دارند که نرخ بهره در ماه جولای به اوج خود در حدود 5.35 درصد و در پایان سال به 5.15 درصد برسد.

از این نظر، شاخص‌های مدیران خرید که در روزهای چهارشنبه و جمعه منتشر می‌شوند احتمالاً توجه ویژه‌ای را به خود جلب خواهند کرد. آیا آنها شاخص‌های S&P Global را تأیید می‌کنند یا در تضاد خواهند بود؟ پیش‌بینی‌ها حاکی از یک تصویر مختلط است. انتظار می‌رود شاخص مدیران خرید بخش تولیدی (manufacturing PMI) از 47.4 به 47.9 افزایش یابد و شاخص مدیران خرید بخش خدماتی (non-manufacturing PMI) از 55.2 به 54.2 کاهش یابد. با این وجود، با توجه به اینکه شاخص بخش خدماتی تقریباً 80 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده را تشکیل می‌دهد، بعید است که اگر نتیجه آن‌ کمی بالاتر از 50 باشد، انتظارات در مورد اقدامات آتی فدرال رزرو تغییر چندانی کند.

GDP

شاخص مدیران خرید ایالات متحده در برابر تولید ناخالص داخلی

سفارشات کالاهای بادوام برای ماه ژانویه و شاخص اعتماد مصرف کننده Conference Board برای فوریه نیز به ترتیب در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه منتشر می‌شوند.

هر چیزی که امیدها برای فرار ایالات متحده از یک رکود شدید را افزایش دهد، باعث تقویت گمانه‌زنی‌ها در مورد ادامه افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در سطوحی بالاتر از آنچه در دسامبر پیش‌بینی شده بود می‌شود، و در نتیجه این موضوع می‌تواند از دلار آمریکا حمایت کند. با این اوصاف، بحث در مورد یک تغییر روند کاملاً صعودی در دلار آمریکا بسیار عجولانه است، زیرا پیش از نشست ماه مارس فدرال رزرو، بازار منتظر گزارش‌های اشتغال و تورم (CPI) ماه فوریه خواهد بود. علاوه بر این، فدرال رزرو تنها بانک مرکزی نیست که سرمایه‌گذاران شرط‌‌ بندی‌های خود برای افزایش نرخ بهره را تغییر داده‌اند.

تورم منطقه یورو و بانک مرکزی اروپا

یکی از این بانک‌های مرکزی، بانک مرکزی اروپا است. اکثر مقامات بانک مرکزی اروپا بر این موضوع تأکید کرده‌اند که به افزایش‌های دو برابری بیشتری نیاز است. لاگارد رئیس بانک مرکزی اروپا در آخرین جلسه بانک مرکزی تأیید کرد که افزایش نیم درصدی نرخ بهره در ماه مارس اتفاق خواهد افتاد و چندین عضو دیگر از بانک مرکزی نیز به افزایش نیم درصدی نرخ بهره در ماه می اشاره کردند. تنها سیاست‌گذاری که کمی محتاط به نظر می‌رسید، فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بود، که هفته گذشته خاطرنشان کرد که شورای حاکم ممکن است نیازی به ادامه افزایش نرخ بهره با قاطعیت قبلی، نداشته باشد.

تورم اصلی (headline) پس از رسیدن به اوج 10.6 درصدی در ماه اکتبر به طور قابل توجهی کاهش یافته است و با ادامه کاهش تغییرات سال به سال قیمت نفت، تورم اصلی می‌تواند در ماه‌های آینده نیز کاهش بیشتری پیدا کند. با این وجود، تورم هسته (core) سمج بوده است و انتظار می‌رود که داده‌های روز پنج‌شنبه کاهش کمی را (از 7.1 درصد به 6.9 درصد سالانه) برای ماه فوریه نشان دهند. صورتجلسه آخرین جلسه بانک مرکزی اروپا نیز در روز پنجشنبه منتشر می‌شود.

EUROZONE

شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده در برابر تغییرات سالانه قیمت نفت برنت 

همراه با بهبود شاخص‌های مدیران خرید در منطقه یورو، تورم سرسخت و لحن هاوکیش مقامات بانک مرکزی اروپا می‌توانند به سرمایه‌گذاران اجازه دهند تا شرط بندی‌های خود را در مورد افزایش سه برابری نرخ بهره در نشست آتی حفظ کنند. در حال حاضر، سرمایه‌گذاران 30 درصد احتمال افزایش 0.75 درصدی نرخ بهره را می‌دهند و 70 درصد احتمال افزایش نیم درصدی نرخ بهره را می‌دهند. آنها همچنین قبل از اینکه بانک مرکزی اروپا افزایش نرخ بهره را متوقف کند، مجموعاً 1.3 درصد افزایش اضافی نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کنند، در حالی که همین یک هفته پیش، آنها 1 درصد افزایش اضافی نرخ بهره را پیش‌بینی می‌کردند.

افزایش شرط‌ بندی‌ها بر روی افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا، شرایط را برای فروشندگان جفت ارز EURUSD پیچیده می‌کند، اما در صورت ناامیدکننده بودن داده‌های اقتصادی آتی، ریسک نزولی نیز افزایش پیدا می‌کند. در مورد دلار هم همینطور خواهد بود. بنابراین، چشم انداز جفت ارز EURUSD در حال حاضر تا حدودی مبهم به نظر می‌رسد. شاید هر دو ارز در برابر ارزهای ریسکی عملکرد بهتری داشته باشند زیرا انتظارات افزایش نرخ بهره اخیراً سنتیمنت ریسک‌پذیری را تحت فشار قرار داده است. با توجه به کاهش نرخ تورم کانادا در ماه ژانویه و انتظارات مبنی بر اینکه بانک مرکزی کانادا ممکن است از افزایش بیشتر نرخ بهره خودداری کند، دلار کانادا احتمالاً یکی از بهترین انتخاب‌ها باشد.

تولید ناخالص داخلی کانادا و استرالیا، و همچنین شاخص مدیران خرید چین

معامله‌گران دلار کانادا می‌توانند به ارقام تولید ناخالص داخلی کانادا امیدوار باشند، اما با توجه به اینکه انتظار می‌رود نرخ ماهانه در دسامبر در حد متوسط 0.1 درصد ثابت بماند و نرخ سالانه فصلی برآورد شده از 2.9 درصد به 1.5 درصد کاهش یافته است، آینده روشنی برای دلار کانادا پیش‌بینی نمی‌شود.

استرالیا نیز داده‌های تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه چهارم و همچنین شاخص‌های قیمت مصرف کننده (CPI) برای ژانویه را منتشر می‌کند. برخلاف بانک مرکزی کانادا، بانک مرکزی استرالیا نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد و حرفی از توقف افزایش نرخ بهره در بیانیه خود نزد، و در عوض گفت که در ماه‌های آینده نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره است. بنابراین، بهبود تولید ناخالص داخلی و شتاب بیشتر در تورم به این دیدگاه اعتبار می‌بخشد و شاید به دلار استرالیا اجازه دهد تا بیشتر رشد کند.

Australia

شاخص مدیران خرید چین در برابر تولید ناخالص داخلی استرالیا

با افزایش شرط‌بندی سرمایه‌گذاران در خصوص اقدامات هاوکیش‌تر سایر بانک‌های مرکزی بزرگ، اخیراً سنتیمنت ریسک‌پذیری بسیار کاهش یافته است، که روی ارزهای ریسکی مانند دلار استرالیا و دلار کانادا تأثیر منفی دارد. بنابراین، در صورت معامله کردن دلار استرالیا یا دلار کانادا، دلار استرالیا پتانسیل بیشتری برای سود در برابر همتای کانادایی خود نسبت به دیگر ارزهای ریسکی دارد، زیرا نیروی محرکه اصلی در معامله کردن جفت ارز AUDCAD ممکن است واگرایی در سیاست پولی بین بانک مرکزی استرالیا و بانک مرکزی کانادا باشد.

احتمالاً معامله‌گران استرالیایی به شاخص‌های مدیران خرید چین در ماه فوریه نیز توجه کنند که تنها یک ساعت پس از داده استرالیا منتشر می‌شوند. با توجه به اینکه چین شریک تجاری اصلی استرالیا است، آنها ممکن است مشتاق باشند که بفهمند دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از بازگشایی در این مدت چگونه عمل کرده است.

پس از انتخاب اوئدا، معامله‌گران ین به داده‌های اقتصادی روی می‌آورند

حالا از چین به ژاپن می‌رویم. برنامه سومین اقتصاد بزرگ جهان برای هفته آینده شامل اعداد تولید صنعتی و آمار خرده‌فروشی برای ماه ژانویه شده که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شوند و شاخص‌های قیمت مصرف کننده توکیو برای ماه فوریه که در روز جمعه منتشر می‌شوند.

کازوئو اوئدا، نامزد رئیس کل بانک مرکزی ژاپن در شهادت خود در مقابل مجلس نمایندگان ژاپن گفت که بانک مرکزی برای حمایت از اقتصاد باید نرخ بهره بسیار پایین را حفظ کند و در حالی که این سیگنالی مبنی بر شانس تغییر سیاست کنترل منحنی بازده در آینده است، به نظر می‌رسید که او عجله‌ای برای اصلاح سیاست بحث‌برانگیز بانک مرکزی ژاپن ندارد.

بنابراین، همانطور که سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند تخمین بزنند که چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد، می‌توانند به داده‌های فوق، به ویژه اعداد CPI توکیو توجه زیادی داشته باشند، زیرا آنها معیار بسیار خوبی برای سنجش تورم ملی هستند. اگرچه آنها داده‌هایی نیستند که خیلی باعث حرکت بازار شوند، اما سرمایه‌گذاران در ابتدا نگاهشان به این خواهد بود که تورم به کجا می‌رود و اگر قرار باشد به شتاب خود ادامه دهد، ممکن است زودتر از اینکه دیر شود، شروع به گمانه‌زنی برای حرکت به سمت عادی‌سازی سیاست پولی بانک مرکزی کنند.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟