بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

پیش بینی بازده اوراق قرضه در سال ۲۰۲۴

پیش بینی بازده اوراق قرضه

موسسه دانسکه: بازده اوراق قرضه در سال ۲۰۲۴ بالاتر خواهد رفت

بازده اوراق قرضه 10 ساله در اروپا در ماه گذشته به شدت کاهش یافته و اکنون 0.3 تا 0.4 درصد پایین‌تر از سطوح مشاهده‌شده در ابتدای سال 2023 قرار گرفته است. در حال حاضر بازار در کاهش 1.5 درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا در سال 2024 قیمت‌گذاری می‌‌کند که نسبت به قیمت‌گذاری چند ماه پیش، 0.65 درصد افزایش یافته است.

در حالی که معتقدیم کاهش بازدهی اوراق قرضه غیرمنطقی است، اما اذعان داریم که داده‌های اقتصادی آمریکا و اروپا احتمال کاهش نرخ بهره را افزایش داده‌‌اند. حتی در پایدارترین اجزای شاخص‌های قیمت مصرف‌کننده مانند قیمت خدمات، تورم در هر دو اقتصاد به کاهش خود ادامه داده است. تضعیف تورم زمینه‌ای برای بانک‌های مرکزی آمریکا و اروپا مهم است و به وضوح بر نشست‌های پولی آن‌ها در دسامبر تأثیر داشت؛ زمانی که به نظر می‌رسید بحث در مورد افزایش بیشتر نرخ‌های بهره به کلی از بین رفته است.

کاهش فشارهای تورمی در اقتصادهای توسعه‌یافته نیز در لحن سخنان بانک‌های مرکزی که قبلاً برای افزایش بیشتر نرخ بهره آماده بودند، منعکس شده است. بارزترین نمونه این تغییر لحن از سوی ایزابل اشنابل، یکی از اعضای کلیدی شورای حاکم بانک مرکزی اروپاست که در واقع افزایش بیشتر نرخ بهره را رد کرد که یک تغییر قابل توجه از لحن انقباضی اخیر او است.

چشم‌انداز بازدهی اوراق قرضه از نگاه دانسکه

با این حال، هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا واقعیت‌ها به اندازه کافی تغییر کرده‌اند تا چنین قیمت‌گذاری‌هایی در مورد نرخ‌های بهره به حقیقت بپیوندند یا خیر. عدم اطمینان در مورد چشم‌انداز تورم، به ویژه انعطاف‌پذیری بازارهای کار در ایالات متحده و اروپا در مواجهه با ضعف اقتصادی، همچنان پابرجاست. داده‌های اقتصادی ایالات متحده نشان داده‌اند که اقتصاد آمریکا به طرز شگفت‌انگیزی در برابر نرخ بهره بالاتر تاب‌آور است. البته ما معتقدیم که هنوز تأثیر کامل چرخه‌های انقباض پولی را به طور کامل احساس نکرده‌ایم و هیچ‌گونه بحرانی نخواهیم دید، اما انتظار می‌رود که رشد اقتصادی جهانی در سال آینده پایین‌تر از روند باشد.

دریافت دوره آموزش اوراق قرضه

کاهش اخیر بازدهی اوراق قرضه بلندمدت ممکن است پایان یافته باشد.

انتظارات بازار برای کاهش قابل توجه نرخ بهره در سال 2024 اغراق‌آمیز است و با چشم‌انداز اقتصادی فعلی همخوانی ندارد. در حالی که شاخص‌های رشد در اروپا ضعیف هستند، وضعیت به اندازه کافی وخیم نیست که چنین اقدامات شدیدی را تضمین کند. مصرف‌کنندگان از افزایش درآمد واقعی به دلیل تسریع رشد دستمزدها و کاهش تورم سود می‌برند که از قدرت خرید مردم و کل اقتصاد حمایت می‌کند.

ما پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی اروپا از ژوئن 2024، سه کاهش 0.25 درصدی نرخ بهره را ارائه کند که در مقایسه با انتظارات کنونی بازار، رویکرد معتدل‌تری است. موضع نسبتا محتاطانه بانک مرکزی اروپا در نشست دسامبر خود، با اذعان به ریسک‌ها و تاب‌آوری اقتصاد، احتمال کاهش زودتر نرخ بهره را افزایش می‌دهد. با این حال، حتی اگر نرخ‌های بهره در اروپا سریع‌تر کاهش یابند، هدف اصلی تضمین یک فرود نرم اقتصادی است، نه پاسخ به یک رکود اقتصادی.

چشم‌انداز بازدهی اوراق قرضه از نگاه دانسکه

در حالی که چالش‌های بدهی ایالات متحده همچنان قابل توجه است، انتشار کلی بدهی دولت‌ها در اروپا نیز احتمالاً در سال 2024 افزایش می‌یابد. اگر بازارها مجبور باشند همزمان نرخ‌های بهره بالاتری را مجدداً قیمت‌گذاری کنند، نوسانات بازار اوراق قرضه می‌تواند افزایش یابد. اصطلاح حق بیمه در اوراق قرضه بلندمدت در برابر این احتمال آسیب‌پذیر خواهد بود. از سال 2024، ما پیش‌بینی می‌کنیم که بازده اوراق قرضه 10 ساله آمریکا و اروپا به ترتیب به 4.2 و 2.35 درصد برسد. در نتیجه، ما بر این باوریم که سال 2024 با 1 درصد کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و 0.75 درصد کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا، به پایان خواهد رسید.

بررسی اجمالی

دلار آمریکا

فدرال رزرو از ماه ژوئیه نرخ بهره خود را در محدوده 5.25 الی 5.5 درصد بدون تغییر نگه داشته است. ما در آینده نزدیک انتظار افزایش نرخ بهره را نداریم و داده‌های اقتصادی اخیر و راهنمایی‌های فدرال رزرو از این دیدگاه حمایت می‌کند. فشارهای تورمی در ایالات متحده در حال کاهش است که می‌تواند راه را برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا در اوایل سال 2024 باز کند.

یورو

بانک مرکزی اروپا نرخ سپرده‌گذاری خود را در ماه سپتامبر به 4 درصد افزایش داد، اما ما انتظار افزایش بیشتر در آینده نزدیک را نداریم. این دیدگاه توسط تحولات تورمی و راهنمایی بانک مرکزی اروپا حمایت می‌شود. اقتصاد ناحیه یورو از بحران انرژی در موقعیتی مستحکم بیرون آمد، اما در سال 2023 توان خود را از دست داد. از سوی دیگر، بازارهای کار همچنان قوی هستند و فشارهای تورمی بالا بوده است.

پوند انگلیس

بانک مرکزی انگلستان نرخ بهره خود را به میزان قابل توجهی در سال گذشته افزایش داده و به 5.25 درصد رسانده است. رشد تولید ناخالص داخلی بریتانیا اخیراً افت کرده است و ما انتظار داریم که تورم به میزان قابل توجهی کاهش یابد. ما معتقدیم که انتظارات بازار از کاهش نرخ بهره در سال آینده توسط بانک مرکزی انگلستان بسیار تهاجمی است، البته نه به اندازه قیمت‌گذاری‌ها در مورد بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو.

به طور کلی، ما پیش‌بینی می‌کنیم که شیب منحنی‌ بازدهی در آمریکا، اروپا و بریتانیا تندتر شود؛ به طوری که بازدهی اوراق قرضه بلندمدت افزایش و بازدهی اوراق قرضه کوتاه‌مدت کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:

اخبار فوری فارکس و بازار جهانی در کانال تلگرام UTOFX

@UtoFX

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟