JPY

JPY؛ Japanese Yen؛ ین ژاپن
JPY یا ین ژاپن واحد پول رسمی کشور ژاپن است و دو حرف اول آن متشکل از JP مخفف واژه Japan (ژاپن) و حرف آخر مخفف Yen (ین) است.

توضیحات بیشتر درباره JPY
ین سومین ارز پرمعامله جهان پس از دلار و یورو است که به طور گسترده به عنوان ارز ذخیره در نظر گرفته می‌شود و معامله‌گران فارکس از آن به عنوان یک ارز امن استفاده می‌کنند.
ین اولین بار در سال 1871 ابداع شد و در طول این تاریخ طولانی، از جنگ‌های جهانی و رویدادهای دیگر جان سالم به در برده است. یک دهه پس از ابداع ین، بانک مرکزی ژاپن (BoJ) در سال 1882 تاسیس شد. با این حال بیش از یک سده طول کشید تا اینکه دولت ژاپن به طور رسمی در سال 1971 نظارت کامل بر واحد پول رسمی کشور را آغاز کند و از همان تاریخ تاکنون همچنان سیاست مداخلات ارزی خود را حفظ کرده است.
بانک مرکزی ژاپن همچنین به سیاست نرخ بهره صفر (یا نزدیک به صفر) پایبند بوده و دولت ژاپن نیز سابقا یک سیاست سختگیرانه ضد تورم داشته است.

چه عواملی بر JPY تأثیر می‌گذارد؟
همانطورکه گفته شد بانک مرکزی ژاپن نقش نظارتی مهمی روی ارز این کشور ایفا می‌کند؛ از این رو، هر گونه تغییر در سیاست‌های پولی توسط بانک مرکزی به دقت توسط معامله‌گران فارکس رصد می‌شود.
علاوه بر این، نباید از تاثیر نرخ OCRیا Overnight Call Rate که در حکم یک نرخ بین‌بانکی کوتاه مدت مهم برای بانک مرکزی ژاپن است، روی ین غافل شد. BoJ از این نرخ برای مخابره تغییرات سیاست پولی خود استفاده می‌کند.
BoJ همچنین اوراق قرضه 10 و 20 ساله دولت ژاپن (JGBs) را به صورت ماهانه خریداری می‌کند تا نقدینگی را به سیستم پولی تزریق کند.

علاوه بر موارد فوق، داده‌های اقتصادی نیز برای ین بسیار حائز اهمیت است. مهمترین این داده‌ها عبارتند از تولید ناخالص داخلی (GDP)، نظرسنجی Tankan (بررسی سه ماهه احساسات و انتظارات تجاری)، تجارت بین المللی، داده‌های مربوط به بیکاری، تولید صنعتی و عرضه پول (M2+CD).

 

مطالب مرتبط با واژه
7 ساعت قبل
آخرین واژه‌ها
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

تامین سرمایه