بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

داده‌های قوی، استرس بانکی و بن بست در زمینه سقف بدهی

داده‌های قوی، استرس بانکی و بن بست در زمینه سقف بدهی

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 18 اردیبهشت

  • داده‌های قوی، استرس بانکی و بن بست در زمینه سقف بدهی

داد‌ه‌های اشتغال روز جمعه به هیچ وجه ناامید کننده نبودند. اقتصاد آمریکا در ماه آوریل 253 هزار شغل در بخش غیرکشاورزی ایجاد کرد که برای 13 ماه پیاپی نسبت به انتظارات بهتر بود. نرخ بیکاری به طور غیرمنتظره‌ای به 3.4% کاهش یافت که پایین‌ترین سطح در چند دهه گذشته است و دستمزدها 0.5% در ارزیابی ماهانه و 4.4% در ارزیابی سالانه رشد کردند که هر دو بالاتر از انتظارات بودند.

داده‌های اشتغال قوی، انتظارات بانک مرکزی آمریکا در زمینه کاهش نرخ بهره را در ماه ژوئیه معکوس کردند. پس از انتشار داده‌ها، انتظارات برای کاهش نرخ بهره در ماه ژوئیه از 85% به 79% کاهش یافتند و احتمال بسیار جزئی 10 درصدی برای افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن شکل گرفت.

بازده اوراق 2 ساله از کف قیمتی هفته افزایش یافت اما همچنان پایین‌تر از 4% باقی ماند. با این حال دلار در روز جمعه به دلیل مشکلات حل نشده در زمینه سقف بدهی ایالات متحده، علیرغم برخی تسکین‌ها در جبهه بانک‌های منطقه‌ای، در سقف قیمتی جلسه معاملاتی آمریکا با فشار فروشی مواجه شد.

بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه با برخی از رهبران کنگره دیدار خواهد کرد، اما بعید است که در مورد هزینه‌کردها مصالحه کند. یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، از کنگره می‌خواهد که سقف بدهی را افزایش دهد چرا که ممکن است دولت تا اول ژوئن با کمبود پول مواجه شود و اقدام یکجانبه بایدن باعث ایجاد بحران در قانون اساسی شود.

در زمینه داده‌ها ما دو گزارش CPI دیگر و یک گزارش اشتغال دیگر پیش‌ از جلسه بعدی بانک مرکزی آمریکا داریم.

گزارش CPI بعدی در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد. انتظارات مبنی بر این هستند که تورم هسته ممکن است از 5.6% به 5.5% در ماه آوریل کاهش یافته باید. تورم هسته ممکن است در محدوده 5% ثابت مانده باشد اما در ارزیابی ماهانه به دلیل جهش قیمت انرژی پس از کاهش تولیدات نفت اوپک، تورم ممکن است از 0.1% به 0.4% افزایش یافته است. هر گونه غافلگیری صعودی در زمینه داده‌های تورمی منجر می‌شود اعضای هاوکیش بانک مرکزی تقویت شوند و انتظارات برای کاهش نرخ بهره را تضعیف کنند.

بازار فارکس

شاخص دلار همچنان تحت فشار نزولی قوی باقی مانده است. سقف بدهی و  استرس مداوم در بانک‌های منطقه ای ایالات متحده به قدرت اعضای داویش بانک مرکزی آمریکا کمک می‌کند، علیرغم اینکه داده‌های اقتصادی خواستار کنترل قوی از طرف بانک مرکزی آمریکا هستند.

در نتیجه جفت ارز EURUSD که پس از انتشار داده‌ها به زیر محدوده 1.10 کاهش یافت به سرعت بازگشتی داشت و بالاتر از محدوده 1.10 قرار گرفت. سنتیمنت برای یورو همچنان مثبت است هر چند در محدوده 1.11 مقاومت قوی وجود دارد.

جفت ارز GBPUSD بالاخره سقف کانال نزولی بلند مدت خود را لمس کرد، آن هم در حالی که اقتصاددانان نمی‌توانند به توافقی برسند که بانک مرکزی انگلیس چه کاری باید انجام بدهد یا چه کاری انجام خواهد داد.
اقتصاددانان یک افزایش دیگر نرخ بهره و سپس توقف را قیمت گذاری می‌کنند در حالی که بازارها افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را در جلسه پنج‌شنبه قیمت گذاری کرده‌‌اند و عقیده دارند تا ماه سپتامبر احتمال یک یا دو بار دیگر نرخ بهره افزایش خواهد یافت که می‌تواند نرخ بهره انگلیس را به سطح روانی 5% برساند.

با توجه به تورم ترسناک انگلیس، بانک مرکزی انگلیس باید افزایش نرخ بهره را ادامه دهد. هر چند بیلی، رئیس بانک مرکزی انگلیس، عقیده دارد که فشار قیمتی در ادامه سال جاری باید به شدت کاهش یابد، اما وی باید این ریسک را در نظر بگیرد که ممکن است چنین اتفاقی رخ ندهد.

با این حال واگرایی بین انتظارات بانک مرکزی انگلیس و آمریکا به نفع بانک مرکزی انگلیس است و به همین دلیل جفت ارز GBPUSD می‌تواند رشد بیشتر خود را ادامه دهد.

شاخص S&P500 سه ماهه خوبی را پشت سر گذاشته بود

روز جمعه شاخص S&P 500 با رشد 1.85 درصدی به کار خود پایان داد چرا که بانک‌های منقطه‌ای آمریکا هفته پرآشوب را با رالی قوی به پایان رساندند. سهام بانک PacWest بیش از 80%، سهام بانک Western Alliance تقریبا 50% و شاخص بانکی منقطه‌ای SPRD بیش از 6% در روز جمعه افزایش یافتند.

به طور کلی 85% شرکت‌‌های شاخص S&P 500 نتایج خود را برای سه ماهه اول منتشر کردند. به گزارش FactSet، حدود 79% شرکت‌ها درآمدزایی بهتر از انتظارات را ارائه کردند که همین امر سبب شد شاخص S&P 500 علیرغم بحران بانکی قوی باقی بماند.

افزایش قیمت نفت

در کنار بازار سهام، قیمت نفت روز جمعه 4% افزایش یافت. در حال حاضر قیمت پایین‌تر از زمانی است که اوپک کاهش تولیدات نفت را به منظور تقویت قیمت نفت اعلام کرد.

در نتیجه تقویت قیمت توسط اوپک کوتاه مدت باقی ماند. این مسئله بدین معنی است که 1. بازار به شدت نگران چشم انداز بدتر رشد است که بر چشم انداز تقاضای نفت تاثیر گذاشته است 2. اوپک می‌تواند با یک اعلامیه دیگر برای کاهش تولیدات منجر به غافلگیری شود تا فشار قیمت را بالا نگه دارد

در صورتی که چنین غافلگیری وجود نداشته باشد، روند صعودی نفت در محدوده نزدیک به 75-76 دلار متوقف خواهد شد.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟