بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

رالی روز گذشته دلار، کاتالیزور واضحی نداشت

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

دلار دیروز بدون هیچ کاتالیزور روشنی تقویت شد. موسسه ING عقیده دارد در محیطی که کاهش نرخ‌های بهره بزرگ فدرال رزرو قیمت گذاری می‌شود، افزایش قیمت دلار چندان پایدار نیست. این موسسه در انتظار جهش بعدی بالاتر در نرخ‌های کوتاه مدت دلار خواهد بود تا از افزایش ارزش دلار حمایت کند. امروزه، تمرکز بر داده‌های PMI و بانک مرکزی کانادا است، که ممکن است شرط‌بندی داویش را ناامید کند.

دلار آمریکا: شرط‌بندی‌های ثابت کاهش نرخ بهره فدرال رزرو مانع از بازگشت دلار می‌شود

دلار دیروز به شدت افزایش یافت چرا که روحیه ریسک پذیری ناشی از بسته حمایتی گزارش شده از پکن درجلسه معاملاتی لندن از بین رفت. شاخص Hang Seng امروز یک روز خوب دیگر را سپری می‌کند، با این که اقدامات پکن یک راه حل اضطراری و موقت به نظر می‌رسد و بیشتر یک درمان حمایتی است تا این که مشکلات اقتصادی بنیادی را حل کند.

بازار سهام اروپا و آمریکا نتوانستند همانند شاخص Hang Seng رشد کنند اما تاب آوری نشان دادند. افزایش نرخ‌های آمریکا به اندازه کافی بزرگ به نظر نمی‌رسید که چرخش ارزهای اروپا (یورو و پوند) به دلار را توجیه کند. در مجموع، موسسه ING اعتراف می‌کند که جهش دلار کاملاً غافلگیرکننده و بدون کاتالیزور واضح بود و بنابراین فضایی برای اصلاح دلار که از جلسه معاملاتی آسیا شروع شده است، وجود دارد.

با این حال، یکی از پویایی‌هایی که باید به آن توجه داشت، تأثیر انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان بر بازارها است. عملکرد ضعیف پزو مکزیک از ابتدای هفته ممکن است نشان دهنده این قیمت گذاری‌ها در بازار باشد که شانس بیشتری برای پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری پس از حمایت رون دیسانتیس از او وجود دارد. ترامپ دیروز در انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر پیروز شد و 55% آرا را به دست آورد و آینده کمپین نیکی هیلی را با تردید جدی مواجه کرد. به نظر می‌رسد زودتر از موعد باشد، اما بانک مرکزی مکزیک همچنین در آستانه یک چرخه کاهش نرخ بهره است که می‌تواند پزو را ضعیف نگه دارد.

امروز توجهات معطوف به داده‌های PMI در سراسر کشورهای توسعه یافته است. بازارها به تدریج نسبت به این نظرسنجی ایالات متحده حساس‌تر شده‌اند، حتی اگر ISM مرجع اصلی باقی مانده باشد. انتظارات برای کاهش اندک در PMI تولیدی (که در محدوده انقباض قرار دارد) و تثبیت در بخش خدمات است. موسسه ING دیدگاه نزولی قوی در مورد دلار در کوتاه مدت ندارد، اما حرکت‌های دیروز در محیطی که در آن قیمت‌گذاری‌های بازار آتی نرخ بهره فد هنوز 130/140 نقطه پایه کاهش در سال جاری را نشان می‌دهند، بیش از حد به نظر می‌رسید.

زمانی که بازده کوتاه‌مدت اوراق خزانه‌داری یک جهش دیگر داشته باشد (بازده اوراق دو ساله تقریباً 10 نقطه پایه از دیروز کاهش یافته‌)، موسسه ING نسبت به پایداری بازگشت دلار در کوتاه‌مدت بیشتر متقاعد خواهد شد. شرط‌بندی‌های مجدد افزایش نرخ بهره در ژاپن امروز صبح USDJPY را کاهش داد و به نفع یک اصلاح گسترده‌تر دلار است که می‌تواند امروز پابرجا باشد.

یورو: آزمایش دیگر برای یورو با داده‌های PMI

جفت ارز EURUSD نسبت به ارزش منصفانه آن، در سطوح فعلی حدود 1% ارزان‌تر معامله می‌شود. با این حال، ما معتقدیم که دلار دیروز کمی بیش از حد افزایش یافت و فضایی برای EURUSD وجود دارد که در جلسه فردای بانک مرکزی اروپا به بالای 1.0900 برگردد.

حرکات این جفت ارز امروز به داده‌های PMI بستگی دارد. داده‌های فرانسه و آلمان قبل از اعداد ناحیه یورو صبح امروز منتشر شد. انتظارات نسبتاً خوش بینانه است، به طوری که PMI ترکیبی ناحیه یورو از 47.6 به 48.0 افزایش یافته است که منجر به رشدهای جزئی در بخش خدمات و تولید شده است.

داده‌های PMI اغلب در مقایسه با سایر کشورها (در مورد ناحیه یورو، در برابر ایالات متحده و بریتانیا)، ارزیابی می‌شوند. پیش‌بینی‌ها برای PMIهای بریتانیا برای داده ترکیبی 52.1 است. اگر شگفتی در داده‌های ناحیه یورو وجود نداشته باشد، واگرایی بین PMI‌های انقباضی (ناحیه یورو) و انبساطی (بریتانیا) امروز EURGBP را تحت فشار قرار می‌دهد.

دلار کانادا: بانک مرکزی کانادا نسبت به بانک مرکزی آمریکا، تغییر تدریجی به سمت لحن داویش خواهد داشت

جلسه بانک مرکزی کانادا امروز برگزار خواهد شد و تقریبا به طور قطع نرخ بهره را تغییر نخواهد داد. امروز توجهات معطوف این مسئله خواهد بود که آیا بانک مرکزی کانادا آماده است که همانند بانک مرکزی آمریکا چرخشی داشته باشد یا خیر.

موسسه ING عقیده دارد که ممکن است خیلی زود باشد که شاهد تغییری شدید در پیام سیاسی بانک مرکزی باشیم. تورم هسته ماه دسامبر نسبت به انتظارات بالاتر منتشر شدند و تغییرات سالانه شاخص تورم تعدیل‌شده (حذف تغییرات 40 درصد از اقلام بی‌ثبات) از 3.5% به 3.7% افزایش یافت و تغییرات سالانه شاخص تورم میانه (حذف تغییرات بزرگ قیمتی) 3.6% منتشر شد. این مسئله ممکن است کافی باشد تا نگرانی‌ها از سرد شدن بازار کار را جبرا کند (اشتغال کامل در ماه نوامبر 25K کاهش یافت).

در حالی که سوگیری هاوکیش باید کاهش یابد و صحبت‌ها در زمینه کاهش نرخ بهره افزایش یابد، موسسه ING عقیده دارد بانک مرکزی کانادا نسبت به بانک مرکزی آمریکا در ماه دسامبر، موضع داویش کمتری داشته باشد. انتظار می‌رود پیام سیاسی شامل نگرانی در مورد مسیر تورم و آمادگی برای نگه داشتن سیاست‌های محدود کننده برای مدت طولانی در صورت لزوم باشد. بازارها حدود 110 نقطه پایه کاهش را برای بانک مرکزی کانادا در 12 ماه آینده قیمت گذاری می‌کنند. موسسه ING عقیده دارد که جلسه امروز این انتظارات را تایید نخواهد کرد و دلار می‌تواند حمایت متوسطی شود. با این حال این موسسه عقیده دارد جفت ارز USDCAD پایین‌تر از محدوده 1.34 می‌تواند با تقاضای خوبی مواجه شود.

دلار نیوزیلند: تورم غیرقابل مبادله نیوزیلند افزایش یافت

تورم نیوزلند با برآوردهای سه ماهه 0.5% و سالانه 4.7% در سه ماهه چهارم مطابقت داشت. این داده تنها کمی از پیش‌بینی‌های موسسه ING یعنی 4.6% فاصله داشت اما به خوبی پایین‌تر از انتظارات بانک مرکزی نیوزیلند (5%) برای این دوره بود. با این حال، CPI غیرقابل مبادله بالاتر از حد انتظار در 1.1% منتشر شد که منجر به افزایش نرخ‌های کوتاه مدت نیوزیلند شده است. در بازار فارکس، NZDUSD در زمان انتشار این داده به بالای 0.6100 رسید.

شاخص CPI غیرقابل مبادله قوی‌تر ممکن است بهانه‌ای برای بانک مرکزی نیوزیلند باشد تا در 28 فوریه به برخی روایت‌های هاوکیش پایبند باشد، اگرچه آنها باید بپذیرند که فشارهای تورمی عمومی کاهش یافته و اقتصاد ضعیف عمل کرده است.

داده کلیدی بعدی در نیوزیلند، گزارش اشتغال سه ماهه چهارم در 6 فوریه است. تا آن زمان، انتظار می‌رود سنتیمنت بی ثبات چین و پویایی دلار آمریکا عملکرد دلار نیوزیلند را هدایت کند. حتی با توجه به تغییر لحن داویش بانک مرکزی نیوزیلند، موسسه ING احتمال افزایش NZDUSD فراتر از کوتاه مدت را در نظر دارد چرا که دلار نیوزیلند از افت گسترده‌تر دلار و کاهش نرخ‌های فدرال رزرو سود می‌برد. هدف این موسسه برای این جفت ارز تا پایان سال محدوده 0.64 است.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟