ارانته

تحلیل هفتگی: صورتجلسه فدرال رزرو و تصمیم بانک مرکزی نیوزیلند برای نرخ بهره

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل بنیادی فارکس هفتگی

این هفته کانون توجهات معطوف صورتجلسه فدرال رزرو و تصمیم بانک مرکزی نیوزیلند برای نرخ بهره خواهد بود

هفته پیش رو – سرمایه‌گذاران هفته آینده نیز منتظر انتشار داده‌های اقتصادی مهم هستند که می‌توانند نوسانات بازار فارکس را تقویت کنند. مهمترین رویداد این هفته انتشار صورتجلسه آخرین جلسه فدرال رزرو خواهد بود، این ریسک وجود دارد که سیاستگذاران لحنی متفاوت نسبت به لحن پاول در زمان جلسه، داشته باشند. و اما در نیوزیلند، بانک مرکزی در آستانه افزایش نرخ بهره است. در همین حال، آخرین مجموعه از نظرسنجی‌های تجاری در مورد سلامت اقتصاد جهانی منتشر خواهد شد.

دلار آمریکا در تلاش برای بهره بردن از شرط‌بندی‌ها نسبت به تصمیمات فدرال رزرو

در هفته گذشته اتفاقات زیادی در بازارهای ایالات متحده رخ داد که عمدتاً به سمت سیاست انقباضی‌تر فدرال رزرو برای یک دوره طولانی‌تر اشاره داشتند. تورم در ژانویه بالاتر از حد انتظار بود، و بخشی که به ویژه بالاتر از همه بود، معیاری بود که فدرال رزرو بیشتر به آن توجه می‌کند.

تورم بخش خدمات بدون احتساب مسکن 7.2 درصد بود، که نشان می‌دهد هنوز راه درازی تا از بین رفتن تورم وجود دارد، زیرا اثری واقعی از کاهش تورم در بعضی بخش‌ها و قیمت‌های تولیدکننده دیده نمی‌شود. رویدادی دیگر که تأیید کننده این موضوع بود، آخرین آمار خرده‌فروشی بود، که نشان داد تقاضای مصرف کننده هنوز در وضعیت خوبی قرار دارد.

تورم ایالات متحده

تورم ایالات متحده همچنان بالاست

لست پراپ

بازارها با بالا بردن انتظارات برای اوج نرخ بهره فدرال رزرو به 5.28 درصد و حذف قیمت‌گذاری کاهش نرخ بهره که برای پایان سال پیش‌بینی شده بود، واکنش نشان دادند. این امر باعث رشد بازده اوراق قرضه ایالات متحده شد، اما رشد دلار چشمگیر نبود. دلار عملکرد بهتری نسبت به ین (حساس به بازده اوراق قرضه) داشت، اما در برابر یورو به سختی سقف جدیدی ساخت.

در هفته پیش رو با انتشار سیلی از داده‌های اقتصادی برای ایالات متحده خواهیم فهمید که آیا این افزایش قدرت دلار تنها یک ناهنجاری معاملاتی کوتاه مدت بوده است یا موضوعی جدی‌تر. ابتدا در روز سه‌شنبه نظرسنجی‌های تجاری برای ماه فوریه منتشر می‌شوند، سپس در روز چهارشنبه نوبت صورتجلسه فدرال رزرو است. در روز پنجشنبه نیز، دومین تخمین تولید ناخالص داخلی برای سه ماهه چهارم منتشر خواهد شد، و بالاخره در روز جمعه با انتشار آخرین شاخص هزینه‌های مصرف شخصی هسته (core PCE) هفته به پایان می‌رسد.

تمرکز اصلی بازار بر روی صورتجلسه فدرال رزرو خواهد بود. در این جلسه بود که رئیس فدرال رزرو سیگنال داد جرقه کاهش تورم زده شده است و این باعث سقوط دلار شد. با این اوصاف، لحن مقامات فدرال رزرو بعد از این نشست تا حالا بیشتر هاوکیش بوده است، و بسیاری تأکید کردند که شاید لازم باشد نرخ بهره بالاتر از آنچه قبلا تصور می‌شد برود.

چرخه انقباضی

چرخه انقباضی برای مدتی طولانی‌تر

اگر چیزی مشابه، در صورتجلسه منعکس شود، می‌تواند فشار صعودی بر بازده اوراق قرضه ایالات متحده را تقویت کند، اما مشخص نیست که این بار دلار می‌تواند از آن بهره ببرد یا خیر.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

هنوز زمان توقف برای بانک مرکزی نیوزیلند فرا نرسیده است

بانک مرکزی نیوزلند روز چهارشنبه برای اولین تصمیم خود برای تعیین نرخ بهره در سال 2023 تشکیل جلسه می‌دهد. با توجه به اینکه سایر بانک‌های مرکزی بزرگ، سال جدید را با افزایش نرخ بهره آغاز کرده‌اند، در نتیجه بعید به نظر می‌رسد که بانک مرکزی نیوزیلند خلاف این روند عمل کند. به طور گسترده پیش‌بینی می‌شود که سیاست‌گذاران نرخ بهره را نیم درصد دیگر افزایش دهند و آن را به 4.75 درصد برسانند.

اما مهم‌تر از افزایش نرخ بهره این است که آیا سیاست‌گذاران نرخ بهره ترمینال پیش‌بینی‌شده خود را حتی بالاتر از 5.5 درصدی که در ماه نوامبر تخمین زده بودند افزایش می‌دهند یا خیر. اگر آنها این عدد را بدون تغییر رها کنند، بهترین شانس دلار نیوزلند برای افزایش، اظهارنظرهای هاوکیش بانک مرکزی، به ویژه پیرامون تورم خواهد بود.

اقتصاد نیوزیلند

اقتصاد نیوزیلند قوی است

داده‌های اخیر نشان می‌دهند که خیلی زود است که بانک مرکزی نیوزیلند چرخه انقباضی خود را رها کند، چرا که نرخ بیکاری بسیار پایین است، دستمزدها با سرعتی بی‌سابقه در حال افزایش هستند، تورم اخیراً شروع به افزایش کرده است و انتظارات تورمی بالا رفته‌اند. بنابراین، بانک مرکزی نیوزیلند احتمالاً احتیاط می‌کند و در مورد توقف افزایش نرخ بهره صحبتی نمی‌کند و در صورتی که لازم شد نرخ بهره را بالاتر از 5.5 درصد افزایش دهد سعی می‌کند انعطاف‌پذیری خود را حفظ کند.

نظرسنجی‌های تجاری منطقه یورو و بریتانیا

در اروپا، آخرین نظرسنجی‌های تجاری برای منطقه یورو و بریتانیا در اوایل روز سه‌شنبه منتشر خواهند شد. مثل همیشه، این نظرسنجی‌ها در شکل‌دهی چشم‌انداز سرمایه‌گذاران حیاتی خواهند بود و نگاهی اجمالی به نحوه نگاه شرکت‌ها به چشم‌انداز اقتصادی ارائه می‌کنند.

در منطقه یورو، دور قبلی این نظرسنجی‌ها تصویر بهتری را ترسیم کرد، که بر بهبود شتاب رشد تأکید کرد و نشان داد که منطقه یورو ممکن است در نهایت از رکود فرار کند. این امیدها زیربنای افزایش یورو بودند، اما باید تأکید کرد که بیشتر این پیشرفت به دلیل شرایط آب و هوایی گرمتر در اروپا بوده است.

اقتصاد منطقه یورو و رکود

آیا اقتصاد منطقه یورو از رکود فرار کرده است؟

سفارشات تجاری جدید همچنان در حال کاهش هستند، که نشان می‌دهد رشد اقتصادی احتمالاً در سه ماهه آینده، حتی اگر منطقه یورو در نهایت از رکود فرار کند، ضعیف خواهد بود. اینکه آیا این الگو در نظرسنجی‌های ماه فوریه ادامه می‌یابد یا خیر، می‌تواند تعیین کننده روند صعودی یورو باشد.

گزارش تورم آلمان پس از تأخیر در اوایل ماه جاری، چهارشنبه منتشر خواهد شد.

در بریتانیا، به نظر می‌رسد وضعیت وخیم‌تر باشد. مشکل تورم بریتانیا بزرگتر است، زیرا قبوض برق بیش از بسیاری از کشورهای اروپایی افزایش یافته است و کمبود کارگر پس از برگزیت، فشار افزایشی را بر دستمزدها اضافه کرده است. در همین حال، اقتصاد در آستانه رکود قرار گرفته است، چیزی که هم صندوق بین‌المللی پول و هم بانک مرکزی انگلستان در پیش‌بینی‌های خود انتظار آن را دارند.

پوند و بازار سهام آمریکا

پوند همچنان همبستگی قوی با بازار سهام آمریکا دارد

چشم انداز پوند بسیار تیره و تار است. بریتانیا احتمالا ضعیف‌ترین اقتصاد بزرگ در حال حاضر است. قیمت‌گذاری بازار نشان می‌دهد که بانک مرکزی انگلستان به زودی چرخه انقباضی خود را متوقف خواهد کرد، و حساسیت پوند نسبت به بازارهای سهام آن را با توجه به ارزش‌گذاری گران در بازارهای ایالات متحده در حالی که رشد درآمدها منفی شده است، آسیب‌پذیر می‌سازد.

در جاهای دیگر، معامله‌گران ارزهای کالایی، گزارش تورم و آمار خرده‌فروشی کانادا در روز سه‌شنبه و ارقام دستمزدها در استرالیا در روز چهارشنبه را زیر نظر خواهند داشت. در نهایت در ژاپن، گزارش تورمی که روز جمعه منتشر می‌شود احتمالاً تأیید می‌کند که فشار قیمت‌ها در حال افزایش است و گمانه‌زنی‌ها برای تعدیل سیاست‌های بیشتر توسط بانک ژاپن را پررنگ‌تر می‌کند.

منبع: XM

 

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “تحلیل هفتگی: صورتجلسه فدرال رزرو و تصمیم بانک مرکزی نیوزیلند برای نرخ بهره
  1. علی میرزایی گفت:

    عالی مثل همیشه ، خسته نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی