ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چرا چین برای آغاز جنگ آماده است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ارتش چین

گوردون چانگ (Gordon Chang)،کارشناس امور چین اخیرا چنین نوشته است: « ماه گذشته یک کارآفرین چینی که تجهیزات پزشکی برای مصرف‌کنندگان می‌سازد، به من گفت که مقامات محلی از او خواسته‌اند خطوط تولید خود در چین را به نحوی تغییر دهد تا بتوانند اقلامی را برای ارتش تولید کنند.» او همچنین گفت که کادرهای حزب کمونیست در حال صدور دستورات مشابهی برای تولیدکنندگان دیگر نیز بودند.

علاوه بر این، دانشگاهیان چینی در مصاحبه‌هایی به طور محرمانه می‌گویند: «اخراج مداوم همکاران خارجی‌شان از دانشگاه‌های چین به نظر می‌رسد یک نوع آمادگی برای ایجاد خصومت‌ باشد.»

جمهوری خلق چین در حال آماده شدن برای جنگ است و البته تلاش هم نمی‌کند فعالیت‌های خود را پنهان کند. در این راستا، اصلاحات قانون دفاع ملی که از روز اول سال گذشته اجرایی شد، اختیارات را از مقامات غیرنظامی به نظامیان منتقل کرد. به طور کلی، انجام اصلاحات با انتقال قدرت به کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست (CMC)، نقش شورای دولتی دولت مرکزی را کاهش می‌دهد. به طور خاص، شورای دولتی دیگر بر نیروهای ارتش آزادی‌بخش خلق نظارت نخواهد داشت.

همانطور که زنگ ژیپینگ (Zeng Zhiping) از دانشگاه Soochow به روزنامه South China Morning Post هنگ‌کنگ گفت:

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

« کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست (CMC) اکنون رسماً مسئول ایجاد خط مشی و اصول دفاع ملی است، در حالی که شورای دولتی صرفاً به یک آژانس اجرایی برای ارائه پشتیبانی از ارتش تبدیل شده است.»

در واقع، این اصلاحیه‌ها تنها برای حفظ ظاهر است. ریچارد فیشر از مرکز ارزیابی و استراتژی بین‌المللی مستقر در ویرجینیا بلافاصله پس از اجرایی شدن اصلاحات گفت: «تغییرات اخیر در قانون دفاع ملی چین که قدرت شورای دولتی را کاهش می‌دهد عمدتاً جنبه سیاسی دارد.» او همچنین ادامه داد: «حزب کمونیست چین و به ویژه نهاد تابعش یعنی کمیسیون مرکزی نظامی حزب کمونیست (CMC)، همیشه دست برتر را در فرآیند تصمیم‌گیری در مورد جنگ و صلح را در اختیار داشته‌اند.»

چرا چین برای آغاز جنگ آماده است؟

ایکس چیف

چرا باید به اصلاحات قانون دفاع ملی اهمیت بدهیم؟

فیشر به ما می‌گوید اصلاحات به جاه‌طلبی چین برای دست‌یابی به سطوح آمادگی نظامی “کل ملت” برای مبارزه در جنگ‌ها و دادن قدرت رسمی به CMC برای کنترل توانایی‌های آینده چین به منظور مداخله نظامی جهانی اشاره دارد:

« قانون دفاع ملی اصلاح شده همچنین این مفهوم را در بر می‌گیرد که همه باید در دفاع ملی مشارکت داشته باشند. همه سازمان‌های ملی، نیروهای مسلح، احزاب سیاسی، گروه‌های مدنی، کمپانی‌ها، سازمان‌های اجتماعی و سایر سازمان‌ها باید در توسعه برنامه دفاع ملی حمایت و مشارکت داشته باشند، وظایف دفاعی ملی را انجام دهند و مأموریت‌های مربوط به آن را مطابق قانون انجام دهند.»

همانطور که این ماه، فیشر  به نشریه FortyFive19 گفت: «در 40 سال گذشته، حزب کمونیست چین در حال آماده شدن برای جنگی سخت و شدید بوده است و اکنون، سازمان حاکم در حال تسریع برنامه‌های خود است.»

البته حزب، همانطور که خود را برای مبارزه آماده می کند، هیچ چیز را به شانس واگذار نمی‌کند. در ماه مارس، دپارتمان سازمان مرکزی آن، بخشنامه‌ای داخلی صادر کرد که بر اساس آن همسران و فرزندان مقامات وزارتی از داشتن املاک و مستغلات خارجی یا سهام ثبت‌شده در خارج از کشور منع شدند. آنچه که مشخص است این ممنوعیت برای خود این مقامات نیز اعمال شده است، زیرا گزارش‌هایی از فروش دارایی‌های خارجی توسط آن‌ها نیز وجود دارد. باید افزود که این مقامات و خانواده‌های نزدیک‌شان، جز در شرایط محدود، مجاز به افتتاح حساب در خارج از کشور از طریق موسسات مالی نیستند.

به نظر می‌رسد این دستورالعمل که بلافاصله پس از اعمال تحریم‌ها علیه مقامات روسی به دلیل “عملیات نظامی ویژه” در اوکراین صادر شد، برای محافظت از مقامات چینی در برابر تحریم‌ها طراحی شده باشد. علاوه بر این، دولت مرکزی در تلاش است تا خود را نیز ضد-تحریم کند. در 22 آوریل، مقامات وزارت دارایی و بانک مرکزی با نمایندگان ده‌ها بانک از جمله HSBC ملاقات کردند تا در مورد اقداماتی که پکن در صورت اعمال تدابیر تنبیهی علیه چین می‌تواند انجام دهد، گفتگو کنند.

برگزاری “جلسه اضطراری” که توسط فایننشال تایمز گزارش شده است، یک اتفاق شوم است.

فایننشال تایمز خاطرنشان کرد: « مقامات و شرکت‌کنندگان به سناریوهای خاصی اشاره نکردند، اما تصور می‌شود یکی از محرک‌های احتمالی برای چنین تحریم‌هایی، حمله چین به تایوان باشد.»

این واقعیت که مقامات چینی این نشست را برگزار کردند، نشانه روشنی است که پکن در حال برنامه‌ریزی برای اقدامات جنگ‌طلبانه است.

چرا چین برای آغاز جنگ آماده است؟

 

“آماده نبرد باشید!”، این جمله‌ای بود که روزنامه South China Morning Post هنگ‌کنگ برای اعلام اولین دستور شی جین پینگ، رئیس‌جمهور چین به ارتش در سال 2019 استفاده کرد. در ژانویه همان سال، او یک سخنرانی مهم در CMC درباره آماده شدن برای جنگ ایراد کرد و سپس این سخنرانی در سراسر کشور پخش شد.

شفافیت سیستم سیاسی چین با گذشت زمان کمتر شده است، بنابراین مشخص نیست که رهبران ارشد در حال فکر کردن به چه چیزی هستند و تحلیل‌گران خارجی در حال بحث‌اند که آیا چین به زودی وارد جنگ می‌شود یا خیر.

با این حال روشن است که رهبران ارشد در واقع چه می‌کنند. آن‌ها در حال آماده کردن نیروها برای پیشروی دیگری در خط کنترل واقعی (Line of Actual Control) در لاداخ هستند و برای تصرف قلمرو بیشتری از هند در هیمالیا آماده می‌شوند. این رهبران در نوامبر سال گذشته و ژوئن امسال، دوباره تلاش‌هایی را برای جلوگیری از عرضه مجدد یک پایگاه فیلیپینی در توماس شول دوم، در دریای چین جنوبی، انجام دادند. آن‌ها در اواخر ژوئیه به چهار کشتی دستور دادند که وارد آب‌های مستقل ژاپن در اطراف جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی شوند که مورد مناقشه اما تحت کنترل ژاپن است. آن‌ها همچنین از اوایل فوریه در حال انجام اقدامات تحریک‌آمیز مستمر در اطراف تایوان، از جمله نقض حریم هوایی مستقل جزیره هستند.

توضیح: خط کنترل واقعی (Line of Actual Control) یک خط مرزی فرضی است که قلمرو تحت کنترل هند را از سرزمین تحت کنترل چین در مناقشه مرزی چین و هند جدا می‌کند.

و چیز دیگری نیز وجود دارد که غیرقابل انکار است: شی و رهبران ارشد، همچنین در حال آماده کردن شهروندان چین برای جنگ هستند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی