ارانته

5 اتفاق نگران کننده در چین که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند

زمان مطالعه: 3 دقیقه

چیندر میان همه آن نگرانی‌هایی که در بازارها پیرامون جنگ اوکراین، موضوع تورم و افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا وجود دارند، آنچه که می‌تواند واقعا بزرگترین کاتالیزور برای کاهش شدید رشد اقتصادی جهانی باشد، چین است.

همزمانی اتفاقات پیش‌بینی‌نشده به طور ناگهانی باعث شده همه چیز در چین در جهت اشتباه پیش می‌رود و  هدف پکن برای رشد 5.5 درصدی تولید ناخالص داخلی در سال جاری در هاله‌ای از ابهام فرو برود.

شیوع کرونا:

 

5 اتفاق نگران کننده در چین که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند

موارد مبتلا به ویروس کرونا در چین به بالاترین حد طی دو سال اخیر رسیده است. سناریوی وحشتناک چیزی است که در هنگ کنگ مشاهده شده و در آن تعداد انگشت شمار موارد مبتلا به طور تصاعدی به 30000 مبتلا در روز و به طور کاملاً کنترل نشده گسترش یافته است.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

استان جیلین (جمعیت 24 میلیون نفر) همراه با شانگهای و شنژن قرنطینه شده‌اند. توانایی چین در سرکوب امواج مختلف ویروس کرونا غافلگیر کننده بود، اما گونه امیکرون سخت‌ترین آزمونی است که برای این کشور در پیش بوده؛ به طوری که 27 استان از 31 استان در مجموع 2125 مورد محلی را گزارش کرده‌اند.

تورم کامودیتی‌ها

این وسوسه وجود دارد که بازارهای نوظهور را یکپارچه ببینیم، اما وجه تمایز شماره 1 بین بازارهای نوظهور صادرکننده کامودیتی‌ها (شامل کشورهای آمریکای لاتین، آفریقا و خاورمیانه) و واردکنندگان کامودیتی‌ها (شامل هند، چین و ترکیه) دیده می‌شود. این واگرایی در سال آینده آشکار خواهد شد زیرا پول از دسته اول به دسته دوم جریان می‌یابد. چین از نظر اجتماعی در برابر قیمت‌های بالای کامودیتی‌ها آسیب‌پذیر است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

بازار املاک

فروپاشی اورگراند در سال گذشته باعث شد همه به دنبال نشانه‌هایی از سرایت مشکلات بخش املاک چین باشند و وقتی این اتفاق رخ نداد، تمرکز بازار هم از این موضوع منحرف شد. اما واقعیت این است که در حال حاضر وضعیت در حال بدتر شدن است. در ماه ژانویه، ارزش فروش قطعات زمین توسط مقامات دولتی محلی 72 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافت. زیان‌ها در سرتاسر بخش املاک طنین‌انداز شدند، بازدهی اوراق قرضه اکنون به بالای 25 درصد رسیده و قیمت‌ها طی 14 روز متوالی کاهش یافته‌اند.

5 اتفاق نگران کننده در چین که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند

انفجار بخش تکنولوژی چین

افت سهام بخش تکنولوژی در سطح جهانی دیده می‌شود، اما بخش سهام تکنولوژی چین به دلیل ظهور دیوار آتش بزرگ دو برابر شده است. اوج این اتفاق درست در زمانی رخ داد که جک ما ناپدید شد و از آن زمان به بعد مشاهده کردیم که شرکت‌های فناوری چینی برای دولت کار خواهند کرد، نه برای سهامداران.

  • دیوار آتش بزرگ چین (Great Firewall) پروژه دولت چین برای کنترل اینترنت است. در این پروژه دولت چین از فناوری‌های مختلف کنترل شبکه برای اعمال سیاست‌های خود در اینترنت کشورش استفاده کرده‌ است. تحلیلگران معتقدند دیوار بزرگ چین یکی از پیچیده‌ترین سامانه‌های کنترل اینترنت در مقایسه با سامانه‌های مشابه در سایر کشور هاست.

 

5 اتفاق نگران کننده در چین که اقتصاد جهانی را تهدید می‌کند

صندوق KWEB، صندوق قابل معامله (ETF) آمریکایی است که سهام بخش تکنولوژی چین را ردیابی می‌‌کند

وضعیت بغرنج بانک مرکزی

قیمت‌های بالای کامودیتی و تورم جهانی دست‌های بانک مرکزی چین را بسته است. با وجود بادهای مخالف ناشی از ویروس کرونا و سقوط بازار املاک در چین، اقدام مناسب باید کاهش سیاست‌های پولی تسهیلی باشد، اما افزایش تورم می‌تواند از انجام این واکنش جلوگیری کند. مطمئناً اهرم‌هایی وجود دارد که چین‌ می‌تواند از آنها استفاده کند، اما آنطور که یک سال پیش به نظر می‌رسید، استفاده از این اهرم‌ها ساده نیست.

منبع: FXstreet

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی