ارانته

جلسه بانک مرکزی اروپا در کانون توجهات

زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بازار ارزهای اروپایی امروز بازار دارایی‌های آمریکا را زیرنظر دارند تا ببینند این بازارها چه واکنشی به این مسئله خواهند داشت که بانک مرکزی آمریکا برنامه تامین مالی مدت‌دار بانک‌ها (Bank Term Funding Program) را تمدید نمی‌کند. بانک‌های منطقه‌ای ایالات متحده مورد توجه خواهند بود. در جاهای دیگر، تمرکز بر روی داده تولید ناخالص داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم سال 2023 و جلسات بانک مرکزی در ناحیه یورو، نروژ، ترکیه و آفریقای جنوبی خواهد بود.

دلار آمریکا: بیایید ببینیم بانک‌های منطقه ای ایالات متحده امروز چگونه عمل می‌کنند

بازارهای فارکس به وضعیت کمی ریسک گریز خود ادامه می‌دهند و برخی از ارزهای پربازده مورد علاقه سرمایه گذاران – مانند پزو مکزیک و فورینت مجارستان – تحت فشار باقی می‌مانند. این در حالی است که بازار سهام عملکرد خوبی دارد. به طور خلاصه موسسه ING عقیده دارد محیط سرمایه‌گذاری مختلط باشد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

امروز برای آمریکا دو مسئله در کانون توجهات است. اولین مورد، اعلامیه شب گذشته فدرال رزرو مبنی بر اینکه برنامه تامین مالی مدت‌دار بانک‌ها (Bank Term Funding Program) طبق برنامه در 11 مارس به پایان می‌رسد و بلافاصله اعمال می‌شود، است. این بدین معنی است که بانک‌ها برای استقراض پول از تسهیلات، به جای نرخ بازار سواپ شبانه (OIS) یکساله قبلی (حدود 4.88%) بعلاوه 10 نقطه پایه، نرخ پرداخت شده در موجودی ذخیره فدرال رزرو (حدود 5.40%) را دریافت خواهند کرد. این امر منجر می‌شود بانک‌هایی که در BTFP وام می‌گرفتند و آن را در بانک فدرال رزرو پارک می‌کردند، دیگر این کار را انجام ندهند. سوال این است که قیمت سهام بانک‌های منطقه‌ای ایالات متحده امروز چگونه به این خبر واکنش نشان می‌دهد. موسسه ING عقیده دارد که فدرال رزرو در این مورد کنترل خوبی دارد به طوری که این بانک‌های منطقه‌ای دوباره تحت فشار قرار نگیرند. اما بیایید ببینیم که این گروه امروز چگونه معامله می‌شوند و آیا این مسئله باعث می‌شود که ریسک گریزی در بازار آمریکا افزایش یابد یا خیر.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

مسئله دوم تولید ناخالص داخلی سه ماهه چهارم آمریکا است. موسسه ING عقیده دارد این داده بالاتر از انتظارات و 2.5% منتشر خواهد شد. انتظارات برای این داده 2% است. در تئوری این مسئله باید برای دلار مثبت باشد اما در حال حاضر داده‌های قیمتی برای فدرال رزرو بسیار مهمتر است. در این زمینه، روز جمعه داده‌ PCE هسته منتشر خواهد شد که انتظار می‌رود در ارزیابی ماهانه 0.2% منتشر شود، در حالی که 13 فوریه با انتشار شاخص CPI ماه ژانویه روز مهمی برای تقویم اقتصادی خواهد بود.

با توجه به ریسک رویداد بازپرداخت سه ماهه ایالات متحده در روز دوشنبه و همچنین انتشار CPI در 13 فوریه، موسسه ING عقیده دارد که سرمایه گذاران تمایل دارند منتظر بمانند. به همین دلیل موسسه ING انتظار دارد دلار در محدوده رنجی باقی بماند و شاخص DXY در کوتا مدت بین محدوده 102.75 – 103.75 معامله شود.

یورو: لاگارد سعی خواهد کرد خط وابستگی به داده‌ها را حفظ کند

لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، سعی خواهد کرد از وارد شدن به هرگونه تعهد قبلی در مورد کاهش نرخ بهره در تابستان اجتناب کند. پس در تئوری، اگر او بتواند از این امر اجتناب کند و بازارها را با این حس که بانک مرکزی اروپا واقعاً به داده‌ها وابسته است ترک کند، نرخ بهره کوتاه‌مدت یورو می‌تواند کمی بالاتر رفته و از جفت‌های ارزهای مانند EURUSD و EURCHF حمایت کند.

بازارها همچنان کاهش 17 نقطه پایه‌‌ای نرخ بهره را توسط بانک مرکزی اروپا در جلسه 17 آوریل پیش‌بینی می‌کنند. با این حال موسسه ING عقیده دارد چرخه سیاست‌های تسهیلی در ماه ژوئن زمانی که بانک مرکزی درک بهتری از دستمزد بهاره دارد، آغاز شود. این موسسه عقیده دارد جلسه امروز ریسک ملایم صعودی برای جفت ارز EURUSD باشد اما اگر لاگارد تایید کند که کاهش نرخ بهره در فصل تابستان رخ خواهد داد، یورو می‌تواند تضعیف شود. به نظر می‌رسد محدوده 1.0850 – 1.0950 محدوده معاملاتی این جفت ارز باشد. اگر بانک مرکزی علیه انتظارات برای کاهش نرخ بهره اقدام کند، این جفت ارز می‌تواند به محدوده 1.0980/1.0990 برسد.

لیر ترکیه: آخرین افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ترکیه

انتظار می‌رود بانک مرکزی ترکیه (CBT) نرخ بهره را امروز 250 نقطه پایه افزایش دهد و چرخه سیاست‌های انقباضی را به پایان برساند. پیش‌بینی می‌شود این بانک این اظهارات را تکرار کند که اگر لازم باشد نرخ بهره را مجددا افزایش می‌دهد. لیر ترکیه یکی از معدود ارزهای بازارهای نوظهور با بازده کل مثبت در برابر دلار در سال جاری است. با توجه به نوسانات پایین، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران مشتاق هستند که ریسک ارز خارجی ترکیه را بپذیرند. موسسه ING نیز با احتیاط از این استراتژی‌ها حمایت کنیم.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی