ارانته

شاخص دلار نفس راحتی کشید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

شاخص دلار نفس راحتی کشید

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 30 تیر

روز گذشته بازار سهام و اوراق کاهش یافتند. بازار سهام به دلیل افت 10 درصدی تسلا و 8 درصدی نتفلیکس کاهش یافت. سهام شرکت‌های تراشه ساز نیز در سراسر جهان کاهش یافت چرا که TSM چشم انداز سالانه درآمد خود را به دلیل تنش‌های ژئوپلیتیکی و تقاضای ضعیف جهانی کاهش داد و اعلام کرد که کارخانه تولید آن در آریزونا به دلیل کمبود نیروی کار واجد شرایط که بتوانند کارخانه را بسازد به تعویق خواهد افتاد. سهام شرکت TSM با افت 5 درصدی به زیر قمیت 100 دلار کاهش یافت. در همین حین سرمایه گذاران شروع به تردید کردند که آیا Nvidia، شرکت سازنده تراشه، می‌تواند برآورد درآمد 11 میلیارد دلاری را که سه ماهه گذشته اعلام کرده بود، تکرار کند یا خیر. سهام این شرکت بیش از 3% افت کرد. به طور کلی شاخص S&P 500 حدود 0.68% و شاخص نزدک 100 تقریبا 2.28% افت کردند.

قیمت اوراق نیز روز گذشته کاهش یافت چرا که آمار مدعیان بیکاری به طور غیرقابل پیش‌بینی در آمریکا کاهش یافت. این مسئله اعضای هاوکیش بانک مرکزی آمریکا را تقویت کرد با این استدلال که بازار کار ایالات متحده تضعیف نمی‌شود و جدیدترین انتظارات را به چالش می‌کشد آن هم در حالی که سرمایه گذاران و اقتصاددانان، از جمله بن برننکی، رئیس سابق فدرال رزرو، فکر می‌کنند که افزایش نرخ بهره در هفته آینده فدرال رزرو آخرین افزایش در این چرخه انقباضی به دلیل کاهش فشار قیمت‌ها خواهد بود.

سوال این است که فدرال رزرو چه زمانی کاهش نرخ بهره را آغاز خواهد کرد، در ژانویه یا مارس؟ این مسئله واقعا به تورم بستگی دارد. تنش‌های ژئوپلیتیکی بین روسیه و اوکراین در دریای سیاه، افزایش یافته و اوکراین همچنین اعلام کرد کشتی‌هایی که به بنادر روسیه می‌روند ممکن است تبدیل به اهداف نظامی شوند، که این مسئله تجارت محصولات کشاورزی را تهدید می‌کند. قراردادهای آتی گندم از هفته گذشته 20% رشد کردند. همچنین هند محموله‌های برنج غیر باسماتی را ممنوع می‌کند تا قیمت‌های داخلی را حفظ کند. (برنج باسماتی نوعی برنج تولید شده در کشور هند است که دانه های درشتی داره و در غذا های شور استفاده می شود.) قراردادهای آتی برنج نیز در واکنش به این خبر رشد کردند.

در حالی که نفت توانست میانگین متحرک 200 روزه را به سمت بالا لمس کند و اندیکاتورهای تکنیکال نشان می‌دهند که خریداران می‌توانند این بار این محدوده مقاومتی را بشکنند، ما همچنان در محدوده اشباع خرید قرار نداریم بنابراین فضا برای بهبودی وجود دارد. قراردادهای آتی گاز طبیعی اروپا روز گذشته تقریبا 4% رشد کرد. تمام این رشدها در قیمت کامودیتی‌ها قطعا در داده‌های بعدی تورمی نمایان خواهد شد آن هم در حالی که اثر پایه مطلوب نیز به آرامی محو می‌شود.

شاخص دلار پس از رسیدن به پایین‌ترین سطح از ماه آوریل در اوایل هفته، کمی رشد کرد. شاخص دلار از کف قیمتی خود کمی افزایش یافته اما همچنان در پایین‌ترین سطح سال جاری است. جفت ارز EURUSD در واکنش به تقویت دلار و عدم اجماع در اعضای بانک مرکزی اروپا پایین‌تر از محدوده 1.12 قرار گرفته است. از طرفی دو تن از اعضای بانک مرکزی اروپا اعلام کردند دومین افزایش نرخ بهره پس از افزایش نرخ بهره در هفته آینده تضمین شده نیست. از طرف دیگر تورم هسته بالاتر از انتظارات و بازنگری مثبت در ارقام رشد، فضای کافی را برای بانک مرکزی اروپا باقی می‌گذارد تا در مسیر سیاست هاوکیش باقی بماند. احتمالا همچنان شاهد روند رنجی در جفت ارز EURUSD در محدوده 1.10 – 1.12 باشیم. طلا به دلیل افزایش تنش‌های ژئوپلیتیکی کمی رشد کرده بود و قیمت هر اونس صبح امروز در حدود 1970 دلار بود. تورم در ژاپن بالاتر از ماه گذشته اما کمتر از انتظارات اعلام شد که سرمایه گذاران را وادار به قیمت گذاری واگرایی مداوم بین بانک مرکزی ژاپن (BoJ) داویش و انتظارات به اندازه کافی هاوکیش فدرال رزرو کرد و جفت ارز USDJPY افزایش یافت.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

یکی از جاهایی که لحن داویش در آن بسیار ماندگار باقی مانده، ترکیه است. بانک مرکزی ترکیه (CBT) در نشست دیروز، نرخ بهره خود را در مقابل افزایش 500 نقطه پایه‌ای مورد انتظار تحلیلگران، 250 نقطه پایه افزایش داد. این دومین جلسه سیاستگذاری تیم اقتصادی جدید ترکیه است که قرار بود سیاست‌ها را عادی سازی کند و اعتماد سرمایه گذاران را دوباره به دست آورد. این دومین بار است که افزایش نرخ بهره بسیار کمتر از حد انتظار است.

از سوی دیگر، تورم در ترکیه در داده‌های آتی افزایش خواهد یافت، چرا که لیر از ماه مه سقوط کرده است. تورم رسمی که در ماه ژوئن به زیر 40%رسید، احتمالاً در داده‌های آتی به بالای 50% خواهد رسید و اگر CBT سیاست‌ها را با سرعت فعلی عادی سازی کند، واگرایی بین نرخ‌های بهره فعلی ترکیه و جایی که نرخ بهره باید برسد، لیر را تحت فشار بیشتر نگه می‌دارد.  البته، اقدام ضعیف‌تر از حد انتظار تیم جدید بانک مرکزی ترکیه به سختی اعتماد سرمایه‌گذاران را بازمی‌گراند و این نگرانی‌هایی که تصمیمات بانک به شدت تحت تأثیر فشار سیاسی باقی می‌مانند، برطرف نمی‌کند. جفت ارز USDJPY از ماه مه حدود 40% افزایش یافته و ریسک‌ها به سمت صعودی باقی می‌مانند. اهداف بعدی برای این جفت ارز می‌تواند محدوده‌های 28 و 30 باشد.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی