بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نظرسنجی ماه ژانویه بانک آمریکا از مدیران هج‌فاندها

بانک آمریکا
بر اساس نظرسنجی ماهانه مدیران صندوق بانک آمریکا که روز سه شنبه منتشر شد، سرمایه‌گذاران جهانی در آغاز سال جدید مجددا پول نقد را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کردند و قبل از ورود به معاملات جدید، منتظر شفافیت اقتصادی بیشتر بودند.

دیدگاه‌های تورمی در اوایل سال 2024 تغییر چندانی نکرد، اما مدیران صندوق‌ها نسبت به رشد اقتصادی و قیمت اوراق قرضه خوش‌بین‌تر بودند.

در ماه ژانویه، 71% از مدیران پرتفوها انتظار تورم کمتری را در سال 2024 داشتند. 91% مدیران انتظار نرخ بهره کوتاه مدت پایین‌تر را طی 12 ماه آینده داشتند که رکوردی محسوب می‌شد.

نظرسنجی بانک آمریکا

در ماه دسامبر، خالص 75% از شرکت کنندگان در نظرسنجی پیش‌بینی کاهش CPI جهانی در سال آینده را داشتند و 87% پیش‌بینی می‌کردند نرخ‌های بهره کوتاه مدت در سال آینده پایین‌تر باشد.

در ماه ژانویه، خالص 40% از مدیران پیش‌بینی رشد اقتصادی ضعیف‌تر در سال آینده را داشتند (در مقابل 50% در دسامبر و 57% در نوامبر).

در ژوئیه 2022، زمانی که در اوج نگرانی‌های رشد جهانی بودیم، 79% پیش‌بینی رشد ضعیف‌تر را داشتند که یک رکورد محسوب می‌شد.

در مورد بازده اوراق، 55% از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پیش‌بینی نرخ‌های پایین‌تر در 12 ماه را داشتند در حالی که در ماه دسامبر رکورد 62 درصدی در این زمینه وجود داشت.

مدیران پورتفوها به دقت فدرال رزرو ایالات متحده را زیر نظر داشتند.

به گفته بانک آمریکا: اکثریت مطلق (52 درصد) مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری نظرسنجی شده بانک آمریکا (FMS)، فدرال رزرو را مهم‌ترین محرک قیمت سهام در سال 2024 می‌دانند.

علاوه بر این، «از 3 سرمایه‌گذار FMS بیش از 2 نفر آن‌ها فکر می‌کنند که فدرال رزرو مهم‌ترین محرک بازده اوراق قرضه در سال 2024 خواهد بود که بسیار بالاتر از کسانی بودند که دیگر عوامل را به عنوان محرک شماره 1 پیش‌بینی می‌کردند: رشد جهانی (15٪)، سیاست مالی ایالات متحده (9٪) بانک مرکزی ژاپن (5٪).

طبق این نظرسنجی، در ماه ژانویه 41% پیش‌بینی می‌کردند رکودی در سال 2024 رخ ندهد، که «درصدی بالاتر از هر پاسخ دیگری است. این پیش‌بینی در ماه دسامبر 36% بود.

در زمینه دارایی‌ها، سطح پول نقد افزایش یافت، در حالی که تخصیص به سهام و اوراق قرضه کاهش یافت اما برای کامودیتی‌ها افزایش یافته بود.

میانگین موجودی پول نقد در ژانویه به 4.8% افزایش یافت، در حالی که در دسامبر 4.5% و در نوامبر 4.7% بود.

تخصیص به پول نقد از 3% خالص وزن بیشتر در ماه دسامبر به 16% وزن بیشتر افزایش یافت. این در مقایسه با 18% خالص وزن بیشتر در ماه نوامبر است.

در ماه ژانویه، 9% خالص مدیران پرتفو وزن بیشتری را به بازار سهام جهانی اختصاص دادند که نسبت به خالص 15% وزن بیشتر در ماه دسامبر کاهش یافته بود. در ماه نوامبر 2% خالص وزن بیشتر وجود داشت.

در آغاز سال جدید، خروج از معاملات اوراق قرضه رخ داد. خالص 3% از مدیران وزن بیشتری را به اوراق قرضه در ژانویه اختصا دادند، در مقایسه با خالص 20 درصد وزن بیشتر در دسامبر و 19% وزن بیشتر در نوامبر.

جهت یاد آوری باید گفت که 45% از شرکت کنندگان در نظرسنجی در دسامبر گفتند که اوراق قرضه بهترین کلاس دارایی در سال 2024 خواهد بود.

تخصیص به کامودیتی‌ها در مقایسه با 10% وزن کمتر (underweight) در دسامبر، به 2 درصد خالص وزن کمتر در ژانویه بهبود یافت. در ماه نوامبر 3% خالص وزن بیشتر (overweight) رخ داده بود.

در ماه ژانویه، بزرگ‌ترین « دامنه ریسک (Tail Risk)» که مدیران پرتفو از آن می‌ترسیدند عبارت بودند از: «بدتر شدن شرایط ژئوپلیتیک» (25% از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی)، «فرود سخت اقتصاد» (24%)، «تورم بالاتر» (21%)، «رویداد اعتباری سیستمی»” (11%)، “انتخابات ایالات متحده” (11%)، “بحران بانکی چین” (3%) و “حباب هوش مصنوعی” (2%).

در ماه دسامبر، بزرگترین ” دامنه ریسک ” عبارت بودند از: “رکود جهانی / فرود سخت” (32٪ از شرکت کنندگان در نظرسنجی)، “تورم بالا بانک‌های مرکزی را هاوکیش نگه دارد” (27٪)، “شرایط ژئوپلیتیک بدتر شود” (17٪)، “رویداد اعتباری سیستمی (دولتی/شرکتی)” (9٪)، “انتخابات ایالات متحده” (7٪)، و “بحران بانکی چین” (4٪).

در ماه ژانویه “پرطرفدارترین (Crowded) معاملات توسط مدیران جهانی صندوق‌ها عبارت بودند از: خرید سهام 7 شگفت انگیز (52% از افراد شرکت کننده در نظرسنجی)، فروش بازار سهام چین (24%)، خرید بازار سهام ژاپن (7%)، خرید اوراق خزانه داری 30 ساله (5%) و فروش شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITS) که 5% از افراد شرکت کننده در نظرسنجی را شامل می‌شدند.

شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (Real estate investment trust) یا تراست سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات، به شرکتی اطلاق می‌شود، که بخش اعظم از درآمد خود را از طریق مالکیت املاک و مستغلات تأمین می‌کند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات اغلب دارای انواع مختلفی از املاک تجاری، شامل ساختمان‌های اداری و آپارتمان‌ها، انبارها، بیمارستان‌ها، مراکز خرید و هتل‌ها می‌باشند و برخی از این شرکت‌ها نیز در تأمین مالی املاک نیز مشارکت می‌کنند.

مایکل هارتنت، استراتژیست بانک آمریکا، اصطلاح سهام “Magnificent 7” را برای بزرگ‌ترین شرکت‌های فناوری ابداع کرد. این گروه متشکل از سهام‌ با ارزش بازار کلان: اپل (AAPL)، آلفابت (GOOGL)، مایکروسافت (MSFT)، آمازون (AMZN)، متا (META)، تسلا (TSLA) و انویدیا (NVDA) است.

در ماه دسامبر “پرطرفدارترین (Crowded) معاملات توسط مدیران جهانی صندوق‌ها عبارت بودند از: خرید سهام 7 شرکت شگفت انگیز (49%)، فروش بازار سهام چین (22%)، خرید بازار سهام ژاپن (8%)، خرید اوراق بلند مدت (6%)، فروش سهام شرکت سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات (REITS) و فروش اوراق خزانه داری 30 ساله.

بانک آمریکا گفت: در مجموع 256 شرکت کننده با 669 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت، در نظرسنجی مدیر صندوق تحقیقات جهانی بانک آمریکا که از 5 ژانویه تا 11 ژانویه 2024 انجام شد، شرکت کردند. 221 شرکت کننده با 589 میلیارد دلار دارایی تحت مدیریت به سؤالات نظرسنجی مدیران صندوق‌ها جهانی و 146 شرکت کننده با 319 میلیارد دلار تحت مدیریت به سؤالات نظرسنجی مدیران صندوق‌ها منطقه‌ای پاسخ دادند.

منبع: macenews

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟