ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا تحت نظر سرمایه‌گذاران در هفته بعد!

زمان مطالعه: 6 دقیقه

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

ریسک‌های سیاسی به زیان مکرون!

ریسک‌های سیاسی بار دیگر در ماه ژوئن باعث افت یورو شدند. در واقع، افزایش محبوبیت احزاب راست‌گرای افراطی باعث نگرانی در بازارهای مالی شد، جایی که حزب تجمع ملی مارین لوپن در مسیر تکرار موفقیت خود در انتخابات اروپا، اکنون در مسیر پیروزی در انتخابات کشوری قرار دارد. لازم به ذکر است دور اول انتخابات در روز یکشنبه، ۳۰ ژوئن و دور دوم یک هفته بعد برگزار می‌شود.

اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که تصمیم مکرون، رئیس‌ جمهور فرانسه، برای برگزاری انتخابات زودهنگام به امید تشکیل ائتلاف جدیدی علیه راست افراطی، نتیجه نخواهد داد. با این حال، بازارها دیگر مانند نتایج انتخابات اروپا نگران تشکیل دولت راست افراطی نیستند. به نظر می‌رسد حزب تجمع ملی برای جلب رای‌دهندگان بیشتر و کسب اکثریت مطلق به سمت جریان مردمی متمایل شده و برخی از وعده‌های افراطی خود را عقب کشیده است. حزب تجمع ملی حتی اعلام کرده که به قوانین مالی اتحادیه اروپا پایبند خواهد بود که این موضوع برای سرمایه‌گذاران خوشایند است.

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

مشکل بزرگتر در حال حاضر برای بازارها احتمال رهبری ائتلاف چپ‌گرا در دولت بعدی است که احتمالاً هزینه‌های بی‌رویه خواهد داشت و می‌تواند بحرانی شبیه بحران بدهی لیز تراس، نخست وزیر سابق بریتانیا را ایجاد کند. ائتلاف چپ‌گرا در نظرسنجی‌ها از ائتلاف مکرون پیشی گرفته است و اگر بعد از تجمع ملی به مقام دوم برسد، احتمالا در موقعیتی قرار گیرد که دولت بعدی را تشکیل دهد.

حتی اگر احزاب بزرگ اختلافات خود را کنار بگذارند و برای پایان دادن به بن‌بست یا جلوگیری از قدرت‌گیری راست افراطی به دولت وحدت ملی برسند، این ریسک وجود دارد دولت دوام زیادی نداشته باشد و بنابراین، بازارها نگران هستند.

تخفیف پراپ

آیا داده‌های تورم مسیر نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را تغییر خواهد داد؟

عملکرد قوی حزب تجمع ملی می‌تواند باعث کاهش یورو و همچنین افت بازارهای سهام و اوراق قرضه فرانسه در روز دوشنبه شود، البته ممکن است پس از مشاهده یک واکنش ابتدایی، بازارها دوباره تقویت شوند. از سوی دیگر، نتیجه بهتر از حد انتظار برای سایر احزاب ممکن است قبل از اینکه احتیاط بر بازارها حاکم گردد، در ابتدا مثبت تلقی شود.

عدم قطعیت در مورد انتخابات فرانسه و همچنین نگرانی‌ها در مورد ثبات سیاسی در سایر کشورهای ناحیه یورو، از قبل به اعتماد کسب‌وکارها لطمه زده است و اگر این موضوع شروع به آسیب رساندن به چشم‌انداز رشد کند، بانک مرکزی اروپا احتمالاً تردید کمتری در کاهش دوباره نرخ بهره خواهد داشت.

در این زمینه، سیاست‌گذاران بانک مرکزی اروپا به دقت داده‌های تورم مصرف‌کننده فوریه ناحیه یورو را که در روز سه‌شنبه منتشر می‌شود، تحت نظر دارند. بعد از افزایش غیرمنتظره تورم کل سالانه در ماه مه به ۲.۶ درصد، پیش‌بینی‌ها حاکی از کاهش جزئی این شاخص به ۲.۵ درصد در ماه ژوئن است که در صورت به وقوع پیوستن، احتمالا فشار جزئی بر یورو وارد شود، زیرا انتظارات معامله‌گران از کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا در سپتامبر بالا می‌رود.

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

در واقع، سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به شنیدن نظرات لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا و همکارانش در مورد چشم‌انداز رشد قیمت‌ها در طی همایش سه‌روزه بانکداری مرکزی سازمان‌دهی‌شده در پرتغال هستند. مقامات فدرال رزرو، از جمله رئیس این بانک مرکزی، پاول نیز در این همایش حضور خواهند داشت و در روز سه‌شنبه در یک گفتمان با لاگارد شرکت خواهند کرد.

ایکس چیف

پیروزی بزرگ حزب کارگر در بریتانیا!

برخلاف فرانسه، عدم قطعیت کمتری در مورد نتیجه انتخابات عمومی بریتانیا در روز پنج‌شنبه وجود دارد. نخست ‌وزیر ریشی سوناک نتوانسته است علی‌رغم وجود کارزارهای قوی، اقبال محافظه‌کاران حاکم را برگرداند. حزب کارگر مخالف در نظرسنجی‌ها بسیار پیشتاز است و احتمالا اکثریت بزرگی را به دست آورد.

به همان اندازه که دولت پایدار برای پوند انگلستان در حال حاضر جذاب تلقی می‌شود و با توجه به اینکه سال‌های گذشته تحت حاکمیت محافظه‌کاران ناآرام بوده، یک ائتلاف ضعیف ممکن است برخی از سرمایه‌گذاران را نگران کند. در واقع، محافظه‌کاران حتی ممکن است به رتبه سوم برسند و به حزب راست افراطی به رهبری نایجل فاراژ، ببازند.

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

با این حال، ممکن است محافظه‌کاران بهتر از آنچه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند، عمل کنند و پیروزی نه چندان قوی برای حزب کارگر می‌تواند برای پوند انگلستان مثبت باشد. اما آزمون واقعی برای پوند انگلستان احتمالاً پس از آن خواهد بود که استارمر انتخاب شود و وزیر دارایی جدید، احتمالاً ریچل ریوز، جزئیات بیشتری از برنامه اقتصادی حزب کارگر را اعلام کند.

آیا داده‌های اقتصادی پیش رو دلار آمریکا را تحت فشار قرار می‌دهند؟

با توجه به اینکه یورو و پوند انگلستان تحت تأثیر سیاست‌های داخلی قرار دارند، سرمایه‌گذاران به آرامی توجه خود را به انتخابات ریاست ‌جمهوری آینده ایالات متحده معطوف کرده‌اند و سیاست پولی همچنان محرک غالب برای دلار آمریکا است. داده‌های امیدوارکننده اخیر در مورد تورم و نشانه‌های کاهش سرعت رشد در مصرف و بازار مسکن، امیدها به کاهش نرخ بهره در سپتامبر توسط فدرال رزرو را قدرت بخشیده است؛ هرچند که سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا هنوز قانع به انجام این کار نشده‌اند.

قدرت بازار کار احتمالاً پاسخ این سوال است که چرا فدرال رزرو تمایلی به کنار گذاشتن موضع انقباضی پولی خود ندارد و گزارش اشتغال روز جمعه نیز احتمالاً تغییری در این روند ایجاد نخواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود که آمار اشتغال غیرکشاورزی در ماه ژوئن به ۱۸۰ هزار نفر افزایش یابد که از ۲۷۲ هزار نفر در ماه قبل کاهش را نشان می‌دهد، اما همچنان قابل ‌توجه است.

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

پیش‌بینی می‌شود نرخ بیکاری در ماه ژوئن در سطح ۴ درصد ثابت بماند، در حالی که انتظار می‌رود میانگین درآمد ساعتی در مقایسه با ۰.۴ درصد در ماه مه، ۰.۳ درصد افزایش یابد.

پیش از انتشار گزارش اشتغال غیرکشاورزی، شاخص‌های دیگری از بازار کار منتشر خواهد شد، از جمله آمار فرصت‌های شغلی و اعلامیه‌های تعدیل نیرو در روز سه‌شنبه و گزارش اشتغال غیرکشاورزی بخش خصوصی در روز چهارشنبه. علاوه بر این، صورتجلسه نشست پولی ماه ژوئن فدرال رزرو در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد و ممکن است جزئیات بیشتری از تفکرات سیاست‌گذاران بانک مرکزی آمریکا، پس از آنکه اکثر آنها فقط یک کاهش نرخ بهره برای سال ۲۰۲۴ در نظر گرفته‌اند، آشکار شود.

در صورتی که سرمایه‌گذاران نتوانند از شاخص‌های اشتغال به سرنخ‌های بیشتری دست یابند، بیشتر بر روی شاخص‌های مدیران خرید تمرکز خواهند کرد. شاخص‌‌ مدیران خرید بخش‌های تولیدی و خدمات به گزارش موسسه مدیریت عرضه (ISM) به ترتیب در روزهای دوشنبه و چهارشنبه منتشر می‌شوند.

پیش‌بینی می‌شود که شاخص تولیدی از ۴۸.۷ به ۴۹ افزایش یابد، در حالی که انتظار می‌رود شاخص خدمات از ۵۳.۸ به ۵۲ کاهش پیدا کند. شایان ذکر است کاهش بیشتر از انتظار شاخص خدمات برای بازارهای سهام مثبت خواهد بود، اما نکته مهم‌تر برای بازارها، کاهش فشارهای تورمی است.

با توجه به افزایش مداوم ارزش دلار آمریکا در ماه گذشته، احتمال افت شدید آن در صورت انتشار داده‌های ضعیف‌تر از حد انتظار، وجود دارد.

داده‌های مهم برای دلار کانادا و دلار نیوزیلند پیش از نشست‌های پولی در ژوئیه!

در روز جمعه، گزارش اشتغال کانادا منتشر می‌شود که می‌تواند برای تصمیمات پولی بانک مرکزی این کشور در ماه ژوئیه حیاتی باشد. در واقع، انتظارات برای کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا در ماه آینده به شدت پس از داده‌های تورم فراتر از انتظار ماه مه، کاهش یافته است. رشد دستمزدها نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت، زیرا این شاخص در ماه مه به ۵.۲ درصد سالانه افزایش یافته است. در نتیجه، هرگونه ضعف در گزارش اشتغال ژوئن می‌تواند احتمال کاهش پشت سر هم نرخ بهره را افزایش دهد و دلار کانادا را پایین بکشد.

انتخابات فرانسه، انتخابات بریتانیا و گزارش اشتغال آمریکا

در کل، با وجود افزایش قابل توجه اشتغال، بازار کار کانادا به آرامی در حال سرد شدن بوده و نرخ بیکاری از پایین‌ترین سطح پس از همه‌گیری در سال ۲۰۲۲ کمی بالا رفته است.

با نزدیک شدن به نشست پولی بعدی بانک مرکزی نیوزیلند در تاریخ ۱۰ ژوئیه، همه نگاه‌ها به شاخص اعتماد تجاری موسسه تحقیقات اقتصادی این کشور خواهد بود که روز سه‌شنبه منتشر می‌شود. در همین حال، همتای استرالیایی آن با دقت داده‌های شاخص مدیران خرید چین را که قرار است روز دوشنبه منتشر شود، زیر نظر خواهد داشت.

شاخص رسمی مدیران خرید بخش تولید چین که قرار است دوشنبه منتشر شود، برای ماه ژوئن بدون تغییر در سطح پایین‌تر از ۵۰، یعنی در حدود ۴۹.۵، پیش‌بینی شده است. با این حال، پیش‌بینی می‌شود شاخص مشابه آن به نام کایکسن کمی کاهش یافته و به ۵۱.۲ برسد.

در ابتدای هفته‌ شلوغی آتی، نظرسنجی تجاری تانکان بانک مرکزی ژاپن نیز روز دوشنبه منتشر می‌شود. به احتمال زیاد چشم‌انداز کسب‌وکارهای ژاپنی نسبت به نظرسنجی قبلی تغییری نداشته است، با این حال این موضوع همچنان رشد ضعیفی را که در داده‌های واقعی مشاهده می‌شود، منعکس نمی‌کند. بنابراین، نشانه‌هایی از خوش‌بینی بالا می‌تواند از ین ژاپن ضعیف‌شده حمایت کند.

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی