ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

کاهش نرخ بهره و افزایش بدهی‌ها، قیمت طلا را به ۳۰۰۰ دلار خواهد رساند!

زمان مطالعه: 3 دقیقه

کاهش نرخ بهره و افزایش بدهی‌ها، قیمت طلا را به ۳۰۰۰ دلار خواهد رساند!

به گفته تحلیلگران بانک آمریکا، انتظار می‌رود قیمت طلا به طور قابل توجهی افزایش یابد، زیرا فدرال رزرو در اواخر سال جاری نرخ بهره را کاهش خواهد داد و افزایش بدهی‌ها نیز به عدم قطعیت‌های اقتصادی دامن می‌زند.

مایکل ویدمر، تحلیلگر کالا در بانک آمریکا پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا در ۱۲ تا ۱۸ ماه آینده ممکن است به ۳۰۰۰ دلار در هر اونس برسد. با این حال، او افزود که بازار نیاز به افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری دارد که احتمالاً تا زمانی که فدرال رزرو نشانه‌ای واضح از آمادگی برای کاهش نرخ بهره ندهد، اتفاق نخواهد افتاد.

ویدمر گفت: «اگر تقاضای غیرتجاری بر اساس کاهش نرخ بهره فدرال رزرو از سطح کنونی افزایش یابد، قیمت طلا می‌تواند دوباره افزایش یابد. همچنین اگر تقاضای سرمایه‌گذاری حدود ۲۰ درصد افزایش یابد، میانگین قیمت طلا در سال جاری می‌تواند ۲۵۰۰ دلار در هر اونس برسد. با این حال، خریدهای غیرتجاری در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ فقط حدود ۳ درصد افزایش یافته که می‌تواند رسیدن میانگین قیمت طلا را به ۲۲۰۰ دلار در هر اونس در سال جاری توجیه کند.»

در همین حال، محمد حشاد، تحلیلگر ارشد بازار در نور کپیتال، گفت: «قیمت طلا از دلار ضعیف‌تر بهره می‌برد. همچنین سرمایه‌گذاران به دقت داده‌های مخارج مصرف شخصی (PCE) که معیار تورمی مورد علاقه فدرال رزرو است و در روز جمعه منتشر می‌شود را زیر نظر دارند، زیرا ممکن است انتظارات برای کاهش نرخ بهره را تحت تأثیر قرار دهد. در همین حال، سرمایه‌گذارانی که به دنبال دارایی‌های امن هستند، به طلا روی می‌آورند.»

حشاد ادامه داد: «سطح حمایت بعدی برای طلا ۲۳۰۰ دلار در هر اونس خواهد بود. اگر این سطح شکسته شود، طلا ممکن است به ۲۲۷۷ دلار، کف قیمت ۳ مه، سپس به ۲۲۲۲ دلار، سقف قیمت ۲۱ مارس، کاهش یابد. به علاوه، ریزش‌های بیشتر قیمتی ممکن است طلا را به ناحیه ۲۱۷۰ تا ۲۱۶۰ دلار برساند. در طرف صعودی، اگر طلا ۲۳۵۰ دلار را بازپس گیرد، سطوح مقاومت کلیدی دیگری از جمله سقف چرخه ۷ ژوئن یعنی ۲۳۸۷ دلار و سپس رشد احتمالی به سمت ۲۴۰۰ دلار را متصورم.»

ایکس چیف

بانک آمریکا افزایش نوسانات بازدهی اوراق قرضه ایالات متحده را به عنوان یکی دیگر از عواملی که به نفع طلا عمل می‌کند، می‌بیند. ویدمر خاطرنشان کرد که طلا همچنان یک دارایی ذخیره جذاب باقی مانده است، زیرا بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال کاهش ذخایر دلار و اوراق خزانه‌داری آمریکا خود هستند.

چین نیروی غالب در هر دو بازار طلا و اوراق خزانه‌داری است. ویدمر گفت: «چین در سال‌های اخیر بزرگترین خریدار رسمی طلا بوده، در حالی که سهم دلار آمریکا در سبد دارایی آن کاهش یافته است. در واقع، بانک مرکزی چین (PBoC) به طور مداوم ذخایر خارجی خود را متنوع کرده و از ژانویه ۲۰۲۳ ذخایر طلا را با ۸ میلیون اونس، معادل ۵۱ میلیارد دلار، افزایش داده است.» وی افزود: «در عین حال، داده‌ها نشان می‌دهد که ذخایر اوراق خزانه‌داری آمریکا چین در ۱۲ ماه گذشته ۱۰۲ میلیارد دلار کاهش یافته و به کمترین سطح در ۲۵ سال گذشته یعنی ۷۶۷ میلیارد دلار در مارس ۲۰۲۴ رسیده است. همچنین سهم طلا در کل ذخایر PBoC از ۳.۵ درصد در دسامبر ۲۰۲۲ به ۴.۹ درصد در آوریل ۲۰۲۴ افزایش یافته است.»

ویدمر گفت: «افزایش عدم قطعیت کلان اقتصادی در حال حاضر، در شرایطی که رشد بدهی‌های دولتی به میزان قابل توجهی از ظرفیت واسطه‌گری بازار فراتر رفته، ممکن است تهدیدی به مراتب بزرگ‌تر برای ثبات بازار ایجاد کند. با این حال، در جستجوی یک دارایی امن، جریان‌های نقدینگی به بازار طلا هدایت خواهد شد و بنابراین، این فلز زردرنگ محبوب احتمالاً دوباره افزایش خواهد یافت. رابطه معکوس دیرینه بین طلا و نرخ‌های بهره قبلاً ضعیف‌تر شده است و به نظر ما، این رابطه در آینده نیز تغییر نخواهد کرد.»

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی