بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

پیش بینی قیمت طلا در سال 2024 | آیا طلا سقف جدیدی را ثبت می کند؟

قیمت طلا در 2024

قیمت طلا در چند ماه آخر سال 2023 پس از رالی قدرتمندی که ناشی از خرید بانک مرکزی و افزایش نگرانی سرمایه گذاران در مورد جنگ اسرائیل، حماس و روسیه و اوکراین بود، افزایش یافت. کاهش ارزش دلار آمریکا و انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو باعث افزایش بیشتر قیمت شمش شد که در دسامبر به رکورد 2135.39 دلار در هر اونس رسید.

پس از یک چرخه افزایش نرخ بهره که نرخ بهره فدرال رزرو را به بالاترین میزان خود در بیش از 22 سال گذشته رساند، سیاستگذاران کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) حداقل سه کاهش نرخ بهره را در سال 2024 سیگنال دادند، چرا که تورم از بالاترین حد در 40 سال گذشته در اواسط سال 2022 کاهش یافته است. با توجه به اینکه قیمت طلا در حدود 2000 دلار در هر اونس در نوسان است، آیا با شروع کاهش نرخ بهره، روند صعودی دیگری برای این فلز گرانبها پیش بینی می‌شود؟

ناتاشا کانوا، رئیس استراتژی کامودیتی جهانی در جی پی مورگان، عقیده دارد: بعید است که کامودیتی‌ها از تورم هسته در سال 2024 سود ببرند. تورم باید به زیر 3 درصد کاهش یابد، به طوری که همراه با زمان بندی مناسب چرخه کسب و کارها، که این دو، شروط لازم برای شروع موقعیت‌های خرید است که چشم انداز این بخش را در سال 2024 بسیار تکنیکالی می‌کند. در سراسر کامودیتی‌ها، برای دومین سال متوالی، تنها پیش‌بینی ساختاری صعودی ما برای طلا و نقره است.

عدم قطعیت اقتصادی و ژئوپلیتیکی محرک‌های مثبتی برای طلا هستند. طلا به دلیل توانایی آن برای باقی ماندن یک ذخیره ارزش قابل اعتماد، به طور گسترده به عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود. طلا همبستگی پایینی با سایر طبقات دارایی دارد، بنابراین می‌تواند در زمان سقوط بازارها و زمان استرس ژئوپلیتیکی به عنوان بیمه عمل کند. ضعیف‌تر شدن دلار آمریکا و کاهش نرخ‌های بهره ایالات متحده نیز جذابیت شمش را افزایش می‌دهد.

آینده نگری نقش کلیدی در افزایش قیمت طلا داشته است، چرا که تحت تأثیر انتظارات بازار از سیاست‌های آتی فدرال رزرو است.

 آیا قیمت طلا در سال 2024 می تواند به 3 هزار دلار برسد؟

 

پیش بینی قیمت طلا در سال 2024 | آیا طلا سقف جدیدی را ثبت می کند؟
دوره های آموزشی فارکس

 

گرگوری شیرر، رئیس استراتژی فلزات پایه و گرانبها در جی پی مورگان، عقیده دارد: در میان تمام فلزات، ما بیشترین اطمینان را در مورد پیش‌بینی میان‌مدت صعودی برای طلا و نقره در طول سال 2024 و تا نیمه اول سال 2025 داریم، اگرچه زمان‌بندی ورود همچنان حیاتی خواهد بود.

شیرر افزود: در حال حاضر، طلا نسبت به نرخ‌های اساسی و بازار فارکس هنوز کاملاً قوی به نظر می‌رسد و همچنان در برابر یک عقب نشینی متوسط دیگر در کوتاه مدت آسیب پذیر به نظر می‌رسد، چرا که انتظارات کاهش نرخ فدرال رزرو در حال حاضر زودتر از پیش بینی‌های ما است.

اما هر تغییری در ماه‌های آینده می‌تواند فرصتی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند تا با کاهش رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده و افزایش انتظارات در مورد چرخه کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره فدرال رزرو، سرمایه‌گذاری خود را برای افزایش قیمتی که از اواسط سال 2024 شروع می‌شود، انجام دهند.

آیا قیمت طلا رکورد دیگری ثبت می‌کند؟

بر اساس برآوردهای موسسه جی پی مورگان، قیمت طلا در سال 2025 به 2300 دلار در هر اونس خواهد رسید. این پیش‌بینی چرخه کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را در ابتدا 125 نقطه پایه (bp) کاهش در نیمه دوم سال 2024 فرض می‌کند و قیمت طلا را به بالاترین حد اسمی جدید سوق می‌دهد.

پیش‌بینی قیمت طلا بر اساس پیش‌بینی‌های رسمی فدرال رزرو است که پیش از بازگشت به هدف 2 درصدی در سال 2026، تورم هسته را به 2.4 درصد در سال 2024 و 2.2 درصد در سال 2025 تعدیل می‌کند.

تا سه ماهه دوم سال 2024، اقتصاددانان جی پی مورگان پیش بینی کردند که رشد ایالات متحده در سه ماهه به 0.5 درصد کاهش خواهد یافت. این امر باید فدرال رزرو را وادار کند تا در ماه ژوئن کاهش نرخ بهره را آغاز کند و در نهایت در نیمه دوم سال 125 نقطه پایه کاهش نرخ بهره را برای جلوگیری از رکود انجام دهد.

 پیش بینی شاخص طلا در سال 2024 و بعد از آن

بر اساس این چشم انداز اقتصادی، پیش بینی می‌شود بازده اسمی 10 ساله اوراق خرانه داری ایالات متحده از 3.95 درصد پیش بینی شده در پایان سه ماهه اول 30 نقطه پایه کاهش یابد و تا پایان سال 2024 به 3.65 درصد برسد.

موسسه جی پی مورگان عقیده دارد در این دوره، چرخه کاهش نرخ بهره فدرال‌ رزرو و کاهش بازده واقعی ایالات متحده یک بار دیگر به محرک اصلی افزایش قیمت طلا در اواخر سال 2024 تبدیل خواهد شد. رابطه معکوس طلا با بازده واقعی از نظر تاریخی نسبت به چرخه‌های افزایش نرخ بهره فدرال رزرو ضعیف‌تر بوده است و پس از این که بازده در مرحله گذار به چرخه کاهش نرخ بهره کاهش می‌یابد، دوباره این رابطه تقویت می‌شود.

این امر در نهایت باید قیمت طلا را به بالاترین حد اسمی جدید در نیمه دوم سال 2024 (به طور متوسط 2175 دلار در هر اونس در سه ماهه چهارم) و حتی بالاتر در سال 2025 (میانگین سه ماهه اوج 2300 دلار در هر اونس در سه ماهه سوم) برساند.

گرگوری شیرر، رئیس استراتژی فلزات پایه و گرانبها در جی پی مورگان: چرخه کاهش نرخ بهره فدرال رزرو و کاهش بازده واقعی ایالات متحده یک بار دیگر به عامل اصلی افزایش قیمت طلا در اواخر سال 2024 تبدیل خواهد شد.

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

 

دوره های آموزشی

دوره آموزشی مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی

دوره آموزشی مدیریت ریسک و سرمایه در بازارهای مالی

کانال سیگنال فارکس

کانال سیگنال فارکس اکوترید

آیا بانک‌ها به دنبال زدن استاپ ما هستند؟

آیا بانک‌ها به دنبال زدن استاپ ما هستند؟

دوره آموزشی کدام سبک تکنیکال؟

دوره آموزشی کدام سبک تکنیکال؟

دوره آموزشی سایت FXStreet

دوره آموزشی سایت FXStreet

دوره آموزشی اقتصاد رفتاری در معامله‌گری

دوره آموزشی اقتصاد رفتاری در معامله‌گری

جریان خرید بانک مرکزی و ETF برای حمایت از تقاضای طلا در سال 2024

علاوه بر کاهش قریب‌الوقوع نرخ بهره و افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی، بانک‌های مرکزی محرک اصلی قیمت طلا در سال 2023 بودند و احتمالاً در سال 2024 نیز همین روند ادامه خواهد یافت.

بانک‌های مرکزی به رهبری چین، بیش از 800 تن طلا در سه فصل اول سال 2023 خریداری کرده‌اند. تیم تحقیقاتی جی پی مورگان تخمین می‌زند که خرید بانک مرکزی جهانی در سال جاری به 950 تن خواهد رسید و چین به عنوان یک خریدار ثابت باقی می‌ماند. این مقدار بیش از مقدار خریداری شده در مدت مشابه در سال 2022 خواهد بود که منجر به رکورد تقاضا شد.

شیرر خاطرنشان کرد: «هنوز زمینه برای افزایش ذخایر در برخی بانک‌های مرکزی وجود دارد، چرا که موسسات به دنبال متنوع سازی  دارایی‌های ذخیره هستند، بنابراین خرید احتمالاً در مقایسه با اواخر دهه 2010 از نظر ساختاری بالا باقی می‌ماند». در کنار نرخ بهره بانک مرکزی، افزایش اشتهای سرمایه‌گذاران در بازار فیزیکی طلا نیز باید یکی از عوامل اصلی افزایش نرخ طلا در سال 2024 باشد.  این بدان معناست که هنوز ظرفیت زیادی برای سرمایه‌گذاران وجود دارد که از طریق خرید طلا در بورس یا از طریق صندوق قابل معامله (ETF) موقعیت‌های خرید خود را افزایش دهند.

ذخایر طلای بانک‌ها

کل دارایی‌های ETF در طلا از اواسط سال 2022 به طور پیوسته کاهش یافته است، بنابراین انتظار می‌رود افزایش مجدد موقعیت‌های سرمایه گذاری (بورس و ETF) که با شروع یک چرخه کاهشی آغاز شده است، برای طلا مثبت باشد و از افزایش قیمت‌ها در بازار در نیمه دوم سال 2024 حمایت کند.

شیرر گفت: «از آنجایی که نرخ‌ بهره در نهایت پایین می‌آیند، ما انتظار داریم که جریان‌های خروجی اخیر ETF با بازگشت به جریان‌های ورودی ETF مبتنی بر خرده‌فروشی معکوس شود و تقاضای سرمایه‌گذاران طلا را نیز تقویت کند و منجر به افزایش قیمت‌ها شود. ادامه خرید قوی بانک مرکزی، همراه با افزایش تقاضای فیزیکی در کف‌های قیمت، احتمالاً پشتیبان قابل توجهی از قیمت‌ها در چرخه‌های نهایی فدرال رزرو خواهد بود.»

منبع: JPMorgan

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

برای پیگیری اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی
به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟