سیگنال طلا و فارکس
مطالب پیشنهادی
اشتراک گذاری
برچسب ها

فدرال رزرو تا کجا نرخ بهره را افزایش می‌دهد؟

افزایش نرخ بهرهدر حالی که بازارها بر روی افزایش تهاجمی نرخ بهره فدرال رزرو قیمت‌گذاری کرده‌اند، اما تاریخ به ما نشان می‌دهد که فدرال رزرو زودتر از این‌ها اشتهای خود را از دست می‌دهد.

ما به‌سختی وارد چرخه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو شدیم اما ممکن است در حال حاضر شرایط انقباضی بیش‌ از حد در قیمت‌ها لحاظ شده باشند.

جا دارد در اینجا نقل قولی از بیل پائول، رئیس سابق فدرال رزرو سنت لوئیس را متذکر شویم. پائول معتقد است که مردم در مطبوعات و بازارهای مالی معمولاً سؤالات اشتباهی می‌پرسند. او گفت: «آنچه مهم است اقدامات سیاستی جلسه بعدی فد نیست، چیزی که غالب مردم باید بدانند روند سیاست‌گذاری حاکم طی تمامی جلسات است.»

در حال حاضر فعالان بازار بر تصمیم 4 مه فدرال رزرو تمرکز دارند و اینکه نرخ بهره 25 یا 50 نقطه پایه افزایش خواهد داشت. قیمت‌گذاری‌ها در حال حاضر نشان می‌دهد که سرمایه گذاران 100 درصد انتظار افزایش 50 نقطه پایه را دارند.

اما آنچه که اهمیت دارد عدد نرخ ترمینال است. در حال حاضر بازار این عدد را 3.25 درصد پیش‌بینی می‌کند و رئیس فدرال رزرو شیکاگو، چارلز ایوانز، در روز جمعه مسیر افزایش نرخ‌های بهره مداوم طی یک سال آینده را به‌طور کامل ترسیم کرد. سرعت افزایش نرخ بهره در ابتدا یا انتهای چرخه، نسبت به نرخ ترمینال اهمیت بسیار کمتری دارد.

نکته قابل‌توجه کاهش منحنی نرخ بهره شبانه (SOFR) از اواخر سال 2023 است.

فدرال رزرو تا کجا نرخ بهره را افزایش می‌دهد؟اقتصاددانان موسسه CIBC می گویند افزایش نرخ بهره فد تا انتهای سال در حوالی 2% متوقف شده و بانک مرکزی کانادا نیز رفتار مشابهی در پیش خواهد گرفت. آن‌ها خاطرنشان می‌کنند که تورم یک شاخص پس‌نگر بوده و طی 25 سال گذشته در چرخه‌های افزایش نرخ بهره، فدرال رزرو همواره قبل از اوج تورم توقف می‌کند، چراکه در ادامه موجب کند شدن فعالیت‌های اقتصادی خواهد شد.

Fed Cut Or Pause

رابطه بین تورم و نرخ بهره فدرال رزرو بین سال‌های ۱۹۸۸ تا ۲۰۰۸

آن‌ها در یادداشتی اشاره دارند:

 «مسیر انقباضی تهاجمی که در حال حاضر توسط بازار قیمت‌گذاری شده است، تاریخ و درس‌های گذشته را نادیده می‌گیرد و به‌اشتباه فرض می‌کند که هم فدرال رزرو و هم بانک مرکزی کانادا تورم را تا پایان تلخش دنبال خواهند کرد. بانک‌های مرکزی اکنون متعهد به افزایش نرخ‌های متوالی هستند اما در ادامه شاهد توقفی زودهنگام در این چرخه خواهیم بود، چراکه پاول و مکلم در ادامه مسیر توجه به شاخصی پس‌نگر (تورم)، به کندی اقتصاد پی خواهند برد. محض اطلاع، فدرال رزرو و بانک مرکزی کانادا برای توقف چرخه افزایش نرخ بهره نیازی به مشاهده یک رکود کامل ندارند و کاهش سرعت رشد اقتصادی برای آن‌ها کافی است، که این امر در نرخ‌هایی کمتر از قیمت‌گذاری‌های فعلی بازار هم می‌تواند، رخ بدهد.»

درحالی‌که بازار بیش‌ازحد نگران افزایش بازدهی اوراق است، با نرخ‌هایی نظیر 2.5% برای اوراق 2 ساله ممکن است در حال حاضر هم در (نزدیکی) اوج این چرخه باشیم. برای اینکه بازار هم به این باور برسد چند داده تورمی کمتر از انتظار لازم است. ما معتقدیم  تورم در انتهای سال کاهش خواهد یافت. اگر بازار بخواهد بر اساس نرخ ترمینال 2% قیمت‌گذاری کند دارایی‌های ریسکی صعود و دلار آمریکا افت خواهند داشت.

منبع: Forexlive

بیشتر بخوانید:

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟