چگونه گزارش COT را بخوانیم؟

7
2644

گزارش COTگزارش کمیته معامله‌گران آمریکا (Commitment of Traders) که به طور خلاصه COT نامیده می‌شود توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (Commodity Futures Trading Commission) یا به طور خلاصه CFTC منتشر می‌شود. در این گزارش، نام ۲۰ معامله‌گر یا معامله‌گرانی که بزرگترین حجم خرید و فروش قراردادهای آتی و آپشن را در دست داشته‌اند و توانسته‌اند به میزان مورد نظر CFTC برسند درج می‌شود. در این گزارش جزئیات خالص قراردادهای آتی که شامل معاملات آتی (Futures) و معاملات آپشن (Option) است، ثبت می‌شود. هدف این گزارش شفاف‌سازی برای معامله‌گران است تا بتوانند ببینند، بازیگران اصلی در بازارهای مختلف آتی چه میزان قرارداد‌ باز و با چه حجمی در اختیار دارند. منظور از قراردادهای باز (Open Interest)، کلیه قراردادهای آتی و آپشن هستند که هنوز موعد سررسیدشان فرا نرسیده و در روز خاصی در آینده منقضی می‌شوند. گزارش COT، جمعه هر هفته و بر اساس داده‌های معاملاتی سه شنبه هفته قبل ارائه می‌شود. در نهایت باید گفت که این گزارش منبع بسیار خوبی است تا بتوانید بفهمید که حجم معاملات باز معامله‌گران اصلی بازار چقدر است و در طول زمان چقدر تغییر می‌کند.

بیشتر بخوانید:
همه چیز درباره گزارش COT

این گزارش، معامله‌گران (بازیگران) اصلی بازار را به ۵ دسته و انوع مختلف معاملات را به ۳ دسته تقسیم می‌کند. همچنین گزارش COT، چهار نوع دسته‌بندی آماری در اختیار ما نیز قرار می‌دهد.

انواع معامله‌گران اصلی

Processors\Users: این نوع معامله‌گران کسانی هستند که از بازار آتی به عنوان پوشش ریسک (hedge) برای بازار کالا، که در آن به طور فیزیکی و نقدی معامله می‌شود، استفاده می‌کنند. این نوع معامله‌گران شامل تولیدکنندگان، مصرف‌کنندگان انبوه کالا، یا معامله‌گران کالا در بازار نقدی هستند.

Swap Dealer: طبق تعریف CFTC این نوع معامله‌گران با سواپ (Swap) یک کالا سر و کار دارند و معامله می‌کنند. این معامله‌گران از بازارهای آتی برای مدیریت یا پوشش ریسک که در معاملات سواپ انجام می‌دهند استفاده می‌کنند. به بیان دیگر، Swap Dealers در سمت دیگر و مقابل، معامله‌گران صندوق‌های پوشش ریسک و سفته‌بازان (Speculators) بزرگ هستند.

Managed Money: این دسته از معامله‌گران، شامل Commodity Trading Advisor یا به طور خلاصه CTA و Commodity Pool Operatotors یا به طور خلاصه CPO و صندوق‌های پوشش ریسکی هستند که قراردادهای آتی زیادی در اختیار دارند.

Other Reportable: آن دسته از معامله‌گران که جزء سه دسته اصلی بالا نیستند اما چون طبق تعریف CFTC حجم زیادی از معاملات را در اختیار دارند، جزء این دسته محسوب می‌شوند.

Non-reportable: منظور معامله‌گرانی هستند که جز ۳ دسته اول نیستند و طبق تعریف CFTC حجم کمی از قراردادها را در اختیار دارند.

انواع معاملات
 •  معاملات خرید: تعداد معامله‌گرانی که در معاملات خرید هستند.
 •  معاملات فروش: تعداد معامله‌گرانی که در معاملات فروش هستند.
 •  اسپرد (Spreading): بیانگر اختلاف بین معاملات خرید و فروش که در یک طبقه بندی وجود دارد.

نکته: بعد از محاسبه اسپرد (اختلاف بین معاملات خرید و فروش) عدد به دست آمده برای معاملات خرید و فروش ثبت می‌شوند.

دسته‌بندی آماری:
 •  حجم معامله
 •  تغییر در حجم معاملات نسبت به هفته گذشته
 •  درصد قرارداد‌های باز که هر گروه از معامله‌گران در اختیار دارند
 •  تعداد معامله‌گران در هر دسته‌بندی
چطور به گزارشات COT دسترسی داشته باشیم
سایت CFTC

می‌توانید در سایت CFTC گزارشات COT را پیدا کنید. برای پیدا کردن این گزارشات در داخل سایت بدین ترتیب عمل کنید:

 1.  به سایت www.CFTC.gov بروید.
 2.  بر روی گزارشات بازار (Market Reports) کلیک کنید.
 3.  سپس بر روی Commitments of traders کلیک کنید.

سایت CFTC

۴. در صفحه بعد می‌توانید گزارشات COT را بر اساس فیلترهایی که تعیین می‌کنید، ببینید. همچنین می‌توانید این گزارش را با فرمت کوتاه یا بلند در اختیار داشته‌ باشید.

بخش‌های مختلف بازار را می‌توانید به صورت تفکیک‌شده بر اساس قراردادهای آتی، یا تفکیک‌شده بر اساس ترکیبی از قراردادهای آتی و آپشن دریافت کنید.

سایت CFTC

بر اساس صرافی‌ها نیز می‌توانید فقط معاملات آتی، یا ترکیبی از معاملات آتی و آپشن دریافت کنید.

سایت CFTC

۵. معامله‌گران همچنین می‌توانند گزارشات هفته‌های گذشته COT را ببینند.

سایت CFTC

در پایان باید این نکته را بیان کرد که گزارش COT منبع بسیار خوبی برای معامله‌گران است تا بتوانند به وسیله آن حجم معاملات معامله‌گران اصلی بازار را رصد کنند. بعلاوه این گزارش این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا ببینند، حجم معاملات در طول زمان چقدر تغییر کرده‌ است. درست درک کردن گزارش COT برای معامله‌گران مهم است به این دلیل که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا بدانند چه زمانی معامله‌گران مختلف چشم‌انداز مثبت یا منفی نسبت به بازار دارند. این چشم‌انداز به شکل معاملات خرید و فروش که آن گروه از معامله‌گران اصلی در دست دارند مشخص می‌شود. همچنین معامله‌گران می‌توانند ببینند که در هفته‌های مختلف حجم این معاملات چقدر تغییر می‌کند.

برای معامله‌گران، هدف اصلی از خواندن گزارشات COT این است که بتوانند از میزان معاملات خرید و فروش که گروه‌های مختلف معامله‌گران در اختیار دارند آگاه باشند و میزان تغییرات این معاملات را نسبت به هفته‌های قبل بسنجند. برای مثال، مثلا اگر معامله‌گران گروه managed money بیشترین تعداد معاملات خرید ذرت را در اختیار داشته باشند، می‌تواند برای ما سیگنال خرید خوبی باشد چون سفته‌بازان بزرگ بازار عقیده دارند که قیمت ذرت افزایش خواهد یافت. اگر در زمان کوتاهی این خریداران به دلیلی از بازار خارج شوند، می‌تواند سیگنال خوب دیگری برای فروشندگان باشد. راه‌های زیادی برای رمزگشایی گزارش COT وجود دارد که می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا دست بالاتری در بازار داشته باشند.

چگونه از گزارش COT برای انجام معامله استفاده کنیم

ازآنجایی‌که گزارش COT به‌صورت هفتگی منتشر می‌شود، کاربرد آن به‌عنوان اندیکاتور سنتیمنت بازار، برای معاملات بلندمدت مناسب‌تر خواهد بود.

ممکن است سؤال کنید:

چگونه از این گزارش به‌عنوان اندیکاتور سنتیمنت بازار برای سودآوری استفاده می‌کنید؟

یافتن قراردادهای خرید یا فروش بزرگ یکی از راه‌هایی است که بتوان از گزارش COT در معاملات استفاده کرد.

پیدا کردن این قراردادها نشانه‌ای است از اینکه بازگشت بازار اتفاق خواهد افتاد زیرا اگر همه برای خرید یا فروش یک ارز اقدام کنند، قدرت آن‌ها بسیار زیاد خواهد بود.

برای اینکه بهتر در ذهن بماند مثالی می‌زنیم. تصور کنید که در یک جاده در حال رانندگی هستید و به یک بن‌بست می‌رسید. اگر به آن بن‌بست برسید چه اتفاقی می‌افتد؟ نمی‌توانید به راه خود ادامه دهید مگر اینکه دور بزنید.

به نمودار جفت ارز EUR/USD در زیر نگاه کنید:

گزارش COT

در نیمه بالایی تصویر بالا، نمودار جفت ارز EUR/USD را می‌بینید و در نیمه پایینی، داده‌هایی در مورد معاملات خرید و فروش قراردادهای آتی یورو را می‌بینیم که به سه گروه تقسیم‌شده‌اند:

 •  معامله گران تجاری (Commercial traders) آبی
 •  معامله گران بزرگ غیرتجاری (Non-commercial) سبز
 •  معامله گران کوچک غیرتجاری (قرمز)

معاملات تجاری را فعلاً نادیده بگیرید زیرا این پوزیشن‌ها اساساً به‌منظور پوشش ریسک به کار می‌روند.

همانطور که می‌بینید در اواسط سال ۲۰۰۸ جفت ارز EUR/USD روند نزولی ثابتی از ماه ژوئیه تا سپتامبر داشته است.

با کاهش ارزش خالص معاملات فروش معامله‌گران غیرتجاری (خط سبز)، جفت ارز EUR/USD نیز کاهش یافته است.

در اواسط سپتامبر، خالص معاملات فروش به ۴۵۶۵۰ قرارداد رسید. کمی بعد از آن سرمایه‌گذاران شروع به خرید قراردادهای آتی یورو کردند.

در همین حین جفت ارز EURUSD از حدود ۱.۲۴۰۰ تا ۱.۴۷۰۰ افزایش یافته است.

در سال بعد خالص ارزش معاملات قراردادهای آتی یورو به‌تدریج افزایش یافت. همان‌گونه که پیش‌بینی شد، جفت ارز EURUSD درنهایت تا ۱.۵۱۰۰ افزایش یافت.

در اوایل اکتبر سال ۲۰۰۹، خالص معاملات خرید قراردادهای آتی یورو تا ۵۱۰۰۰ قرارداد افزایش یافت و سپس بازگشتی داشت. کمی پس‌ از آن جفت ارز EURUSD نیز کاهش یافت.

در واقع تنها با استفاده از گزارش COT به‌ عنوان اندیکاتور می‌توانستید دو روند بزرگ که از اکتبر ۲۰۰۸ تا ژانویه ۲۰۰۹ و از نوامبر ۲۰۰۹ تا مارس ۲۰۱۰ شروع شدند را معامله کنید.

حرکت اول در اواسط سپتامبر ۲۰۰۹ انجام شد.

اگر از این موضوع آگاه بودید که معاملات فروش سفته‌بازان در محدوده‌های مهم قرار دارد، می‌توانستید در محدود ۱.۲۳۰۰ وارد معامله خرید جفت ارز EURUSD شوید.

در این صورت ظرف چند ماه می‌توانستید ۲۰۰۰ پیپ سود به دست آورید.

همچنین اگر می‌دیدید که خالص معاملات خرید در نوامبر سال ۲۰۰۹ به سقف خود رسیده بودند، می‌توانستید جفت ارز EURUSD را بفروشید و ۱۵۰۰ پیپ سود به دست آورید.

همانطور که می‌بینید، با استفاده از گزارش COT به‌عنوان اندیکاتور بازگشت سنتیمنت بازار، می‌توانید ۳۵۰۰ پیپ به دست آورید.

منبع: danielstrading و Babypips

جهت پیگیری اخبار و تحلیل های فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرامی UtoFX بپیوندید.

7 دیدگاه‌ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید