بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

ضعف دلار به دلیل اقدامات بانک خلق چین و بانک مرکزی ژاپن

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، این پیشنهاد را ارائه داد که بانک مرکزی ممکن است شواهد کافی در زمینه دستمزدها برای تغییر سیاست‌ها را تا پایان سال داشته باشد. به نظر ما این تلاشی موفقیت آمیر برای حمایت از ین است. در همین حال، بانک خلق چین تلاش می‌کند تا در برابر ضعف یوان مقاومت کند. همه این‌ها حرکت دلار را تضعیف می‌‌کند، اما داده‌های ایالات متحده به زودی در کانون توجه قرار خواهند گرفت و ریسک‌های صعودی دلار غیر قابل چشم پوشی است.

دلار آمریکا: بانک مرکزی ژاپن و خلق چین محرک افت دلار

روند به ظاهر غیرقابل توقف دلار امروز صبح توسط دو ارزی که تا به حال در تثبیت قدرت دلار نقش داشته‌اند: یعنی ین و یوان، کاهش یافته است. اوئدا، رئیس بانک مرکزی ژاپن، مصاحبه‌ای منتشر کرد که در آن گفت در صورت ادامه داشتن تورم دستمزدها، سیاستگذاران ممکن است تا پایان سال اطلاعات کافی داشته باشند تا در مورد کاهش محرک‌های پولی تصمیم بگیرند. واکنش بازار به این موضوع قابل توجه بوده است.

جفت ارز USDJPY که در محدوده اشباع خرید قرار داشت، افت کرد و محدوده 146 را تست می‌کند و بازده اوراق قرضه دولتی ژاپن در محدوده 0.70% است آن هم علیرغم این که بانک مرکزی ژاپن تلاش می‌کند تا بازده اوراق را محدود کند. زمان بندی مصاحبه اوئدا ممکن است نشان دهنده قصد حمایت از ین بدون انجام مداخله باشد.

در چین، مقامات با اقدامات دفاعی قوی برای رنمینبی بازگشته‌اند. این امر به دنبال اجماع فزاینده اواخر هفته گذشته مبنی بر این که بانک خلق چین شروع به تحمل کاهش بیشتر یوان کرده است آن هم در حالی که USDCNY از محدوده 7.30 گذشته بود، رخ داد. در کنار تثبیت بسیار قوی‌تر یوان، بانک خلق بیانیه‌ای صادر کرد و اعلام کرد که فعالان بازار باید “داوطلبانه یک بازار باثبات را حفظ کنند” و از معاملات سفته بازی اجتناب کنند. ضعیف شدن مومنتوم دلار امروز صبح به بازگشت USDCNY به زیر 7.30 کمک کرد.

تغییر جهت امروز صبح در پویایی دلار به وضوح توسط حرکت‌های بانک مرکزی ژاپن و بانک خلق چین تقویت شده است، اما اینکه USDJPY و USDCNY می‌توانند تحت فشار باقی بمانند یا خیر به واکنش دلار به محرک‌های داخلی خود بستگی دارد. این هفته یک هفته شلوغ در داده‌های ایالات متحده خواهد بود، و آخرین داده‌ها تمایل زیادی به حمایت از دلار را نشان دادند.

مهم‌ترین رویداد این هفته انتشار شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا در روز چهارشنبه است که انتظار می‌رود بازگشت تورم در ماه اوت را نشان دهد. تیم اقتصادی ما نیز ریسک‌های صعودی را در برابر انتظارات هشدار می‌دهد. انتظار می‌رود شاخص قیمت مصرف کننده هسته در ارزیابی ماهانه 0.3% منتشر شود و از 0.2% در ماهای اخیر افزایش یابد. امروز داده مهمی منتشر نخواهد شد و تنها نظرسنجی NFIB را خواهیم داشت. شاخص خرده فروشی و تولیدات صنعتی نیز این هفته منتشر خواهند شد.

اعضای FOMC وارد دوره خاموشی پیش از جلسه شده‌اند اما آخرین نشانه‌ها به وضوح به توقف افزایش نرخ بهره در ماه سپتامبر اشاره می‌کنند. آیا تورم می‌تواند نظر سیاست گذاران را تغییر دهد؟ تورم احتمالاً باید قوی‌تر از آنچه انتظار می‌رود، منتشر شود و در بازار فارکس احتمالا این مسئله منجر به رشد دلار می‌شود. بازارها همچنان می‌تواند افزایش 11 نقطه پایه‌ای در نرخ بهره را تا پایان سال قیمت گذاری کنند و انتظارات برای کاهش نرخ بهره را به تعویق بیاندازند. بازده اوراق 2 ساله می‌تواند محدوده اوج 4.94% ماه اوت را تست کند و تلاش‌های بانک خلق چین (که احتمالاً ادامه دار خواهد بود) و بانک مرکزی ژاپن (که احتمالاً رویدادی بود که تنها یک بار توسط اوئدا رخ داد) برای بالا بردن ارزهای داخلی، را خنثی می‌کند.

یورو: کمی رشد پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا

در ناحیه یورو، مهم‌ترین رویداد این هفته جلسه بانک مرکزی اروپا است. احتمالات مبنی بر این است که اختلافات بالا خواهند بود. شورای حکام آشکارا با شکاف فزاینده‌ای مواجه است چرا که برخی از نشانه‌های تورم بلند مدت با شواهدی از کندی اقتصادی مواجه شده است، که اخیراً جبهه داویش را تقویت کرده است. تیم اقتصادی ما عقیده دارد در حالی که تصمیم گیری دشوار است، بانک مرکزی اروپا احتمالا آخرین افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را انجام خواهد داد. قیمت گذاری‌های بازار افزایش 10 نقطه پایه‌ای پیش از جلسه این هفته و 18 نقطه پایه‌ای را تا ماه ژانویه قیمت گذاری می‌کنند. با این حال ما فکر می‌کنیم که با توجه به بدتر شدن چشم‌انداز بانک مرکزی اروپا، احتمال توقف در این جلسه و افزایش نرخ بهره در آینده نسبتا کم است.

اقدامات بانک خلق چین و بانک مرکزی ژاپن و کاهش دلار، منجر شد جفت ارز EURUSD در محدوده 1.0700 – 1.0750 حمایت شود. با توجه به عدم انتشار داده‌های مهم، این جفت ارز می‌تواند امروز نیز مورد حمایت قرار گیرد، اما ما شواهدی از کاهش موقعیت‌های سفته بازانه یورو پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا هستیم. با توجه به ریسک‌های صعودی برای دلار پیش از انتشار شاخص قیمت مصرف کننده آمریکا، ما انتظار داریم شاهد افت دیگری زیر محدوده 1.0700 پیش از جلسه بانک مرکزی اروپا در روز پنج‌شنبه باشیم.

پوند: بررسی داده‌ها در این هفته

پوند پس از سپری کردن هفته‌ای سخت به دلیل اظهارات داویش پیش از جلسه آینده بانک مرکزی انگلیس و کاهش انتظارات برای سیاست‌های انقباضی، بازگشتی داشت. توجه داشته باشید که بزرگ‌ترین مشارکت کننده برای قیمت گذاری‌های مجدد داوویش منحنی پوند، اظهارات اعضای بانک مرکزی انگلیس بوده است که بنظر تمایل به دوران نرخ بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر به جای اوج نرخ بهره بالاتر دارند.

یکی از داده‌هایی که روایت داویش را تأیید می‌کند، نظرسنجی هیئت تصمیم‌گیرنده بانک مرکزی انگلیس بود که کاهش گسترده فشار تورمی را نشان داد. اما بانک مرکزی انگلیس روشن کرده است که داده‌ها مهم هستند و تقویم این هفته بریتانیا از این نظر بسیار مفید خواهد بود. داده‌های اشتغال و دستمزد فردا منتشر خواهند شد. رشد دستمزد بخش خصوصی در حال حاضر 8.2% است و به نظر می‌رسد بدون تغییر باقی بماند، اما یک ریسک وجود دارد که ما پیش بینی کمی افت در پوند را داشته باشیم. نرخ بیکاری نیز ممکن است کمی بالاتر منتشر شود.

همه این‌ها ممکن است برای معکوس کردن روند داویش از انتظارات بانک مرکزی انگلیس برای جلسه هفته آینده کافی نباشد. هر چند که قیمت گذاری‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافتند (از اوج 35 نقطه پایه‌ای به 16 نقطه پایه در سپتامبر). تیم اقتصادی ما عقیده دارد بانک مرکزی انگلیس این ماه نرخ بهره را افزایش خواهد داد. داده تورم یک روز قبل از جلسه اعلام می‌شود، بنابراین در حالی که احتمال کاهش بیشتر پوند در حوالی انتشار داده‌های این هفته وجود دارد، هفته آینده ممکن است شاهد بهبودی باشیم.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟