ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس و تحلیل آن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس

فارغ از اعداد و ارقام  موجود در گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس ، مورد قابل توجه در این گزارش ذکر این نکته است که کوین‌بیس بیشترین تمرکز خود را بر انطباق با قانون‌گذاران و مباحث مرتبط با رگولیشن در آمریکا و خارج از آمریکا قرار داده است. همین موضوع اثر قابل‌توجهی درنحوه ارائه خدمات و درآمد حاصل از آنها خواهد گذاشت که نوسانات درآمدی حاصل از ارائه انواع خدمات طی پنج فصل اخیر بیانگر همین نکته است.

درآمد‌ها

روند نزولی درآمد شرکت طی سه فصل اخیر در سال 2023 همچنان ادامه دارند و درآمد‌های شرکت در همه بخش‌ها بجز سرفصل‌های “درآمد حاصل از استیبل‌کوین‌ها”  ، “درآمد حاصل از سایر خدمات” و “سایر درآمد‌های غیرعملیاتی” که به ترتیب 14٪ ،‌ 14٪ و 13٪ افزایش داشته اند با کاهش روبه‌رو بوده است. لازم به ذکر است درآمد حاصل از استیبل کوین‌ها که درصورت های مالی کوین‌بیس آورده شده و به تنهایی حدود 26 درصد کل درآمد شرکت را تشکیل می‌دهد مرتبط با قرارداد این شرکت با  سیرکل (Circlr)  درباره استیبل‌کوین USDC می‌باشد. طبق قرارداد شرکت سیرکل بابت راه‌اندازی ساز‌و‌کار لازم برای قرار دادن USDC در شش بلاکچین جدید و همچنین قرار گرفتن این استیبل‌کوین در زمره ذخایر صرافی کوین‌بیس نرخ بهره‌ای را به این صرافی می‌پردازد.

گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس

جدول منابع درآمد‌ی کوین‌بیس

آکادمی

معاملات و تراکنش‌ها

نکته قابل توجه بعدی در این گزارش مرتبط با حجم معاملات معامله‌گران خرد و سازمانی و آمار مرتبط با تراکنش‌ها و معاملات است. طبق گزارش کوین‌بیس حجم معاملات مشتریان سازمانی و غیر سازمانی این صرافی در کمترین مقدار خود در 5 فصل گذشته قرار دارد بطوریکه حجم معاملات طی کوارتر سوم سال 2023 مجموعا 76 میلیارد دلار بوده که 65 میلیارد دلار متعلق به مشتریان سازمانی  و 11 میلیارد دلار مربوط به مشتریان غیر نهادی است. در میان دارایی‌ها نیز 38 درصد از حجم معاملات به بیتکوین اختصاص دارد ، 19 درصد به اتریوم و 28 درصد سایر ارزها که نشان از تمرکز مشتریان این صرافی بر بیتکوین است. از سویی سهم 15 درصدی استیبل کوین تتر (USDT) در معاملات این صرافی قابل توجه است بویژه اینکه در فصول گذشته چنین چیزی وجود نداشته است.

گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس و تحلیل آن

اطلاعات معاملات صرافی کوین‌بیس

طلا

هزینه‌ها

در بخش هزینه‌ها نیز هزینه‌های تراکنش در سطح نرمال تاریخی یعنی 15٪ درآمد کل قرار دارد و هزینه های فروش و بازریابی نیز در نرم خود در حد 13٪ از درآمد است. اما کاملا مشخص است که ساختار هزینه و بهای تمام شده شرکت تحت تاثیر شرایط کلان اقتصادی و نرخ بهره بالا در فشار قرار دارد و هزینه های عمومی و اجرایی ، تحقیق و توسعه و سایر هزینه ها نسبت به سال گذشته شدیدا کاهش یافته که این خود چشم انداز رشد شرکت را در میان مدت و بلند‌مدت تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد، بویژه اگر بازار کریپتوکارنسی رشد قابل توجهی در قیمت‌ها و حجم معاملات نداشته باشد.

 

منابع و ذخابر

در قسمت منابع و ذخایر نقدی شرکت نیز مشاهده می‌شود که عمده منابع دلاری شرکت از طریق بازار پولی متمرکز تهیه می‌شود که با نرخ بهره‌های بالای کنونی هزینه زیادی به شرکت تحمیل می‌کند. همچنین افزایش سهم USDC در تامین مالی و ذخایر شرکت چنانچه با همین شتاب کنونی ادامه پیدا کند ممکن است ریسک کلی صرافی کوین‌بیس را به سبب ذخایر نامطمئن مالی بالا ببرد. در حال حاضر 7.5٪ از ذخایر نقد شرکت را USDC تشکیل می‌دهد که این رقم در کوارتر قبلی 5.5٪‌بود و 27 درصد نسبت کوارتر دوم سال جاری رشد داشته است. از آنجایی که خود استیبل‌کوین ها هنوز به درستی و کامل رگوله نشده‌اند و ممکن است پس از فشار نهاد‌های نظارتی برای افشای دقیق اطلاعات و ذخایر مشکلاتی برای آنها بوجود بیاید، می‌تواند ریسک قابل توجهی را برای دارندگان عمده این استیبل‌کوین‌ها ایجاد کند.

گزارش درآمد فصلی صرافی کوین‌بیس و تحلیل آن

منابع و ذخایر کوین‌بیس

پیش‌بینی کوارتر چهارم 2023

در نهایت شرکت اعلام کرده است که در ماه اکتبر درآمد قابل توجه 105 میلیون دلاری از تراکنش‌ها را ثبت کرده و پیش بینی درآمد‌های حاصل از خدمات به مانند کوارتر سوم در حدود 335 میلیون دلار می‌باشد. پیش بینی شرکت برای هزینه‌های عمومی و اجرایی و تحقیق و توسعه در حدود 525-575 میلیون دلار است و برای هزینه‌های بازاریابی و فروش 85-95 میلیون دلار را در نظر دارد. با این تفاسیر پیش بینی سود قبل از کسر بهره، مالیات و استهلاک (EBITDA) مثبت و معناداری را می‌توان از کوین‌بیس برای کوارتر چهارم 2023 و همچنین تعدیل مثبت عملکرد سودآوری این شرکت برای کل سال 2023 داشت.  این خوش بینی به عملکرد شرکت کوین‌بیس در کنار تحرکات مثبت بازار کریپتو در سال 2023 و اکنون اخبار مثبت از ورود سرمایه‌گذاران سازمانی به بازار کریپتو موجب شده قیمت سهام کوین‌بیس از ابتدای 2023 حدود 158٪ رشد را به ثبت برساند که به شکل قابل توجهی بیشتر از بازدهی بیتکوین ، حدود 115٪ از ابتدای سال 2023 ، است.

جمع‌بندی

در مجموع اعداد و ارقام صورت‌های مالی کوین‌بیس چشم‌انداز آنچنان مثبتی حداقل به اندازه‌ای که قیمت سهام آن رشد کرده را نشان نمی‌دهند و ریزش یا اصلاح بازار کریپتو سهام این شرکت را شدیدا تحت تاثیر قرار خواهد داد. از طرف دیگر صورت‌های مالی و عملکرد این شرکت به وضوح تحت فشار بودن آن را به سبب نرخ‌های بهره بالا نشان می‌دهد و هرچه نرخ‌ها برای مدت بیشتری بالا بماند شرایط برای کوین‌بیس سخت‌تر خواهد شد. در پایان هم روند افزایش USDC در ذخایر نقدی شرکت باید از نزدیک دنبال شود ، چراکه در صورت بوجود آمدن مشکل احتمالی برای سیرکل ، کوین‌بیس هم متاثر از ریسک آن خواهد شد هرچند که تا این لحظه ریسک زیادی این صرافی را تهدید نمی‌کند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی