ارانته

پیش‌ بینی قیمت طلا در هفته جاری: تحلیلگران به افزایش قیمت شدیدا خوشبین هستند

زمان مطالعه: 7 دقیقه

سنتیمنت برابر در میان تحلیلگران وال استریت

طلا مشابه روندی که از ابتدای سال جدید شروع کرده است، این هفته را نیز شاهد یک رشد پایدار بود. این فلز گرانبها که هفته گذشته و در آستانه تعطیلات عید پاک، سقف جدیدی در محدوده 2220 دلار ثبت کرده بود،صبح دوشنبه و در همان ساعات ابتدایی بازگشایی بازار، با شکست سطح 2265 دلار، موفق به ثبت سقف جدیدی شد. جالب‌تر اینکه سخنرانی‌های پی‌در‌پی و هاوکیش اعضای فدرال رزرو نیز نتوانست مانع از ثبت سقف‌های جدیدی در طلا شود.

انتشار آمار اشتغال غیر کشاورزی ایالات متحده در روز جمعه، یک علامت تعجب بزرگ در مقابل فعالان بازار قرار داد. چراکه رشد اشتغال که می‌تواند کاهش نرخ بهره در امریکا را به تاخیر بیندازد و طبیعتاً باعث ایجاد فشار بر قیمت طلا گردد، هیچ توجیهی با مومنتوم قدرتمند صعودی این فلز گرانبها نداشت.

طلا، تحت تاثیر تشدید تنش‌های ژئوپلتیک، یکی از قوی‌ترین حرکات هفتگی خود را رقم زد و برای اولین بار در تاریخ خود، بالای محدوده 2330 دلار به ازای هر انس، هفته را به پایان رسانید.

پیش‌ بینی قیمت طلا در هفته جاری: تحلیلگران به افزایش قیمت شدیدا خوشبین هستند

آخرین نظرسنجی هفتگی کیتکو نشان داد که این‌بار سنتیمنت صعودی تحلیل‌گران وال‌استریت، از سنتیمنت سرمایه‌گذاران خرد که همواره غرق در خوشبینی هستند، نیز پیشی گرفته است. به‌نظر می‌رسد آنها نگران پولبک قیمت از سقف اخیر خود نیستند و این‌ را می‌توان در افزایش ریسک تنش‌های ژئوپلتیک جستجو نمود.

آدام باتن استراتژیست ارشد Forexlive.com، معتقد است که هر نگرانی که از ادامه رشد طلا در این سطوح دارید، مقاومت در برابر آن بیهوده است. «طلا شدیدا رشد نموده اما مقابله با این روند، غیر ممکن بنظر می‌رسد. چراکه آسیایی‌ها پیوسته در حال خرید هستند.»

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

دارین نیوسام تحلیلگر ارشد بازار در Barchart.com گفت: «من نیز با روند طلا همراه هستم. هفته پیچیده‌ای در راه است. با این‌حال من فعلا از قانون اول نیوتون در بازارهای مالی پیروی می‌کنم. این قانون می‌گوید که روند فعلی بازار همچنان پایدار باقی خواهد ماند تا زمانی‌که نیرویی مخالف روند فعلی پدیدار گردد که معمولا همراه با جریان سرمایه‌گذاری جدیدی است.»

نیوسام افزود: «در حال حاضر به هر دلیلی سرمایه‌ها به سمت طلا سرازیر شده‌ است. آیا می توان با تکیه بر تحلیل تکنیکال، پیش‌بینی‌هایی مبنی بر ریزش انس جهانی در هفته آینده ارائه نمود؟ بله، می‌توان. اما فراموش نکنید که طلا در فازی قرار گرفته است که تحلیل تکنیکال کاملا بی‌معنی است. به عبارت دیگر آنچه در حال حاضر طلا را حرکت می‌دهد کاملا مبنای فاندامنتالی دارد و هم اکنون بانک‌های مرکزی در حال خرید طلا هستند. »

آدریان دی، رئیس موسسه مدیریت دارایی آدریان دی، معتقد است که با وجود خریدهای دولتی و سرمایه‌گذارهای آسیایی، تقاضا به‌شدت بالا است و او هنوز هیچ نشانه‌ای از کاهش را نمی‌بیند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

وی گفت: «همان‌گونه که از خروجی ETFها مشخص است، کاهش فروش سکه‌های طلا نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران غربی تمایلی به شرکت در بازار طلا ندارند. بنابراین حضور سرمایه‌های قدرتمند دیگری که در حال خریدهای سنگین در این بازار هستند، کاملا واضح است. تنها بانک‌های مرکزی نیستند که شامل این افراد می‌شوند، بلکه اشخاص ثروتمند و خانواده‌های آنها، در کنار سرمایه‌گذاران هوشمندی که از شکنندگی بیش از پیش سیستم مالی و شرایط پیچیده ژئوپلتیک آگاهی دارند،در حال انباشت طلا هستند. بدیهی است که با سقوط بازارهای مالی، سرمایه‌گذاران بیشتری به طلا روی خواهند آورد.»

کالین سیزینسکی استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management، با اتخاذ رویکردی احتیاطی، در انتظار هفته پرنوسانی برای طلا است. او نظر خود را این‌گونه بیان کرد: «من ترجیح می‌دهم رویکردی خنثی داشته باشم. بنطر می‌رسد طلا همچنان دلایلی برای حفظ روند صعودی خود دارد.  اما در مقابل، بازدهی اوراق قرضه نیر مستعد رشد است و این خود موجب رشد شاخص دلار خواهد شد که فشارهایی را بر طلا وارد خواهد کرد. بنابراین رویکردی خنثی شاید بهترین استراتژی برای هفته آینده باشد.»

او با اشاره به گزارش شاخص قیمت مصرف کننده که هفته آینده منتشر خواهد شد. گفت: «هنوز مشخص نیست که آیا شاخص تورم، روند نزولی خود را حفظ خواهد کرد یا خیر. بنابراین ریسک در هر دو سمت وجود دارد. به عبارت دیگر، هنوز بسیاز زود است که ببینیم آیا قیمت بالای نفت خام، اثر خود را بر تورم گذاشته است یا همچنان با تورمی مواجهیم که در مسیر نزولی قرار دارد؟
دلایل بسیاری وجود دارد که از رشد طلا حمایت می‌کند، در عین‌حال دلایل متعدد دیگری نیز می‌توان یافت که می‌توانند منجر به کاهش اندکی در طلا شوند. لذا هفته آینده، چیزی شبیه به مسابقه طناب کشی بین خریداران و فروشندگان خواهد بود. این چیزی است که من پیش‌بینی می‌کنم.»

او در بیان دیدگاهش می‌افزاید: «حس بی طرفی من در مورد طلا، ارتباطی به خود طلا ندارد بلکه در مورد همه عوامل تاثیرگذار پیرامون طلا است. در واقع طلا به خودی خود، از وضعیت مطلوبی برخوردار است. اما من معتقدم طلا، بسته به اتفاقات پیرامون خود، مستعد حرکات بزرگی در هر دو سوی بازار است. به عبارت دیگر، بی طرفی من به این معنی نیست که طلا در هفته آتی هیچ حرکت محسوسی نخواهد داشت بلکه به این معنی است که من هنوز متقاعد نشده‌ام که طلا نهایتا در چه سمتی هفته را به پایان خواهد رساند.
اگر خریدار طلا باشید، ممکن است تنها نیمی از هفته، مورد تحسین قرار گیرید و اگر فروشنده باشید نیز احتمالا، تنها نیمی از هفته باهوش بنظر برسید.»

این هفته، 12 تحلیل‌گر در نظرسنجی کیتکو شرکت کردند و پاسخ‌ آنها از تسلط دیدگاه صعودی در موسسات مالی حکایت دارد. 9 تحلیگر یا به عبارتی 75 درصد آنها، معتقدند که طلا در هفته آینده، سطوح بالاتری را فتح خواهد کرد. در حالی‌که تنها یک تحلیگر یا 8 درصد آنها، نگرشی نزولی دارند. 2 تحلیگر باقی مانده یعنی 17 درصد آنها، از دیگاه بی‌طرفانه‌ای پیروی می‌کنند و معتقدند بادهای موافق و مخالف به یک اندازه بر بازار طلا موثر خواهند بود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

در این میان، 240 نفر از سرمایه‌گذاران خرد نیز در نظر سنجی آنلاین کیتکو شرکت کردند. از این تعداد، 75 درصد آنها نگرشی بی‌طرفانه یا صعودی داشتند. 159 نفر از سرمایه‌گذاران خرد که معادل 65 درصد می‌باشند، در کمپ دیدگاه‌های صعودی قرار داشته و 41 نفر، معادل 17 درصد نیز در دسته بندی دیدگاه‌های نزولی برای فلز گران‌بها قرار گرفتند. 40 نفز، معادل 17 درصد باقی مانده نیز در در کوتاه مدت، دیدگاهی بی طرفانه داشتند.

پیش‌ بینی قیمت طلا در هفته جاری: تحلیلگران به افزایش قیمت شدیدا خوشبین هستند

هفته آینده تا آنجا که به داده‌های اقتصادی مربوط می‌شود، هفته نسبتاً ضعیفی است، اگرچه تنش‌های نظامی و سیاسی می‌تواند سوخت لازم را برای حرکت طلا فراهم کند. اخبار مهم هفته شامل گزارش شاخص CPI ایالات متحده در ماه مارس در روز چهارشنبه، به دنبال آن PPI و مدعیان بیکاری در روز پنجشنبه، و شاخص احساسات مصرف‌کننده میشیگان در روز جمعه است.

بازارها همچنین تصمیمات سیاست پولی بانک مرکزی کانادا و بانک مرکزی اروپا را به ترتیب در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، تحت نظر خواهند داشت، زیرا ممکن است در کاهش نرخ بهره از فدرال رزرو پیشی بگیرند.

مارک چندلر مدیر عامل بنوکبرن گلوبال فارکس، معتقد است که شاخص قیمت مصرف کننده قادر به کاهش قیمت طلا نخواهد بود.

او دیدگاه خود را این‌گونه بیان کرد: «افزایش بازدهی اوراق قرضه و رشد دلار نتوانست مانع رشد طلا شود. CPI هفته آینده نیز قوی خواهد بود اما به‌نظر نمیرسد که رشد طلا ارتباطی به تورم ایالات متحده داشته باشد. در واقع رشد طلا از افزایش سفارشات کشورهای آسیایی به‌ویژه چین و برخی کشورهایی که اقتصاد متزلزلی دارند، نشئت گرفته است.
ظاهرا معامله‌‎گرانی که همراه با روند و متناسب با مومنتوم، معامله می‌کنند نیز در بازار طلا حضور فعالی دارند. خرید، براساس بریک اوت‌ها و پولبک‌ها از نظر پرایس اکشنی، نشانی از یک بازار صعودی است. با این‌حال طلا در حال حاضر در شرایطی قرار گرفته که گویی در آبهای ناشناخته سردرگم است. لذا نمی‌توان در مورد سطوح مقاومت نظر دقیقی داد. شاید سطح 2350 دلار را بتوان به عنوان سطح مقاومت در نظر گرفت و محدوده 2225 تا 2250 دلار نیز می‌تواند حمایت مناسبی باشد.»

دانیل پاویلونیس، کارگزار ارشد کالا در RJO Futures، حتی در اوج قیمت طلا نیز در حال تجزیه و تحلیل رالی این فلز گران‌بها است.

او گفت: «با وجود اینکه داده‌های اخیر اشتغال امریکا قدرتمند ظاهر شده است ولی من فکر می‌کنم که برخی از خریدهای اخیر، به‌دلیل انتظار از کاهش نرخ‌های بهره است. به عبارت دیگر، بازار همچنان انتظار کاهش ملایم نرخ‌ها را در زمان انتخابات یا درست در حوالی آن دارد، دقیقا زمانی که هنوز شاهد تورم چسبنده هستیم. دلیل دیگر رشد طلا را می‌توان در مناقشه اخیر میان ایران و اسرائیل جستجو نمود. جایی که ترس گسترش درگیری‌ها به کشورهای منطقه وجود دارد.»

پاویلونیس همچنین می‌افزاید: «ایران از روسیه، چین و هند حمایت می‌شود یا با آنها شریک است. روسیه کشتی‌هایی در دریای سیاه دارد و افزایش قیمت نفت می‌تواند همزمان به افزایش نرخ تورم منجر شود، اگر فدرال رزرو، نرخ‌های بهره را کاهش ندهد، گمان می‌کنم که آنها با مکث خود اجازه می‌دهند که تورم بالا برود.»

پاویلونیس معتقد است که حقایق سیاسی ایالات متحده در طول سال انتخاباتی بر بازارهای مالی سایه افکنده است.
«دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان، هر دو به دنبال حفظ جایگاه خود هستند. لذا آمارهای اقتصادی باید در اوج خود باقی بماند و این به معنی احتمال بالای کاهش نرخ بهره است. در بدترین حالت اگر تنش‌های ژئوپلتیک گسترش یابد و منجر به افزایش قیمت انرژی شود، احتمال مکث و حفظ سطوح فعلی نرخ بهره بالا است. همه این‌ها به نفع قیمت طلا است.»

پاویلونیس با تمرکز بر رالی این هفته طلا، خصوصاً حرکات پنجشنبه و جمعه، آن‌را متأثر از مسائل ژئوپلتیک می‌داند و می‌گوید: «ایران به صراحت اعلام کرده که به دنبال انتقام خواهد بود. آیا اهداف مورد نظر آن‌ها در درون خاک اسرائیل است یا خارج از آن. در هر حال من معتقدم که تمام این‌ها به نفع طلا خواهد بود. »

او همچنین معتقد است که گزارش اشتغال غیر کشاورزی روز جمعه نیز کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را رد نمی‌کند. «کاهش نرخ بهره همچنان روی میز است. من گمان نمی‌کنم که اعضای فدرال رزرو، بازار را مهیای کاهش نرخ بهره کنند و در نهایت این اتفاق نیفتد. از همه مهمتر اینکه، به‌استثنای برخی سخنرانی‌های هاوکیش اعضای فدرال رزرو، هیچ نیروی مخالفی در حمایت از فروشندگان، در بازار وجود ندارد. برعکس، به تنش‌های خاورمیانه، صحبت‌های بلنکن، مبنی بر پیوستن اوکراین به ناتو را هم اضافه نمائید که می‌تواند منجر به گسترش تنش‌ها شود. در چنین شرایطی من معتقدم در کوتاه مدت طلا می‌تواند به رشد خود ادامه دهد. »

با این همه، پاویلونیس یه این نکته نیز اشاره می‌کند که اگر در تعطیلات آخر هفته، اتفاق به‌خصوصی رخ ندهد، قیمت انرژی می‌تواند با تصور کاهش تنش‌ها، کاهش یابد و طلا نیز نفس راحتی بکشد. من تصور می‌کنم که در چنین شرایطی طلا توانایی افت تا سطوح اعداد رندی مثل 2000 دلار را نیز دارد.

در آخر، جیم ویکوف، تحلیلگر ارشد کیتکو، نیز پتانسل رشد طلا در هفته اینده را از نظر تکنیکالی بالا می‌داند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

 • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
 • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
 • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
 • تحلیل بین بازاری
 • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی