آیا تورم به نفع قیمت نفت است؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

آیا تورم به نفع قیمت نفت است؟

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 20 اردیبهشت

  • آیا تورم به نفع قیمت نفت است؟

دیروز، زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، با کوین مک کارتی ملاقات کرد، هیچ کس آنقدر ساده لوح نبود که انتظار توافق بر سر سقف بدهی آمریکا را داشته باشد. اما برخی امیدوارند که حداقل سقف بدهی تا سپتامبر، پایان سال‌ مالی جدید، تمدید شود، که به هر دو طرف اجازه دهد تا مذاکرات عمیق‌تری در مورد اینکه با بودجه 2024 و سقف بدهی به طور کلی چه باید کرد، داشته باشند.

اما اینطور نشد و بایدن و مک کارتی نتوانستند در مورد چیزهای زیادی به توافق برسند، اما آنها توافق کردند که سقف بدهی تمدید نخواهد شد.

بایدن نمی‌خواهد آمریکا را به سمت نکول سوق دهد چرا که این امر یک فاجعه خواهد بود اما او نمی‌تواند بر سر کاهش شدید بودجه نیز توافق کند چرا که انتخاب کنندگان او بیش از حد عصبانی خواهند شد. رهبران روز جمعه دوباره با هم دیدار خواهند کرد. مذاکره در مورد سقف بدهی مطمئناً تا آخرین لحظه ادامه خواهد داشت و این احتمال وجود دارد که ما یک نتیجه در آخرین لحظه برای جلوگیری از نکول احتمالی دولت ایالات متحده را ببینیم. تا آن زمان، عدم اطمینان وجود خواهد داشت و ریسک پذیری احتمالاً محدود خواهد بود.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

ارواق خزانه داری آمریکا تحت فشار فروش باقی ماندند، به‌ویژه اوراق کوتاه مدت چرا که سرمایه‌گذاران اوراق کوتاه‌مدت ایالات متحده را به دلیل افزایش ریسک نکول ایالات متحده کنار می‌گذارند. بازده اسناد یک ماهه آمریکا حوالی 5.60% و بازده اوراق 2 ساله آمریکا از محدوده 4% عبور کرده و شاخص S&P 500 افت 0.46 درصدی داشته است.

افزایش بازده اوراق آمریکا منجر شد روز سه‌شنبه دلار افزایش یابد، اما طلا مطمئناً جایگزین بهتری برای پوشش ریسک بالقوه نکول ایالات متحده است، چرا که نکول بالقوه به وضوح بر چشم انداز رشد و انتظارات فدرال رزرو فشار می‌آورد و در نتیجه بر دلار تأثیر می‌گذارد.

طلا انتخاب بهتری برای پوشش ریسک در برابر افزایش تنش‌‌ها با چین است، آن هم در حالی که ملونی، نخست وزیر ایتالیا، دیروز به مک کارتی گفت که می‌خواهد از ابتکار کمربند و جاده چین خارج شود. (ابتکار کمربند و جاده که سابقاً به عنوان یک کمربند و یک جاده) شناخته می‌شد، یک طرح سرمایه‌گذاری در زیربناهای اقتصادی بیش از ۷۰ کشور جهان و سازمان‌های بین‌المللی و توسعهٔ دو مسیر تجاری «کمربند اقتصادی راه ابریشم» و «راه ابریشم دریایی» است که در مرکز سیاست خارجی شی جین پینگ دبیرکل حزب کمونیست چین و رهبر عالی‌مقام این کشور قرار دارد.)

طلا امروز در محدوده 2030 دلار معامله می‌شد و می‌تواند نیروی خود را برای حرکت به سمت محدوده 2080 دلار جذب کند. طلا پتانسیل رسیدن به محدوده 2200 دلار را دارد.

بازده اوراق بلند مدت می‌تواند برای سرمایه‌گذاران ریسک گریز، با توجه به اینکه نکول احتمالی ایالات متحده بلافاصله انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را دور می‌کند و فشار مناسبی را بر بازده اوراق بلند مدت ایجاد می‌کند، انتخاب خوبی باشد. بازده اوراق 10 ساله آمریکا در حال حاضر حوالی 3.50% نوسان می‌کند و در صورت بروز مشکل می‌توانیم افت را تا محدوده 2.8-3% ببینیم.

به نظر می‌رسد بیت کوین نیز در برابر استرس‌ها تسکینی ارائه‌ نمی‌دهد. قیمت این رمزارز به زیر 28 هزار دلار کاهش یافته و همچنان می‌تواند هم راستا با سهام شرکت‌های تکنولوژی تحت فشار قرار گیرد.

تورم آمریکا

امروز شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا منتشر می‌شود و این داده می‌تواند سنتیمنت بازار و جلسه معاملاتی امروز را تکان دهد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

انتظار می‌رود تورم هسته از 5.6% در به 5.5% در ماه آوریل کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود تورم اصلی در محدوده 5% ثابت بماند، در حالی که انتظار می‌رود شاهد افزایش در ارزیابی ماهانه از 0.1% به 0.4% باشیم که دلیل آن افزایش قیمت نفت پس از تصمیم اوپک مبنی بر کاهش تولیدات در ماه گذشته است.

در هر صورت، علیرغم هر چیزی که امروز در گزارش CPI شاهد باشیم، اهمیت دارد که دقت داشته باشید که انتظارات تورمی رو به کاهش هستند. نظرسنجی NFIB دیروز نشان داد که کاهش شدیدی در تعداد شرکت‌های کوچک که انتظار می‌رود قیمت‌ها را افزایش دهند، وجود دارد. این باید در مرحله‌ای به نفع کاهش فشار قیمت‌ها باشد.

امروز اگر شاخص CPI مطابق با انتظارات منتشر شود، توجهات معطوف به سقف بدهی خواهد شد اما اگر واگرایی در این گزارش شاهد باشیم، می‌توانیم شاهد چرخشی در قیمت گذاری بازار باشیم. انتشار ضعیف‌تر CPI می‌تواند انتظارات برای کاهش نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را افزایش دهد و بخشی از فشار مثبت بر بازده اوراق آمریکا را آزاد کند. در حالی که انتشار بالاتر از انتظارات CPI به سختی می‌تواند هر گونه شرط بندی‌های هاوکیش در این مرحله را افزایش دهد. نگرانی‌ها در مورد بانک‌های منطقه‌ای ایالات متحده و مشکل حل نشده سقف بدهی نشان می‌دهند که فدرال رزرو دیگر نمی‌تواند نرخ بهره را افزایش دهد. بنابراین، گزارش تورم قوی‌تر تنها به بازده واقعی کمتر دارایی‌های آمریکا اشاره می‌کند که این مسئله بر دلار آمریکا فشار می‌آورد و به جفت ارز EURUSD کمک می‌کند از محدوده 1.10 عبور کند و جفت ارز GBPUSD در بلند مدت قوی باقی بماند.

آیا تورم برای نفت مفید است؟

یک سوال تکراری این است که نفت به داده‌های تورم چه واکنشی نشان می‌دهد، آیا تورم برای قیمت نفت خوب است یا بد؟

برخی استدلال می‌کنند که تورم برای نفت خوب است، چرا که نفت در دوره‌های تورم بالا عملکرد خوبی داشته است. این درست است، اما اگر نفت در دوره‌های تورم بالا عملکرد بهتری داشته باشد، می‌تواند به این دلیل باشد که نفت بالاتر باعث تورم بیشتر می‌شود. و برعکس آن یعنی تورم بالاتر برای نفت خوب است، ممکن است درست نباشد.

دو دلیل برای این مسئله وجود دارد:

  1. اگر تورم به دلیل رشد قوی و تقاضای قوی بالا باشد، دوره‌ای با تورم بالا می‌تواند از قیمت نفت حمایت کند.
  2. اما امروز، ما بیشتر در مورد رکود در حال وقوع و سخت شدن شرایط پولی صحبت می‌کنیم. در این زمینه، تورم بالاتر ممکن است به تقاضای بهتر برای نفت تبدیل نشود، آن هم اگر یک عدد تورم ترسناک انتظارات هاوکیش فدرال رزرو را تقویت کند.

نفت خام آمریکا امروز در محدوده 73 دلار معامله می‌شود. محدوده 75-76 دلار احتمالا به عنوان مقاومت قوی عمل خواهد کرد.

با این حال، در میان‌مدت، چشم‌انداز نفت خام خنثی تا مثبت باقی می‌ماند، چرا که کاهش عرضه از سوی اوپک و افزایش تقاضا، به‌ویژه به دلیل بازگشت تقاضای سفرها، باید به حمایت از خریداران ادامه دهد. اما اینکه آیا سطوح بالای 80 دلار را به صورت پایدار مشاهده خواهیم کرد یا خیر، هنوز مشخص نیست.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟