بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری: افزایش قیمت طلا تا کجا ادامه خواهد داشت

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری: افزایش قیمت طلا تا کجا ادامه خواهد داشت

وال استریت و مین استریت برای هفته آینده چراغ سبز را مشاهده کردند. پس از آنکه روز جمعه قیمت طلای جهانی در بالاترین سطح تاریخی خود بسته شد، سرمایه‌گذاران طلا در مین استریت و تحلیلگران طلا در وال استریت اشتیاق بیشتری به سمت طلا پیدا کردند. همچنین بازار سهام و بیتکوین نیز سقف‌های تاریخی خود را ثبت کرد.

هر اونس طلا معاملات هفته را بالاتر از ۲۰۸۰ دلار آغاز کرد و دیگر هرگز به آن سطح برنگشت. در روز دوشنبه به سطح ۲۱۱۹، سه‌شنبه به سطح ۲۱۳۵، چهارشنبه به سطح ۲۱۵ و در روز پنجشنبه به سطح ۲۱۶۲ دلار رسید. سپس در روز جمعه حتی سطح ۲۱۹۵ را نیز لمس کرد.

آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو نشان می‌دهد که سنتیمنت این هفته وال استریت و مین استریت شدیدا صعودی است. به طوری که اکثر قریب به اتفاق تحلیلگران و سرمایه‌گذاران انتظار افزایش طلا در هفته آینده را دارند.

قیمت طلا امروز

مارک لیبوویت، ناشر VR Metals/Resource Letter، موضع خود را در مورد چشم انداز فلز گرانبها در چهار حرف خلاصه کرد: «صعود»

کریستوفر وکیو، رئیس فیوچرز و فارکس در Tastylive.com گفت: «به طور کلی تا زمانی که روند تغییر کند، می‌توان طلا را خرید و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که روند صعودی طلا به این زودی تغییر کند.»

آدریان دی، رئیس مدیریت دارایی آدریان دی، پیش بینی کرد:« طلا در آستانه یک توقف است، اما مومنتوم صعودی طلا بالا است و خریداران جدید (به غیر از بانک‌های مرکزی) بالاخره وارد بازار می‌شوند. با توجه به اینکه اکثر سرمایه‌گذاران نهادی و خرد در غرب به مقدار کمی در معرض طلا قرار دارند، این حرکت می‌تواند نتایج مهمی داشته باشد.»

اوله هانسن، رئیس استراتژی کالا در بانک ساکسو، یکی از معدود صداهای نزولی در میان تحلیلگران این هفته بود. او گفت: «هفته آینده طلا کاهش می‌یابد، زیرا این فلز پس از رالی بسیار زودهنگام خود به تثبیت نیاز دارد.»

شان لوسک، یکی از مدیران هجینگ تجاری در والش تریدینگ، معتقد است که همه نشانه‌ها حاکی از آن است که این افزایش با خرید دولتی هدایت می‌شود.

او گفت: «چین بی سر و صدا پشتیبان بازار است و به ذخایر خود اضافه می کند. بسیاری از کشورها نه تنها توسط بانک‌های مرکزی بلکه توسط مردم خود، برای حمایت از خود در برابر تورم اقدام به خرید طلا می‌کنند. من فکر می کنم که خریدها هنوز هم ادامه دارد. در حال حاضر ابهامات جهانی زیادی وجود دارد، من باید فکر کنم که بخش بزرگی از حرکت طلا به خاطر ریسک‌های ژئوپلیتیک است، زیرا سهام در بالاترین سطح و طلا در بالاترین حد خود قرار دارد.»

وی افزود:« شما هنوز تنش های ژئوپلیتیکی دارید، اما ما سال ها تنش های ژئوپلیتیکی داشتیم. درگیری اوکراین و روسیه که از سال 2022 شروع شد، بدیهی است حمله به اسرائیل در 7 اکتبر، بسته شدن خطوط دریایی مهم، حملات به کشتی‌های کشتیرانی در دریای سرخ و اینکه شما نمی‌توانید نفت خام را در حتی با قیمت 80 دلار به صورت پایدار دریافت کنید. این تنها بخشی از تصویر کلی در جهان امروز ماست.»

پس از اینکه فلز زرد از قیمت هدف والش تریدینگ عبور کرد، لوسک گفت که دلایلی دارد که باور کند عملکرد برجسته طلا می‌تواند دو برابر شود.

وی گفت:« هدف ما ۲۱۷۵ دلار بود. ما به این باور داشتیم چرا که پنج درصد افزایش در سال را نشان می‌داد. اما بازار توقف زیادی برای رسیدن به این سطح نداشت. سوال این است که آیا انرژی کافی برای رسیدن به ۲۲۷۸ دلار در هر اونس وجود دارد؟ جایی که ۱۰ درصد افزایش در سال را نشان می‌دهد؟ فراموش نکنیم که ماه آوریل احتمالا شاهد افزایش معاملات خواهیم بود. 90 دلار دیگر تا رسیدن به آن نقطه باقی مانده است. بنابراین نمی‌توان گفت که رسیدن به آن سطح کار سختی است. اگر قیمت در این سطح حفظ شود، ممکن است راهی برای رسیدن به سقف‌های بالاتر پیدا شود. حفظ سطوح فعلی کلیدی خواهد بود.»

این هفته، 14 تحلیلگر در نظرسنجی Kitco News Gold شرکت کردند و خوش بینی بر وال استریت حاکم بود. شش کارشناس یا 43 درصد انتظار داشتند که قیمت طلا در هفته آینده بالاتر باشد و به همان نسبت نیز پیش‌بینی کردند که قیمت طلا به صورت نوسانی معامله شود. تنها دو تحلیلگر به نمایندگی از 14 درصد کاهش قیمت این فلز گرانبها را پیش بینی کردند.

در همین حال، 296 رای در نظرسنجی آنلاین کیتکو به صندوق انداخته شد که اکثریت قوی سرمایه گذاران مین استریت افزایش بیشتری برای طلا پیش بینی کردند. 173 معامله‌گر خرد که 58 درصد را تشکیل می‌دهند به دنبال افزایش قیمت طلا در هفته آینده بودند. 67 نفر یا 23 درصد دیگر پیش بینی کردند که قیمت طلا کاهشی خواهد بود، در حالی که 56 پاسخ دهنده یا 19 درصد نسبت به چشم انداز کوتاه مدت این فلز گرانبها بی طرف بودند.

پیش بینی قیمت طلا در هفته جاری: افزایش قیمت طلا تا کجا ادامه خواهد داشت

در هفته پیش رو داده‌های تورم ایالات متحده یکبار دیگر در مرکز توجهات قرار خواهد گرفت. در این هفته گزارش CPIدر روز سه‌شنبه و گزارش PPI در روز پنجشنبه منتشر خواهد شد. این آمار آخرین فرصت برای فعالان بازار است تا حرکت بعدی فدرال رزرو پیش از نشست هفته آینده FOMC را پیش‌بینی کنند.

بازارها همچنین به گزارش خرده فروشی در روز پنجشنبه، آمار مدعیان بیکاری هفتگی و آمار اطلاعات تولیدی امپایر استیت در کنار نظرسنجی احساسات مصرف کننده از دانشگاه میشیگان نیم نگاهی خواهند داشت.

دارین نیوسام، تحلیلگر ارشد بازار در Barchart.com، معتقد است که احتمالاً یک عقب نشینی در طلا مشاهده خواهیم کرد. او گفت: «زیاد روی این قضیه تاکید ندارم، اما به نظر می رسد معاملات آتی طلا برای ماه آوریل می تواند در نمودار روزانه خود در اوایل هفته آینده یک روند نزولی کوتاه مدت را تجربه کند کند. چرا؟ داده های اشتغال ماه فوریه ایالات متحده، منتشر شده و قیمت‌گذاری آن نیز انجام گرفته است. اکنون سران فدرال رزرو در مورد اعداد و آمار ماه آینده بحث می‌کنند.»

وی افزود:« پاول، رئیس فدرال رزرو گفته است که انتظار کاهش نرخ بهره در نشست ماه مارس را نداشته باشید. این بدان معنی است که دلار آمریکا می‌تواند برای مدتی ثابت قدم باقی بماند. از نظر تکنیکال، معاملات آتی طلا برای ماه آوریل در نمودار روزانه به سطح اشباع خرید رسیده است و در موقعیتی قرار دارد که استوکاستیک‌ها یک نزول مقطعی را نشان می‌دهند. خواهیم دید چه رخ می‌دهد.»

کوین گریدی، رئیس شرکت فیوچرز و آپشن فونیکس، گفت که پس از اقدام سریع قیمت در این هفته، او می‌خواهد منتظر بماند و ببیند داده‌های تورم به او چه می‌گویند.

گریدی گفت:« برای هفته آینده، به خصوص در این قیمت‌ها، من بی طرف خواهم بود. من به سخنرانی پاول در این هفته فکر می‌کنم. به نظر می‌رسد در حال حاضر محرک اصلی طلا، نرخ بهره باشد.»

وی ادامه داد:« وقتی پاول گفت که ما به دنبال این نیستیم که کار را خیلی سریع انجام دهیم، ما نرخ‌ها را کاهش می‌دهیم و روی آن مکث خواهیم کرد. شاهد یک افت در قیمت طلا بودیم. بنابراین من فکر می‌کنم که شرط‌بندی‌های زیادی برای نرخ‌های بهره پایین‌تر وجود دارد. اگر به حجم معاملات نگاه کنید، می‌بینید که حجم بسیار خوب است. ۲۰۰ هزار قرار داد. ما یک روز خوب برای طلا را پشت سر گذاشته‌ایم. فعالیت‌های معاملاتی زیاد است. من فکر می‌کنم چیزی که سرمایه‌گذاران را به سمت طلا کشانده، فکر کاهش نرخ بهره است.»

گریدی گفت که او این ایده را نمی‌پذیرد که رالی طلا، شرط‌بندی در برابر قدرت بازار سهام است. او گفت:« من اینطور فکر نمی‌کند. به نظر من حرکت سریع سهام به خاطر درآمدها و افزایش احتمالی آنها است. ۸۳ درصد از شرکت‌هایی که اخیرا گزارش‌های خود را منتشر کردند، از انتظارات بهتر بوده‌اند. این یک رشد درآمد محور است.»

او ادامه داد که اگرچه بسیاری از فعالان بازار تصور می‌کنند بازار سهام یک بازار حباب آلود است و باید اصلاح شود اما او معتقد نیست که حرکت اخیر ناپایدار است بلکه کاملا برعکس.

گریدی افزود:« لازم نیست یک سرمایه گذار هوشمند باشید. هر زمان که بازار حرکت رو به بالای خود را شروع کرد، شما می‌توانید چهار تا پنج درصد از سود خود را محقق کنید. این کاری است که همه انجام می‌دهند. به همین دلیل است که پول نقد زیادی در حاشیه بازار وجود دارد. با این همه هنگامی که نرخ‌های بهره شروع به کاهش کند، مردم از اوراق قرضه دست برداشته و به سمت سهام روی می آورند. با وجود پول نقد زیادی که در حاشیه بازار وجود دارد، رشد بیشتر سهام ممکن است.»

«بسیاری از مردم فکر می‌کنند که بازار سهام پس از هر رشد باید اصلاح کند. و البته ممکن است اصلاحاتی نیز داشته باشیم. اما من فکر می‌کنم که با شروع به کاهش نرخ‌های بهره، پول زیادی به بازار سهام باز خواهد گشت زیرا هیچ سرمایه‌گذاری دیگری به شما ۵ درصد بازدهی نمی‌دهد.»

گریدی با این نظریه موافق بود که افزایش فعلی تا حد زیادی به خاطر خرید طلا توسط بانک‌های مرکزی است. او گفت:« من فکر می کنم که بانک‌های مرکزی یک محرک قطعی در بازار هستند. با این حال، بدیهی است پس از آنکه روند قیمت صعودی شد، معامله‌گران روند نیز وارد بازی شوند. بنابراین من فکر می‌کنم که اگرچه بانک مرکزی شروع کننده روند است اما دنبال کنندگان روند آن را تشدید کرده‌اند.»

گریدی با نگاهی به آینده، بزرگترین ریسک برای معامله‌گران طلا را آمار PPI و CPI هفته آینده می‌بیند. او گفت:« من فکر می‌کنم در شرایط دراماتیکی به سر می‌بریم. این آمار قطعا بازار را متحول خواهد کرد. با این حال، چشم‌انداز نرخ بهره پایین‌تر طلا را رشد خواهد داد. اکنون سوال این است که نرخ بهره در کدام ماه کاهش می‌یابد. ژوئن یا سپتامبر. این همان چیزی است که همه به دنبال آن هستند.«

در نهایت جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو گفت که هفته آینده همچنان طلا به افزایش خود ادامه می‌دهد چرا که اندیکاتورهای تکنیکال صعودی هستند.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟