ارانته

تحلیل هفتگی: تصمیم بانک مرکزی ژاپن و انتشار گزارش NFP آمریکا

زمان مطالعه: 6 دقیقه

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

آیا بانک مرکزی ژاپن قبل از انتشار گزارش NFP آمریکا، بازارها را غافلگیر می‌کند؟

هفته پیش رو – فعالان بازار باید خود را برای هفته‌ای هیجان‌ انگیز آماده کنند، چرا که هفته آینده مملو از رویدادهای مهم و سرنوشت‌ساز است. اول از همه، بانک‌های مرکزی استرالیا و کانادا تشکیل جلسه می‌دهند. این جلسات مثل پیش غذا برای تصمیم بانک مرکزی ژاپن است، که در صورت انتشار هرگونه خبر غافلگیرکننده، ین با نوسانات شدیدی روبرو خواهد شد. و اما در ایالات متحده، با آخرین گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی و شهادت دادن رئیس فدرال رزرو در مقابل کنگره، مشخص خواهد شد که آیا دلار هنوز سوخت کافی برای ادامه روند صعودی خود دارد یا خیر.  

ین آماده نوسانات شدید می‌شود

تصمیم دشواری در انتظار مقامات بانک مرکزی ژاپن است. آنها باید روز جمعه تصمیم بگیرند که آیا آماده برداشتن گام بعدی در مسیر سیاست انقباضی خود، در میان سیگنال‌های متناقض پیرامون اقتصاد ژاپن و چشم‌انداز تورمی، هستند یا خیر.

خوشبختانه، تورم و رشد دستمزدها افزایش زیادی یافته‌اند و هر دو بالای 4 درصد هستند. در واقع، دستمزدها در ژانویه سریعتر از تورم افزایش یافتند، که به این معنی است که رشد دستمزد واقعی در نهایت وارد محدوده مثبت شد. این خبر خوبی برای مصرف کنندگان ژاپنی بوده، و چیزی است که بانک مرکزی ژاپن مدت‌ها منتظرش بوده است.

ژاپن

افزایش دستمزدها و تورم ژاپن

با این حال، چندین عضو بانک مرکزی ژاپن از جمله اوئدا، رئیس آینده بانک مرکزی، معتقدند که این تورم عمدتاً ناشی از شوک‌های عرضه و قیمت‌های انرژی بوده است، بنابراین دوام زیادی نخواهد داشت. یارانه‌های انرژی از سوی دولت سرانجام ماه گذشته اجرایی شدند که باعث شد قیمت برق کاهش تقریباً زیادی یابد.

بنابراین، منطق بانک مرکزی این است که تورم ممکن است امروز بالا باشد، اما قرار است به زودی کاهش یابد. در واقع، داده‌های دریافتی از این نظریه حمایت می‌کنند، زیرا شاخص‌های آینده‌نگر قیمت مصرف کننده توکیو (CPI) به شدت در ماه فوریه کاهش یافتند. سوالات مشابهی در مورد دستمزدها نیز پرسیده می‌شود، زیرا مذاکرات سالانه در مورد افزایش دستمزدها بین اتحادیه‌های کارگری و کسب و کارها به تازگی آغاز شده است.

موضوع دیگری که باید در نظر گرفت این است که این آخرین جلسه کورودا به عنوان رئیس بانک مرکزی ژاپن خواهد بود و ممکن است ترجیح دهد هر گونه تصمیم مهمی را به جانشین خود که ماه آینده مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت، واگذار کند.

آمریکا

با افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا، دوباره ین ژاپن تحت فشار قرار گرفت

اگر همه مسائل را در نظر بگیریم، عاقلانه به نظر می‌رسد که بانک مرکزی ژاپن صبور باشد. در حالی که داده‌های اقتصادی در حال حاضر انجام اقدامات بیشتر را ایجاب می‌کنند، اما عدم اطمینان در مورد تورم و مذاکرات سالانه افزایش دستمزدها، افزایش یافته است. همیشه این احتمال وجود دارد که بانک مرکزی ژاپن همین حالا تصمیم بگیرد ماشه را بکشد، اما منتظر ماندن تا ماه آوریل به مقامات بانک مرکزی شفافیت بیشتری برای تصمیم‌گیری می‌دهد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اگر بانک مرکزی ژاپن تصمیم بگیرد هیچ کاری انجام ندهد، تأثیر منفی بر ین خواهد داشت. با این اوصاف، احتمالاً زمان زیادی نمانده تا بانک مرکزی ژاپن سقف بازده اوراق قرضه خود را دوباره افزایش دهد یا آن را به طور کامل کنار بگذارد، بنابراین تصمیم هفته آینده بانک مرکزی ژاپن ممکن است تغییر زیادی در روند ین ایجاد نکند.

آیا گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) باز قوی خواهد بود؟

در ایالات متحده، موضوع اصلی اخیراً این بوده که اقتصاد آمریکا چقدر انعطاف‌پذیر است. تقاضای مصرف‌کننده، فشارهای تورمی و بازار کار هنوز هیچ نشانه‌ای از آسیب واقعی را علی‌رغم افزایش پی در پی نرخ‌ بهره توسط فدرال رزرو، نشان نداده‌اند. این موضوع به شرط‌بندی‌ها بر روی افزایش بیشتر نرخ بهره و بالا ماندن آن برای مدتی طولانی‌تر، دامن می‌زند.

هفته آینده، پاول، رئیس فدرال رزرو، در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه در مقابل کنگره شهادت خواهد داد. بازارها معمولاً به اولین جلسه پرسش و پاسخ شهادت دادن او واکنش نشان می‌دهند. در حال حاضر ریسک اصلی این است که او پس از سیل داده‌های قوی اخیر، لحن هاوکیش‌تری را اتخاذ کند.

نرخ بهره

افزایش نرخ بهره و ثابت نگه داشتن برای مدتی طولانی‌تر حالا قیمت‌گذاری شده است

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

رویداد مهم بعدی که مورد توجه قرار خواهد گرفت، داده‌های اشتغال هستند که در روز جمعه منتشر می‌شوند. پیش‌بینی‌ها از گزارش قوی دیگری حکایت دارند. پیش‌بینی می‌شود که گزارش NFP پس از رقم شگفت‌انگیز 517 هزار شغل در ماه گذشته، 200 هزار شغل در ماه فوریه باشد. انتظار می‌رود نرخ بیکاری به 3.5 درصد برسد، در حالی که پیش‌بینی می‌شود رشد دستمزدها تسریع شود.

در واقع، بیشتر شاخص‌های اولیه حاکی از آن هستند که ماه گذشته، ماه قدرتمندی برای بازار کار بوده است. نظرسنجی‌های تجاری S&P Global به شتاب در استخدام اشاره داشتند، در حالی که نرخ استفاده از مزایای بیکاری از نظر تاریخی بسیار کم بوده است.

با این حال، این ریسک وجود دارد که گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی ناامیدکننده باشد. هنگامی که یک گزارش NFP به اندازه ماه گذشته قوی باشد، معمولاً گزارش بعدی ضعیف‌تر خواهد بود، یعنی اصلاحی به روند غالب. از آنجایی که آب و هوای گرم نقش زیادی در افزایش آخرین رقم این گزارش ایفا کرد، جای تعجب ندارد که این بار شاهد گزارشی ناامیدکننده باشیم.

بازار کار

بازار کار آمریکا با کمبود شدید نیروی کار روبروست

چشم انداز فعلی دلار مثبت به نظر می‌رسد، حتی اگر در هفته آینده عقبگردی در رشد دلار وجود داشته باشد. با توجه به اینکه انتظار می‌رود فدرال رزرو برای مدت طولانی‌تری سیاست انقباضی خود را حفظ کند، بازده اوراق قرضه ایالات متحده شروع به رشد کرده است و برتری نرخ دلار را تقویت می‌کند. این روند بر بازارهای سهام نیز تأثیر گذاشته است، زیرا هر گونه افت بیشتر می‌تواند به ارزهایی مانند یورو یا پوند آسیب جانبی وارد کند و به طور غیرمستقیم به نفع دلار باشد.

تعیین نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی کانادا و استرالیا

در کانادا، به دنبال انتشار یک سری از داده‌های ناامیدکننده به ویژه آخرین گزارش رشد تولید ناخالص داخلی، انتظار می‌رود که بانک مرکزی کانادا در جلسه چهارشنبه خود تصمیم خاصی نگیرد.

بخاطر نرخ بهره بالا که مصرف کنندگان را محدود کرده و بازار مسکن کانادا را تحت فشار قرار داده است، رشد اقتصاد کانادا متوقف شده است و فشارهای تورمی در حال کاهش هستند. سرمایه‌گذاران پیام بانک مرکزی را دریافت کرده‌اند، زیرا قیمت‌گذاری در بازار نشان می‌دهد که احتمال افزایش نرخ بهره در هفته آینده تقریباً صفر است.

اکنون که نقش سیاست پولی کمرنگ‌تر شده است، محرک‌های اصلی رشد دلار کانادا ممکن است عملکرد قیمت نفت و سنتیمنت ریسک‌پذیری جهانی باشد، که هیچ کدام از این دو در این مرحله به نظر نمی‌رسد به نفع دلار کانادا باشند. فراتر از تصمیم بانک مرکزی کانادا، آمار اشتغال کانادا نیز در روز جمعه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

دلار کانادا

حساسیت دلار کانادا به بازار سهام

در استرالیا، رویداد اصلی تصمیم بانک مرکزی در روز سه شنبه خواهد بود. پس از اینکه صورتجلسه بانک مرکزی نشان داد که هیئت مدیره افزایش بیشتر نرخ بهره را در نظر گرفته است، بازارها 75 درصد احتمال افزایش 0.25 درصدی نرخ بهره را می‌دهند.

از آنجایی که این موضوع به طور کامل قیمت‌گذاری نشده است، تصمیم برای افزایش نرخ بهره می‌تواند برای مدت کوتاهی دلار استرالیا را تقویت کند، اگرچه مسیر کلی دلار استرالیا بیشتر به هر گونه سیگنالی در مورد نرخ ترمینال بهره بستگی دارد.

با توجه به پیوندهای تجاری نزدیک بین دو اقتصاد چین و استرالیا، تحولات چین برای دلار استرالیا نیز بسیار مهم خواهند بود. چین آخرین داده‌های تجاری خود را در روز سه‌شنبه و آمار تورم را در روز پنجشنبه منتشر خواهد کرد، که احتمالاً منعکس‌کننده رونق بازگشایی است که اخیراً در سایر شاخص‌ها نیز مشاهده شده است.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی