ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

نگاه‌ها به سخنرانی اعضای بانک مرکزی

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

علیرغم برخی از آمارهای داغ‌تر از حد انتظار ایالات متحده، سرمایه‌گذاران انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را تقویت کرده‌اند. احتمالا بازاری که تمایلی به کنار گذاشتن کاهش نرخ بهره ندارد، به سخنان قوی فدرال رزرو (شاید خود پاول) نیاز دارد تا انتظارات نرخ بهره را دوباره با داده‌ها مرتبط کند. در همین حال، دلار ممکن است در محدوده رنج بماند. این هفته، لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، در داووس سخنرانی خواهد کرد و CPI بریتانیا باید بیشتر کاهش یابد.

دلار آمریکا: انتظارات نرخ بهره هنوز از داده‌ها جدا نیست

نیمه اول ژانویه نشان دهنده تغییر مکان بین انتظارات نرخ بهره و داده‌ها در ایالات متحده است. دو داده مهم برای فدرال رزرو، یعنی نرخ تورم نیروی کار و CPI، هر دو بالاتر از حد انتظار منتشر شدند. PPI کمی کمتر از پیش‌بینی‌ها در روز جمعه منتشر شد، اما این برای توجیه عدم تمایل بازارها به کاهش نرخ بهره فدرال رزرو کافی نیست. بازار آتی نرخ بهره فد کاهش 21 نقطه پایه‌ای نرخ بهره در ماه مارس و 168 نقطه پایه تا پایان سال را قیمت گذاری می‌کند.

تخفیف پرارپ

موسسه ING همچنان عقیده دارد که فدرال رزرو قبل از ماه مه کاهش نرخ بهره را آغاز نخواهد کرد و کل بسته سیاست تسهیلی 150 نقطه پایه خواهد بود. بر این اساس، رالی در نرخ‌های کوتاه‌مدت دلار بیش از حد به نظر می‌رسد و ضعف در بازده اوراق کوتاه مدت باید از بهبود دلار حمایت کند.

با این حال، موسسه ING عقیده دارد که داده‌ها ممکن است در حال حاضر برای بازگرداندن دلار ناکافی باشند. به نظر می‌رسد که دیدگاه اجماع در مورد کاهش دلار در اواخر سال جاری، سرمایه گذاران را مشتاق به فروش رالی‌های دلار می‌کند. همچنین، احتمالاً فدرال رزرو باید پیام واضح‌تری ارسال کند مبنی بر اینکه آخرین داده‌ها نوع نگاه داویش موجود در قیمت گذاری بازار پول را توجیه نمی‌‌کند. چند سخنران دیگر فدرال رزرو در این هفته سخنرانی خواهند کرد، اما شاید فروشندگان دلاری بخواهند این مسئله را از زبان جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، که قرار نیست تا جلسه FOMC در 31 ژانویه صحبت کند، بشنوند.

ایکس چیف

اتفاقاً، تقویم داده ایالات متحده در این هفته خیلی شلوغ نیست. خرده فروشی و انتظارات تورمی دانشگاه میشیگان به همراه آمار مدعیان بیکاری بیشترین توجه را به خود جلب خواهند کرد. آمار مدعیان بیکاری در هفته گذشته بسیار کمتر از انتظارات منتشر شد و روایت بازار کار هنوز رقابتی را تقویت می‌کند. موسسه ING عقیده دارد که دلار به جز داده‌های این هفته بیشتر تحت تأثیر رویدادهای دیگر قرار خواهد گرفت، بدون اینکه غافلگیری‌های بزرگ انجام شود. اول، نتایج انتخابات در تایوان دوباره پرسش ظریف روابط تایپه و پکن را مطرح کرده است، به طوری که تنش میان این دو به عنوان یک ریسک بزرگ برای سنیتمنت ریسک در آسیا و جهان در سال جاری تلقی می‌شود. دلار ممکن است از برخی جریان‌های خروجی در بازارهای نوظهور منتفع شود. وضعیت خلیج فارس نیز پس از عملیات نظامی ایالات متحده و بریتانیا در هفته گذشته نسبتاً بی‌ثبات به نظر می‌رسد، حتی اگر تأثیر آن بر قیمت نفت تا کنون کم شده باشد.

در داخل امریکا، ما واکنش بازار به تمدید معافیت‌های مالیاتی کسب و کار را که در حال حاضر در کنگره ایالات متحده مورد بحث قرار می‌گیرد، رصد خواهیم کرد. تأثیر حمایت مالی ممکن است برای سنتیمنت ریسک منفی – و برای دلار مثبت باشد – چرا که بازارها با ریسک بیشتر تورم چسبنده و احتمال کمتر برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو مواجه می‌شوند.

موسسه ING عقیده دارد که دلار بیشتر در معرض ریسک معاملات رنج به جای اصلاح بیشتر از این سطوح باشد، اگرچه احتمال یک هفته معاملاتی رنج دیگر در بازار فارکس (DXY همچنان در محدوده 102/103 نوسان کند) بالا است.

یورو: لاگارد ممکن است در مجمع جهانی اقتصاد هاوکیش‌تر باشد

داده‌های ورودی برای EURUSD در این هفته بیشتر از آلمان خواهد بود. ارقام تولید ناخالص داخلی 2023 امروز و نظرسنجی ZEW فردا همراه با اعداد نهایی CPI ارائه می‌شوند. موسسه ING پیش‌بینی کرده بود که انتظارات از بانک مرکزی اروپا برای کاهش نرخ بهره بسیار تهاجمی به نظر می‌رسد (150 نقطه پایه در پایان سال)، اگرچه اعضای داویش بانک نتوانسته‌اند یک عقب‌نشینی هماهنگ ارائه کنند.

علیرغم اینکه اعتراضات اعضای هاوکیش بانک مرکزی اروپا علیه انتظارات داویش تأثیر کمی بر بازار داشته است، رویداد مجمع جهانی اقتصاد (WEF) در داووس این هفته – که بسیاری از سخنرانان بانک مرکزی اروپا از جمله رئیس بانک مرکزی اروپا یعنی لاگارد – در آن حضور دارد را نباید نادیده گرفت. لاگارد پتانسیل بیشتری برای تأثیرگذاری بر بازارها با توجه به یک شورای حاکمیتی کاملاً متناقض دارد و ما گمان می‌کنیم که او لحن هاوکیش‌تری را در مقایسه با اظهارات هفته گذشته انتخاب کند. ممکن است مجمع جهانی اقتصاد به یورو کمک کند. انتظارات فدرال رزرو در برابر داده‌‌ها مقاوم بوده است و همین امر می‌تواند برای بانک مرکزی اروپا نیز صادق باشد. صورتجلسه جلسه سیاستگذاری دسامبر نیز در این هفته منتشر می‌شود. موسسه ING همچنان عقیده دارد کمی زود است که EURUSD به طور پایدار بالای 1.10 معامله شود.

پوند: تورم خدمات بالای 6% باقی می‌ماند

جریان داده‌ها در این هفته در بریتانیا افزایش می‌یابد و آمارهای مربوط به بازار کار (سه شنبه)، CPI (چهارشنبه) و خرده فروشی (جمعه) برای ماه دسامبر منتشر می‌شود. تورم خدمات بیشترین اهمیت را برای بانک مرکزی انگلیس در مرحله کنونی دارد و ما انتظار داریم که در این هفته آن را 6.1% ببینیم که بسیار کمتر از تخمین بانک مرکزی انگلیس است. علیرغم بهبود تورم کاهنده خدماتی، 6%+ بسیار بالا است و بعید است بانک مرکزی انگلیس انتظارات نرخ بهره داویش را تایید کند.

جفت ارز EURGP می‌تواند کف قیمتی 0.8573 را لمس کند اما موسسه ING انتظار دارد که این هفته یورو بیشتر حمایت شود چرا که یورو ممکن است از برخی اظهارات هاوکیش لاگارد در داووس منتفع شود. چشم انداز میان مدت موسسه ING برای این جفت ارز صعودی است.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی