ارانته

نشست پولی بانک مرکزی اروپا و تورم آمریکا چه بر سر بازارها خواهند آورد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

تحلیل هفتگی

زمان کاهش نرخ بهره در ناحیه یورو نزدیک است!

اقتصاد یورو طی سال گذشته دوران سختی را پشت سر گذاشته، زیرا رشد اقتصادی تقریباً راکد بوده و تحت تاثیر رکود آلمان قرار گرفته است. در واقع، کندی تجارت جهانی تقاضا برای صادرات آلمان را کاهش داده و بخش تولید این کشور را که قلب اقتصادی ناحیه یورو به شمار می‌رود، فلج کرده است.

اما از نکات مثبت این وضعیت، می‌توان به رکود اقتصادی که منجر به کاهش فشارهای تورمی شده است، اشاره داشت. تورم ناحیه یورو در ماه مارس به 2.4 درصد رسید و بانک مرکزی اروپا را یک قدم به کاهش نرخ بهره نزدیک‌تر کرد. شایان ذکر است اکنون اکثر مقامات بانک مرکزی اروپا احتمال کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن را محتمل‌ترین حالت می‌دانند.

سرمایه‌گذاران نیز این دیدگاه را تایید می‌کنند. کاهش نرخ بهره در ماه ژوئن با توجه به کندی رشد اقتصادی و کاهش تورم، اکنون کاملا در بازارها قیمت‌گذاری شده است. نرخ بیکاری در ناحیه یورو نیز در سال جاری کمی افزایش یافته است که امیدها را برای کاهش بیشتر تورم تقویت می‌کند.

بنابراین، بانک مرکزی اروپا احتمالا از نشست پولی روز پنجشنبه به عنوان ابزاری برای مهیا کردن شرایط جهت کاهش نرخ بهره در تابستان استفاده خواهد کرد. رئیس بانک مرکزی اروپا، لاگارد، می‌تواند بر پیشرفت در زمینه تورم تاکید و استدلال کند که کاهش سریع‌تر نرخ بهره به حداقل رساندن ریسک رکود اقتصادی کمک خواهد کرد.

نشست پولی بانک مرکزی اروپا و تورم آمریکا چه بر سر بازارها خواهند آورد؟

اما در مورد یورو، بنیادهای اقتصادی ضعیف کشورهای اروپا تصویری منفی برای این ارز ترسیم می‌کند. بد نیست بدانید یکی از دلایل مقاومت بالای این واحد پول واحد در سال گذشته، سقوط قیمت گاز طبیعی بوده که از طریق تجارت به نفع یورو عمل کرده است. خوش‌بینی حاکم بر بازارهای سهام نیز با پایین نگه داشتن دلار آمریکا که پناهگاهی امن به شمار می‌رود، به یورو کمک کرد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

بنابراین، یورو نه به واسطه عملکرد اقتصادی، بلکه به لطف تحولات سایر بازارهای مالی سرپا مانده است. این موضوع یک شمشیر دولبه است، زیرا نشان می‌دهد که هرگونه تغییر در این روند می‌تواند یکی از ستون‌های اصلی حمایت از یورو را از بین ببرد.

به عبارت دیگر، یورو برای سرپا ماندن به قیمت پایین گاز و بازارهای سهام پررونق نیاز دارد. در غیر این صورت، معامله‌گران ممکن است بر چشم‌انداز ضعیف رشد و کاهش نرخ بهره تمرکز کنند.

تمرکز بازارها روی تورم آمریکا و صورت‌جلسه فدرال رزرو خواهد بود!

در ایالات متحده، همه نگاه‌ها روز چهارشنبه به داده‌های تورم مصرف‌کننده آمریکا و صورت‌جلسه آخرین نشست پولی فدرال رزرو خواهد بود. این داده‌ها و اطلاعات به سرمایه‌گذاران در تصمیم‌گیری درباره کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو در ماه ژوئن کمک می‌کند؛ کاهشی که در حال حاضر بازار با احتمال ۷۰ درصدی روی آن قیمت‌گذاری کرده است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

در همین حال، پیش‌بینی‌ها حاکی از افزایش مجدد تورم است. پیش‌بینی می‌شود شاخص سالانه قیمت مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه مارس نسبت به ۳.۲ درصد قبلی به ۳.۴ درصد برسد، اما نرخ هسته به ۳.۷ درصد کاهش یابد. این تفاوت به احتمال زیاد ناشی از افزایش قیمت نفت در طول ماه مورد بررسی است، زیرا نرخ هسته، تأثیر قیمت انرژی را در نظر نمی‌گیرد.

االبته جالب توجه است این تفاوت در نرخ‌های کل و هسته تورم مصرف‌کننده می‌تواند برای فدرال رزرو مبهم باشد. کاهش نرخ هسته‌ نشان می‌دهد که روند کلی کاهش سرعت رشد قیمت‌ها حتی با وجود افزایش قیمت انرژی که نرخ کل را بالا نگه می‌دارد، همچنان ادامه‌دار است.

نشست پولی بانک مرکزی اروپا و تورم آمریکا چه بر سر بازارها خواهند آورد؟

از سوی دیگر، روز چهارشنبه صورت‌جلسه مربوط به نشست پولی ماه مارس فدرال رزرو منتشر خواهد شد؛ جایی که مقامات بانک مرکزی آمریکا پیش‌بینی‌های رشد و تورم خود را به‌روزرسانی کردند، اما همچنان سه کاهش نرخ بهره در سال جاری را در پیش‌بینی‌های خود جای دادند. بعید است این گزارش حاوی هیچ افشاگری مهمی باشد، زیرا اکثر مقامات فدرال رزرو از زمان نشست پولی ماه مارس چندین بار سخنرانی کرده‌اند.

این هفته دلار آمریکا نوسانات زیادی را تجربه کرد. در ابتدا به دلیل گزارش ناامیدکننده شاخص مدیران خرید بخش خدمات به گزارش ISM کاهش یافت، اما در بحبوحه نگرانی‌ها درباره حمله ایران به اسرائیل، افزایش پیدا نمود.

به طور کلی، به نظر می‌رسد بنیاد اقتصادی ایالات متحده از اکثر مناطق قوی‌تر است. برای مثال، طبق گفته فدرال رزرو آتلانتا، رشد تولید ناخالص داخلی در این سه‌ماهه به ۲.۵ درصد خواهد رسید. بنابراین، چشم‌انداز کلی مثبت به نظر می‌رسد، اگرچه برای اینکه دلار آمریکا بتواند یک روند صعودی پایدار داشته باشد، احتمالا به نشانه‌های بیشتری از ضعف در اقتصادهای دیگر یا فضای ریسک‌گریزی که تقاضا برای دارایی‌های امن را افزایش می‌دهد، نیاز است.

نشست‌های پولی در کانادا و نیوزیلند!

بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه نشست پولی خود را برگزار خواهد کرد و با توجه به افت مداوم تورم هسته، بازارها احتمال ۱۵ درصدی را برای کاهش نرخ بهره متصور هستند. رشد قابل توجه جمعیت باعث کاهش فشار بر بازار کار شده و نگرانی‌ها درباره تورم ناشی از افزایش سرعت رشد دستمزدها را کمتر کرده است. اما روی دیگر این سکه، کمبود مسکن به شمار می‌رود که تورم اجاره‌بها را همچنان بالا نگه داشته است.

با این حال، بعید به نظر می‌رسد که بانک مرکزی کانادا در نشست پولی این هفته خود نرخ بهره را به طور چشمگیری کاهش دهد، هرچند ممکن است پیام‌های واضح‌تری را برای کاهش آن در تابستان امسال به بازارها مخابره کند. ارزش دلار کانادا همچنین تحت تاثیر قیمت نفت قرار خواهد گرفت و تشدید تنش‌ها در خاورمیانه احتمالا به نفع این ارز صادرکننده انرژی خواهد بود.

نشست پولی بانک مرکزی اروپا و تورم آمریکا چه بر سر بازارها خواهند آورد؟

ارزش دلار نیوزیلند در سال جاری با کاهش بیش از ۴ درصدی در برابر دلار آمریکا همراه بوده و رکود فنی خفیفی که اواخر سال گذشته در اقتصاد این کشور رخ داد، بر اعتماد مصرف‌کننده و کسب‌و‌کارها تأثیر گذاشته است. در همین حال، تورم همچنان بالاست و بازارها انتظار هیچ انتظاری مبنی بر کاهش نرخ بهره توسط بانک مرکزی نیوزیلند در نشست پولی خود در روز چهارشنبه ندارند.

احتمالا برای اینکه دلار نیوزیلند بتواند به طور پایدار رشد پیدا کند، نیاز به بهبود معنادار اقتصاد چین است تا تقاضا برای صادرات کالاهای این کشور را افزایش دهد. به همین منظور، داده‌های تجاری چین برای ماه مارس که روز جمعه منتشر می‌شود، به دقت مورد بررسی معامله‌گران دلار نیوزیلند قرار خواهد گرفت. همچنین سایر داده‌های اقتصادی قابل توجه در روز جمعه شامل تولید ناخالص داخلی انگلستان است.

منبع: XM

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی