ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

در شرایط اقلیمی گرم، آیا طلا به عنوان دارایی امن پتانسیلی برای رشد دارد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

طلا و شرایط اقلیمی

برخی از دانشمندان آب و هوا، اقتصاددانان پژوهشی و سرمایه گذاران فلزات گرانبها موافق هستند که امسال می‌تواند یکی از گرم ترین سال‌های ثبت شده باشد.

تغییرات اقلیمی مدت‌ها است که موضوعی محبوب در میان رسانه‌های چپ بوده و این فصل انتقالی ال‌نینو-لا نینا سوخت زیادی برای آتش سوزی فراهم کرده است. زیک هاسفادر، محقق اقلیمی، به سی‌ان‌ان گفت که سال 2024 پتانسیلی برای مشاهده بالاترین دمای ثبت‌شده دارد و سال 2023 گرم را شکست دهد. به گزارش خبرنگار کارائیب گاردین، اولین طوفان رده 5 ثبت شده در اقیانوس اطلس، قبلاً جزایر کارائیب را متلاشی کرده است و در طول فصل کارناوال چشمگیر بوده و موجی از “صحنه‌های آخرالزمانی” را به جا گذاشته است. (نوسان جنوبی ال‌نینو که به اختصار انسو (ENSO) نامیده می‌شود، پدیده معروفی برای تأثیر ال نینو و لانینا است و به جابجایی دوره‌ای آب سرد پرفشار، خشک سالی اکوادور و پرو به وسیله آب گرم، کم فشار و سیل‌ها گفته می‌شود.)

شگفتی واقعی اینجاست: نوسانات دما و طوفان‌های شدید تابستان ممکن است شاخص‌های اقتصادی ارزشمندی در بازار طلا باشند.

در مواقع عدم اطمینان، سرمایه‌گذاران به سمت همه چیزهایی که می‌درخشند، هجوم می‌آورند و عرضه را پایین می‌آورند و قیمت را افزایش می‌دهند – به‌ویژه زمانی که این عدم اطمینان سیاسی شود.

تخفیف پراپ

به گفته شورای جهانی طلا، مشخصات کربن و پتانسیل کربن زدایی طلا ممکن است نقش طلا را به عنوان یک دارایی امن، پوشش ریسک و ذخیره ارزش در دوره‌های استرس بازار تقویت یا تقویت کند.

این به تحلیل ما اعتبار بیشتری می‌دهد که نشان می‌دهد بازده بلندمدت طلا ممکن است قوی‌تر از بسیاری از طبقات دارایی اصلی در زمینه طیف وسیعی از سناریوهای اقلیمی باشد.

این فقط آب و هوا نیست که باعث می‌شود سرمایه گذاران گوش خود را تیز کنند. در واقع، نوسانات قیمت بسیار بیشتر با نحوه واکنش رهبران جهانی و گفتمان عمومی به رویدادهای اقلیمی مرتبط است.

یک مطالعه در سال 2023 ارتباط قوی بین نوسانات بازگشتی و دو نوع ریسک تغییرات اقلیمی را نشان داد: انتقالی (یعنی حرکت سیاسی و اجتماعی به سمت انرژی سبز) و فیزیکی (ویرانی واقعی ناشی از رویدادهای اقلیمی). محققان دریافتند که قیمت طلا در مواجهه با سیاست انرژی سبز بیشتر نوسان می‌کند و در شرایط آب و هوایی سخت که به طور گسترده مورد بحث قرار نمی‌گیرد، کمتر نوسان می‌کند.

ایکس چیف

این احتمالاً به این دلیل است که هیچ کس دقیقاً نمی‌داند به چه چیزی باید اعتقاد داشته باشد. علی‌رغم گزارش‌های هشداردهنده رسانه‌ها، زندگی تاکنون عمدتاً توسط تغییرات اقلیمی بدون وقفه باقی مانده است. اما اگر سیاستمداران واقعاً معتقدند که ما به سمت «کشورهای غرق‌شده، شهرهای متروکه، مزارعی که دیگر رشد نمی‌کنند» – به نقل از باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق – می‌رویم، باید باور داشته باشند که با سوزاندن پول کاغذی در یک آتش آرام سیاست “سبز” تورمی به بشریت کمک می‌کنند. “. در سیاست، نه خود شرایط اقلیمی، عدم اطمینان واقعی نهفته است که سرمایه گذاران را به انجام حرکات تند و تهاجمی در بازار سوق می‌دهد.

این هفته کاخ سفید در مورد نگرانی‌های انرژی سبز تقریبا آخرالزمانی اعلام کرد:

بایدن بلندپروازانه‌ترین دستور کار اقلیمی در تاریخ آمریکا را ارائه می‌کند – دستور کار کاهش هزینه‌های انرژی برای خانواده‌های سخت‌کوش، تقویت امنیت انرژی آمریکا، ایجاد هزاران شغل با درآمد خوب، و تقویت تاب آوری اقلیمی مبتنی بر جامعه در سراسر کشور. ”

“ما با تابستان سختی روبرو خواهیم شد، اما گام‌های مهمی برای کاهش نگرانی‌ها برداشته‌ایم.”

دستمزدهای قابل توجه = تورم قابل توجه = نیاز قابل توجه به ذخیره ارزش پایدار.

به ویژه در طول سال انتخابات، قوانین یک “ریسک گذار” بزرگ را به همراه دارد و طلا از این نقطه مورد توجه قرار می‌گیرد.

دلیل دوم برای نوسانات قیمت طلا زمانی که شرایط اقلیمی به صحنه اخبار و سیاست‌ها وارد می‌شود، نقش آن در کربن‌زدایی، فرآیند کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای بالقوه تغییر جوی ناشی از تولید صنعتی است.

استخراج به‌طور بدنامی دارای انتشار گازهای گلخانه‌ای است، اما همانطور که شورای جهانی طلا اشاره می‌کند، پتانسیل توسعه روش‌های سازگار با محیط زیست وجود دارد که می‌تواند به ویژه برای طلا مرتبط باشد.

«امکان دارد که استخراج طلا ممکن است تا سال 2050 به صفر برسد.»

“فرصت کربن زدایی [در استخراج طلا] روشن، متمرکز و در مقایسه با بسیاری از بخش‌ها، نسبتاً ساده و در دسترس است.”

با تبدیل شدن طلا به فلزی به طور فزاینده “پاک” که همچنین نقش مهمی در فناوری “سبز” دارد، تقاضا برای این فلز مطمئناً در طول انتقال انرژی پاک افزایش می‌یابد که قیمت‌ها را افزایش می‌دهد.

سپس، در نهایت، بدترین سناریو وجود دارد:

فرض کنید منابع کمیاب شوند. در اقتصادی که دولت‌ها و شهروندان به طور یکسان برای تامین آب و غذای سالم، فلزات اساسی صنعتی و حمل‌ونقل کاربردی تلاش می‌کنند، پول کاغذی آخرین “ذخیره ارزش” در ذهن هر کسی خواهد بود. اگر تنش‌های جهانی تشدید شود، طلا شانس بیشتری برای بقا دارد، خواه علت آن آب و هوا باشد، همه گیرها یا جنگ.

مطالعه سال 2023 نشان می‌دهد که در زمان ریسک‌های فیزیکی واقعی ناشی از تغییرات اقلیمی، قیمت طلا تمایل دارد ثابت بماند. این سیگنالی است که باید مراقب آن بود.

تحت هر شرایطی، تصمیمات سیاست اقلیمی و گفتمان عمومی به طور قابل توجهی قیمت فلزات گرانبها را شکل می‌دهند، چرا که برنامه‌های انرژی سبز در حال افزایش هستند.

به گفته نویسندگان مطالعه سال 2023، ما متذکر می‌شویم که افزایش ریسک اقلیمی تا زمانی که مؤلفه ریسک اقلیمی مورد بررسی قرار نگیرد، تأثیر قطعی بر اقتصاد ندارد.

[به عنوان مثال] افزایش پوشش خبری عوامل ریسک فیزیکی یک نگرانی اجتماعی ایجاد می‌کند که می تواند بر احساسات سرمایه‌گذاران و در نتیجه کل اقتصاد تأثیر بگذارد.

منبع: Oilprice

 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی