ماشین حساب فارکس چیست؟

ماشین حساب فارکس ابزاری است که به معامله گران کمک می کند تا میزان سود و زیان، اندازه معاملات و ریسک به ریوارد معاملات خود را محاسبه کنند. محاسبه این مولفه‌ها بسیار مهم است چرا که بدون دانستن این مولفه‌ها مدیریت ریسک امکان پذیر نیست.

همچنین استفاده از ماشین حساب فارکس به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر تصمیم‌گیری کنید. بسیاری از معامله‌گران نمی‌توانند فرصت زیادی را برای محاسبه میزان ریسک معامله خود صرف کنند یا در تبدیل ارزها به یکدیگر دچار مشکل هستند. این مساله می‌تواند در معاملاتی که ثانیه‌ها حیاتی هستند، باعث زیان‌ده شدن یک معامله خوب شود. به همین خاطر است که استفاده از ماشین حساب فارکس در بین اکثر معامله گران موفق جایگاه ویژه‌ای دارد.

انواع ماشین حساب فارکس

در طی زمان ماشین حساب‌های متعددی توسط برنامه نویس‌ها توسعه داده شده است. این ماشین‌ حساب‌ها بر اساس کاربردی که دارند، تقسیم بندی می‌شوند. در ادامه به برخی از مهم‌ترین انواع ماشین حساب‌های فارکس اشاره می‌کنیم.

ماشین حساب پیپ

پیپ واحدی برای اندازه‌گیری تغییرات قیمت در یک جفت ارز است. با این حال، ارزش یک پیپ در جفت ارزهای مختلف می‌تواند متفاوت باشد همچنین ارزش یک پیپ به حجم معامله‌ای که در جریان است نیز بستگی دارد. به عنوان مثال ارزش یک پیپ در معامله یک لات از جفت ارز EURUSD ده دلار است اما معامله یک لات از جفت ارز USDCAD برابر با ده دلار کانادا است که اگر تبدیل به دلار آمریکا شود، حدود ۷ الی ۸ دلار خواهد شد. (بسته به نرخ لحظه‌ای USDCAD) به همین خاطر اکثر معامله‌گران برای رهایی از مشکل محاسبات ارز پیپ، از ماشین حساب پیپ استفاده می‌کنند.

ماشین حساب لات

محاسبات ارزش دلاری هر لات نیز مانند محاسبات ارزش دلاری پیپ مشکلات خاص خودش را دارد. به عنوان مثال یک لات از جفت ارز EURUSD برابر با صد هزار دلار آمریکا است اما یک لات از جفت ارز عسیزشی برابر با صد هزار دلار کانادا است که برای آنکه بخواهید آن را تبدیل به دلار آمریکا کنید، باید آن را تقسیم بر نرخ لحظه‌ای USDCAD کنید. محاسبات زمانی پیچیده‌تر می‌شود که بخواهید جفت ارزی مانند EURGBP را معامله کنید. در این جا مجبورید از ماشین حساب لات استفاده کنید.

ماشین حساب مارجین

این ماشین حساب برای معامله‌گران خرد بسیار حیاتی است. شما با استفاده از این ماشین حساب می‌توانید میزان مارجین باقی مانده در معاملات خود را محاسبه کنید تا از ریسک بیش از حد و مارجین کال شدن حساب خود جلوگیری کنید. در کنار ماشین حساب مارجین، میتوانید از ماشین حساب لوریج یا اهرم نیز استفاده کنید. این دو ماشین حساب تقریبا یک کار را انجام می‌دهند اما به دو شیوه متفاوت. با این حال، هر دو در اندازه‌گیری ریسک معاملات شما پرکاربرد هستند.

ماشین حساب اسپرد

اسپرد هر معامله با توجه به عواملی چون بروکر، زمان معامله، جفت ارز، حجم معامله و… متفاوت است. ماشین حساب اسپرد، میزان اسپرد پرداختی شما را به صورت دلاری و همینطور درصدی از حجم معامله شما محاسبه می‌کند تا ببینید چه میزان از سود شما تحت تاثیر اسپرد پرداختی به بروکر قرار گرفته است.

ماشین حساب سوآپ

اگر معاملات خود را برای یک شب باز نگه دارید، باید هزینه‌ای بابت سواپ بپردازید. این هزینه با توجه به حجم معامله، جفت ارزی که خرید و فروش کرده‌اید، نرخ بهره بانک مرکزی‌های مرتبط با جفت ارز و تعداد روزهایی که معامله باز بوده، متفاوت است. ماشین حساب سواپ با استفاده از این اطلاعات، میزان سواپی را که به حساب شما تعلق می‌گیرد، اندازه‌گیری می‌کند.

ماشین حساب ریسک به ریوارد

هر معامله‌گری نیاز دارد تا میزان ریسک و ریوارد معامله خود را بداند. ماشین حساب‌های ریسک به ریوارد با دریافت اطلاعاتی مانند حد ضرر، حد سود و حجم معامله به شما میزان ریسکی که متحمل می‌شود را به نسبت سودی که احتمالا کسب خواهید کرد، محاسبه می‌کند.

توجه به این نکته مهم است که اگرچه ما در اینجا انواع ماشین حساب‌ها را تقسیم‌بندی کردیم اما ممکن است یک ماشین حساب دو یا چند نوع محتلف از ماشین‌ حساب‌های نام برده را در خود جای داده باشد. همچنین بجز این موارد، ماشین حساب‌های کمتر معروفی نیز وجود دارد که از جمله آن می‌توان به ماشین حساب‌های تایم زون، فیبوناچی و…. اشاره کرد.

بهترین ماشین حساب فارکس کدام است؟

ماشین حساب‌های متعددی توسط وبسایت‌های فارکس وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. اگرچه بهتر است از وبسایت‌های نامطمئن استفاده نشود چرا که برخی از وبسایت‌ها بدون دانستن مفاهیم فارکس اقدام به توسعه ماشین حساب می‌کنند و در نتیجه ماشین حساب نتایج اشتباهی نمایش می‌دهد. همچنین اگر علاقه دارید می‌توانید از ماشین حساب‌های فارکس بر پایه اندروید استفاده کنید. شما می‌توانید این ماشین حساب‌ها را بر روی گوشی هوشمند خود نصب کرده و از آن برای محاسباتی که مد نظر دارید، استفاده کنید.

از جمله بهترین ماشین حساب‌های فارکس می‌توان به ماشین حساب‌های  Forex Calculators ،FX Calculators ،SureShotFX و STINU-Position Size Calculator اشاره کرد.

ماشین حساب فارکس یوتو فارکس

مجموعه یوتو فارکس نیز برای کمک به جامعه معامله‌گر در ایران اقدام به توسعه ماشین حساب فارکس و کریپتو کرده است. شما می‌توانید از لینک زیر به صفحه این ماشین حساب رفته و محاسبات مد نظر خود را انجام دهید.

ماشین حساب یوتو فارکس در حال حاضر تنها مارجین مورد نیاز را به نمایش می‌گذارد. شما با استفاده از این ماشین حساب می‌توانید محاسبه کنید که برای معاملات مد نظر خود چه میزان مارجین نیاز دارید.

نحوه کار با ماشین حساب یوتوفارکس

نحوه کار با ماشین حساب یوتوفارکس بسیار ساده است. شما در ابتدا جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید. در اینجا می‌توانید جفت ارزهای عمده، ارزهای دیجیتال، ارزهای اگزاتیک و حتی ارزهایی که در فارکس کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند دینار کویت و درهم امارات.

پس از آن باید ارزی را که حساب معاملاتی شما بر پایه آن است، انتخاب کنید. اکثر حساب‌های معاملاتی بر پایه دلار آمریکا است اما درصد بسیار کمی نیز بر پایه ارزهایی مانند یورو، پوند، دلار استرالیا و دلار کانادا است.

پس از آن باید میزان اهرمی که بروکر در اختیار شما قرار داده است، انتخاب کنید. معمولا میزان اهرم در هنگام بازگشایی حساب مشخص می‌شود و نیاز به تغییر آن نیست.

سپس باید حجم معامله را انتخاب کنید. این کار را می‌توانید بر اساس لات یا بر اساس حجم دلاری معامله انجام دهید. به طور معمول اکثر معامله‌گران بر اساس لات معامله می‌کنند.

در جدول بعدی، نرخ لحظه‌ای تبدیل ارز مبنا به ارزی که حساب شما بر اساس آن است، محاسبه می‌شود. در اینجا شما با فشار دادن دکمه Update Prices نرخ را به روز می‌کنید. در جدول بعدی نیز نشان داده می‌شود که هر لات چند واحد از ارز مبنا است.

در نهایت دکمه Calculate را می‌فشارید تا محاسبات انجام شده و مارجین مورد نیاز شما نمایش داده شود. به عنوان مثال برای یک لات معامله بر روی EURUSD با استفاده از اهرم ۱:۱۰۰ شما یاز به حداقل ۱۰۸۴ دلار موجودی در حساب خود دارید تا این معامله قابل اجرا باشد.

ماشین حساب فارکس چیست؟

آیا استفاده از ماشین حساب فارکس برای معامله گران ضروری است؟

ماشین حساب فارکس یک ابزار کارآمد برای صرفه‌جویی در وقت و انرژی است. این ابزار با محاسبه سریع برخی مولفه‌ها به شما کمک می‌کند تا انرژی خود را بر روی تصمیم‌گیری‌های حیاتی‌تر صرف کنید. با این وجود، استفاده از این ماشین حساب‌ها تنها بسته به نظر خود معامله‌گر است.

قطعا ضرورتی در استفاده از ماشین حساب فارکس وجود ندارد. محاسبه آن چه که ماشین حساب‌های فارکس ارائه می‌کنند کار پیچیده‌ای نیست. اما اگر معامله‌گر قصد داشته باشد خودش به تنهایی این محاسبات را انجام دهد، هم زمان و هم انرژی زیادی صرف خواهد کرد بعلاوه اینکه احتمالا محاسبات دقت کمتری خواهد داشت زیرا به هر حال خطای انسانی در این محاسبات دخیل است.

ما به شما توصیه می‌کنیم که از ماشین حساب فارکس در معاملات خود استفاده کنید اما تصمیم‌گیری در نهایت بر عهده خود شما خواهد بود.

سخن پایانی

ماشین حساب فارکس یک ابزار کلیدی و کارآمد برای محاسبات روزمره در فارکس است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا زمان و انرژی خود را تنها صرف معاملات کنند و درگیر محاسبات پیش پا افتاده نشوند.

همچنین به معامله‌گران کمک می‌کند تا ریسک معاملات خود را محاسبه کنند تا بیش از حد ریسک نکرده و دچار مارجین کال نشوند.