ارانته

10 پیش بینی برای وب 3.0 و اقتصاد رمزارزها در سال 2022

زمان مطالعه: 4 دقیقه

رمزارزها 2022**این مقاله به قلم Surojit Chatterjee، مدیر ارشد محصول شرکت Coinbase نگاشته شده است.

سال 2021 سال گسترش رمزارزها بود زیرا قیمت بیت‌کوین تقریباً 70 درصد به صورت سالانه افزایش یافت، ارزش Defi به 150 میلیارد دلار رسید و‌NFTها به عنوان یک مقوله جدید ظاهر شدند. در اینجا دیدگاه و پیش‌بینی من برای رمزارزها در سال 2022 و آنچه که برای این صنعت به وجود خواهد آمد، ارائه شده است:

  1. مقیاس‌پذیری اتریوم بهبود خواهد یافت، اما زنجیره‌های لایه 1 شاهد رشد قابل توجه‌تری خواهند بود.  همانطور که به استقبال از صد میلیون کاربر آینده در رمزارزها و وب 3.0 خواهیم رفت، احتمالاً چالش‌های مقیاس‌پذیری برای اتریوم افزایش می‌یابد. من نسبت به بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم با ظهور اتریوم 2 و بسیاری از رول آپ‌های لایه 2 خوشبین هستم. کشش Solana، Avalanche و دیگر زنجیره‌های لایه 1 نشان می‌دهد که ما در آینده در دنیای چند زنجیره‌ای زندگی خواهیم کرد. همچنین شاهد ظهور زنجیره‌های لایه 1 جدیدتر خواهیم بود که بر موارد استفاده خاص مانند بازی یا رسانه‌های اجتماعی تمرکز می‌کنند.

2. بهبودهای قابل توجهی در قابلیت استفاده در پل‌های لایه 1 – لایه 2 وجود خواهد داشت. همانطور که استقبال از شبکه های لایه 1 افزایش می‌یابد و لایه 2 ها نیز بزرگتر می‌شوند، صنعت ما به شدت به دنبال بهبود در سرعت و قابلیت استفاده پل‌های متقابل لایه 1 و لایه 1-لایه 2 خواهد بود. احتمالاً در سال آینده شاهد پیشرفت‌های جالبی در قابلیت استفاده از پل‌ها خواهیم بود.

3. فناوری اثبات دانش صفر بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت. در سال 2021 پروتکل‌هایی مانند ZkSync و Starknet شروع به رشد کردند. از آنجا که زنجیره‌های لایه 1 همزمان با افزایش استفاده با خطر انسداد مواجه می‌شوند، فناوری ZK-rollup توجه سرمایه‌گذاران و کاربران را به خود جلب خواهد کرد. ما شاهد ظهور موارد استفاده جدید با محوریت حریم خصوصی خواهیم بود، از جمله برنامه‌های کاربردی امن برای حفظ حریم خصوصی و الگوهای بازی که حریم خصوصی را در هسته خود دارند. این موضوع ممکن است توجه بیشتر تنظیم‌کنندگان را به ارزهای دیجیتال جلب کند زیرا KYC یا AML می‌تواند یک چالش واقعی در شبکه‌هایی با محوریت حفظ حریم خصوصی باشد.

4. دیفای تنظیم‌شده و ظهور گواهی KYC درون زنجیره‌ای. بسیاری از پروتکل‌های Defi مشمول مقررات تنظیم‌گران خواهند شد و استخرهای کاربری KYC جداگانه ایجاد می‌کنند. هویت غیرمتمرکز و خدمات گواهی KYC درون زنجیره‌‌ای نقش کلیدی در اتصال هویت واقعی کاربران با کیف پول دیفای ایفا خواهند کرد. ما شاهد پذیرش بیشتر آدرس‌های نوع ENS خواهیم بود و سیستم‌های جدیدی از شفاف‌سازی نام‌های بین زنجیره‌ای پدیدار خواهند شد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

5. موسسات نقش بیشتری برای مشارکت در دیفای ایفا خواهند کرد. موسسات به طور فزاینده‌ای علاقه‌مند به مشارکت در حوزه دیفای هستند. در ابتدا، مؤسسات در مقایسه با بازارهای مالی گذشته، جذب بازدهی بالاتر از متوسط ​​این بازارها می‌شوند. همچنین کاهش هزینه در ارائه خدمات مالی با استفاده از Defi فرصت های جالبی را برای موسسات فراهم می‌کند. با این حال آنها هنوز برای مشارکت در این حوزه مردد هستند. مؤسسات می‌خواهند مطمئن شوند که فقط با طرف‌های متقابل شناسایی‌شده که فرآیند KYC را تکمیل کرده‌اند، معامله می‌کنند. رشد گواهینامه تنظیم شده Defi و KYC درون زنجیره‌ای به مؤسسات کمک می‌کند تا به Defi اعتماد کنند.

6. بیمه یا تضمین دیفای ظهور خواهد کرد. همانطور که Defi توسعه می‌یابد، مورد هدف حملات امنیتی نیز قرار خواهد گرفت. طبق گفته شرکت Elliptic مستقر در لندن، کل ارزش از دست رفته از طریق رخنه‌های دیفای در سال 2021 بالغ بر 10 میلیارد دلار بوده است. برای محافظت از کاربران در برابر هک‌ها، پروتکل‌های بیمه‌ای پایداری در سال 2022 پدیدار خواهد شد که وجوه کاربران را در برابر نقص‌های امنیتی تضمین می‌کند.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

7. جوامع مبتنی بر NFT رقابت واقعی را با شبکه های اجتماعی وب 2.0 آغاز می کنند. NFT ها به گسترش خود ادامه خواهند داد. در آینده شاهد خواهیم بود که توکن‌های سازندگان یا توکن‌های طرفداران در جایگاه‌های برتر قرار می‌گیرند. در آینده ‌NFTها، مرحله بعدی تکامل هویت دیجیتالی کاربران و در حکم پاسپورت آن‌ها به دنیای متاورس خواهند بود. کاربران بر اساس انواع‌ NFT هایی که دارند، در جوامع کوچک و متنوع گرد هم می‌آیند. متاورس‌های ایجاد شده توسط کاربران، آینده شبکه‌های اجتماعی خواهند بود و نسخه‌های متمرکز تبلیغات محور شبکه‌های اجتماعی امروزی را تهدید خواهند کرد.

8. برندها شروع به مشارکت فعال در متاورس و NFT‌ها خواهند کرد. بسیاری از برندها متوجه شده‌اند که‌NFTها ابزارهای عالی برای بازاریابی برند و ایجاد وفاداری به برند هستند. کوکاکولا، کمپبل، دولچه و گابانا و چارمین کلکسیون‌های NFT را در سال 2021 منتشر کردند. آدیداس اخیراً پروژه متاورس جدیدی را با Bored Ape Yacht Club راه‌اندازی کرده است. احتمالاً شاهد ابتکارات بازاریابی برند جالب‌تری با استفاده از NFT خواهیم بود. NFT و متاورس به اینستاگرام جدید برندها تبدیل خواهند شد. و درست مانند اینستاگرام، بسیاری از برندها ممکن است به عنوان NFT بومی شروع کنند. همچنین شاهد حضور افراد مشهور بسیاری خواهیم بود که از‌ NFT ها برای ارتقای برند شخصی خود استفاده می‌کنند.

9. شرکت‌های وب 2.0 به خود می‌‌آیند و سعی می‌کنند وارد وب 3.0 شوند. ما در حال حاضر شاهد این هستیم که فیس‌بوک تلاش می‌کند خود را به عنوان یک شرکت وب 3.0 تغییر شکل دهد. احتمالاً در سال 2022 سایر شرکت‌های بزرگ وب 2.0 را مشاهده خواهیم کرد که وارد دنیای وب 3.0 و متاورس می‌شوند. با این حال، بسیاری از آنها احتمالاً نسخه‌های شبکه متمرکز و بسته متاورس را ایجاد می‌کنند.

10. زمان ورود به DAO 2.0 فرا رسیده است. ما شاهد خواهیم بود که‌ DAOها بالغ‌تر می‌شوند و به جریان اصلی‌ تبدیل می‌شوند. افراد بیشتری به DAO ها ملحق خواهند شد که باعث تغییر در تعریف اشتغال می‌شود (سیستمی که در آن خبری از پیشنهادهای رسمی برای کار نیست، به جای حقوق ثابت و یا در کنار حقوق ثابت، توکن‌ها مورد پذیرش قرار می‌گیرند و همزمان امکان کار در چندین پروژه DAO فراهم خواهد بود). ‌DAOها همچنین با چالش‌های جدیدی از نظر چگونگی انجام فرایند تصاحب و ادغام، پرداخت حقوق و دستمزد و مزایا و نیز هماهنگی فعالیت‌ها در سازمان‌های بزرگتر مواجه خواهند شد. ما شاهد ظهور ابزارهای فراوانی خواهیم بود که به DAOها کمک می‌کند تا با کارایی بالا اجرا شوند. بسیاری از‌ DAO ها همچنین نحوه تعامل با شرکت‌های سنتی وب 2.0 را درک خواهند کرد. احتمالاً شاهد خواهیم بود که تنظیم‌کننده‌ها به DAO علاقه بیشتری نشان می‌دهند و تلاش می‌کنند خود را در مورد نحوه عملکرد DAO آموزش دهند.

منبع: coinbase

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی