ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

غافلگیری داده‌های اشتغال آمریکا

زمان مطالعه: 3 دقیقه

غافلگیری داده‌های اشتغال آمریکا

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 16 تیر

  • غافلگیری داده‌های اشتغال آمریکا

497000 تعداد مشاغل خصوصی است که اقتصاد ایالات متحده در ماه گذشته ایجاد کرده است. تعداد ترک شغل‌ها به 250000 افزایش یافت. اما خوشبختانه، فرصت‌های شغلی تقریباً نیم میلیون کاهش یافته بود و مهمتر از آن برای فدرال رزرو که برای کاهش تورم و نه لزوماً اشتغال مبارزه می‌کند، این بود که بخشی که بیشترین افزایش شغل را به خود اختصاص داده – که اوقات فراغت و مهمان نوازی است و بیش از 230000 شغل اضافه شده را تشکیل می‌دهد – همچنین شاهد شدیدترین کاهش در رشد دستمزد سالانه بوده است. دستمزد کارگران این بخش در سال گذشته 7.9% رشد داشته که نسبت به 8.4% در ماه قبل کاهش یافته است. اما به این جزئیات توجهی نشد و بازار زیر سایه خیره کننده 497000 شغل جدید اضافه شده، باقی ماند. گزارش بیش از حد قوی ADP که مجدداً به بازار کار بسیار تاب آور ایالات متحده در برابر افزایش نرخ بهره بسیار تهاجمی فدرال رزرو اشاره کرد، در نهایت به افزایش انتظارات فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره دامن زد. بازده اوراق 2 ساله به بالای 5% افزایش یافت که بالاتر از قله‌ای است که قبل از وقوع بحران کوچک بانکی در ایالات متحده در ماه مارس شاهدش بودیم. در حالی که بازده اوراق 10 ساله نیز افزایش یافت و به 4% رسید که نشان می‌دهد رکود حداقل از لحاظ داده‌های اشتغال ایالات متحده چندان نزدیک نیست.

بنابراین امروز داده‌های اشتغال رسمی آمریکا می‌تواند یا نمی‌تواند قدرت داده‌های ADP را تایید کند اما همگی برای یک ماه دیگر از داده‌های قدرتمند NFP و کاهش بیکاری آماده هستیم. در هر صورت، می‌توانیم شاهد کندی رشد دستمزدها باشیم. اگر اینطور باشد، سرمایه‌گذاران هنوز هم می‌توانند دلیلی برای دیدن نیمه پر لیوان داشته باشند و شرط ببندند که اقتصاد ایالات متحده می‌تواند به فرود نرمی که امیدوار است، دست یابد.

بازار سهام تحت فشار

شاخص S&P 500 و نزدک روز گذشته کاهش یافتند چرا که بازده اوراق آمریکا به دلیل این انتظارات که بانک مرکزی آمریکا افزایش نرخ بهره را با چنین داده‌های اشتغال قوی متوقف نخواهد کرد و چنین داده‌های اشتغال قوی به معنی تاب آوری هزینه‌کرد مصرف کننده و در عوض به معنی تورم چسبنده است، افزایش یافتند.

سایر داده‌ها نیز سلامت خوب اقتصاد ایالات متحده را تأیید می‌کند. شاخص PMI خدمات موسسه ISM رشد سریع‌تر از حد انتظار و اشتغال سریع‌تر از حد انتظار و رشد قیمت آهسته‌تر اما بالاتر از انتظار را نشان داد. اگر این نقاط را به هم وصل کنیم، بخش تولید ایالات متحده کند می‌شود، اما بخش خدمات همچنان به رشد خود ادامه می‌دهد و این بخش حدود 80% از فعالیت اقتصادی ایالات متحده را تشکیل می‌دهد، بنابراین جای تعجب نیست که داده‌های اشتغال ایالات متحده قوی باقی بماند و هزینه‌کرد مصرف کننده تاب آور باشد و رشد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بهتر از حد انتظار باشد و ما هنوز شاهد رکودی نباشیم.

ایکس چیف

اما جنبه تاریک‌تر ماجرا این است که این قدرت اقتصادی به معنای تورم چسبنده و شرایط پولی انقباضی‌تر است و کار ناخوشایند قیمت‌گذاری آن توسط بازار اوراق انجام می‌شود. بسیاری از سرمایه گذاران فکر می‌کنند که وقتی چنین اختلاف نظری بین معامله‌گران بازار سهام و اوراق قرضه وجود دارد، معامله گران اوراق قرضه معمولا درست تشخیص می‌‌دهند.

اما در نهایت، عملکرد بازار سهام بستگی به این دارد که چه میزان از درد کاهش ترازنامه فدرال رزرو بر وال استریت وارد خواهد شد. اگر فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه دهد و در ترازنامه کم کاری کند دلیلی برای توقف رشد بازار سهام وجود نخواهد داشت.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی