بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب ها

آمریکا نکول نمی‌کند و بانک مرکزی آمریکا احتمالا نرخ بهره را افزایش نمی‌دهد

آمریکا نکول نمی‌کند و بانک مرکزی آمریکا احتمالا نرخ بهره را افزایش نمی‌دهد

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 12 خرداد

سنای آمریکا قانونی را برای تعلیق سقف بدهی آمریکا تا سال 2024 تصویب کرد، به این معنی که ایالات متحده در ضرب الاجل روز دوشنبه هفته آینده نکولی نخواهد داشت. این لایحه اکنون برای رئیس جمهور بایدن ارسال می‌شود، تا آن را امضا کند.

بازده اوراق خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت و دلار به دلیل خوش بینی که بحران سقف بدهی ایالات متحده به پایان رسیده، علیرغم انتشار قوی داده ADP افت کرد.

در حالی که انتظارات برای این داده 170 هزار بود، اقتصاد آمریکا 278 هزار شغل در ماه مه در بخش خصوصی ایجاد کرده بود. اما بر اساس گزارش Challenger Job Cuts، بیش از 80 هزار اخراج در ماه مه صورت گرفته و اخراج‌ها بیش از 280% نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. اخراج‌های بخش فناوری از ابتدای سال به بالاترین سطح از زمان حباب تکنولوژی در سال 2000 رسیده و سیگنال‌های متناقضی را با توجه به داده JOLTS بالاتر و ADP قوی می‌دهد.

امروز، انتظار می‌رود که داده‌های رسمی اشتغال، 180 هزار شغل جدید غیرکشاورزی، رشد کم دستمزدها، و افزایش جزئی بیکاری از 3.4% به 3.5% اعلام شوند. اما در طول سال گذشته، گزارش‌های NFP به سمت بالا و چندین ماه با اختلاف زیادی نسبت به پیش‌بینی‌ها غافلگیری داشتند. آخرین باری که ایالات متحده یک رقم NFP زیر 200 هزار منتشر کرد، در اکتبر 2021 بود و در طول سال گذشته، میانگین سالانه NFP حدود 327 هزار بوده است.

بنابراین، مشاهده یک رقم ضعیف‌تر NFP، کاهش رشد دستمزدها و افزایش بیکاری در حالت ایده‌آل با نرخ مشارکت بالاتر چیزی است که فدرال رزرو برای توقف افزایش نرخ بهره به آن نیاز دارد. اما ضعف در بازار ایالات متحده آمریکا هنوز محقق نشده است.

انتشار ضعیف شاخص PMI موسسه ISM

گزارش قوی دیروز ADP با مجموعه‌‌ای از ارقام ضعیف ISM همراه شد. PMI تولیدی ISM در ماه مه انقباض و کاهش سریع سفارشات جدید را نشان داد، اگرچه اشتغال در منطقه رشد باقی مانده بود! بدین ترتیب، عقب نشینی روز سوم در بازده اوراق دو ساله ایالات متحده به حدود 4.35٪ قطعاً توسط ارقام ضعیف ISM – و نه تنها به دلیل توافق سقف بدهی ایالات متحده – صورت گرفته است. فعالیت‌ها بازار آتی نرخ بهره فد نشان می‌دهد احتمال عدم افزایش نرخ بهره در جلسه ماه ژوئن افزایش یافته است. احتمال عدم افزایش نرخ بهره در حال حاضر به حدود 74% رسیده است.

دلار روز گذشته سقوط شدیدی داشت و منجر شد جفت ارز EURUSD رشد کند. در صورتی که داده‌های اشتغال آمریکا ضعیف منتشر شوند این جفت ارز رشد بیشتری خواهد داشت.

در ناحیه یورو هر چند داده‌های تورمی به شدت دلگرم کننده بودند و CPI از 7% ماه گذشته به 6.1% کاهش یافت و تورم هسته به 5.3% رسید، اما لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، این داده‌ها را به عنوان “شواهدی” از به اوج رسیدن تورم ندانست و متعهد شد که نرخ بهره بیشتر افزایش خواهد یافت. بانک مرکزی اروپای هاوکیش در برابر بانک مرکزی آمریکا که پیش‌بینی می‌شود در زمینه سیاست‌های انقباضی در ماه ژوئن توقفی داشته باشد می‌تواند برای خریداران یورو فرصتی ارائه دهد تا این جفت ارز بالاتر از میانگین متحرک 200 روزه که در حال حاضر حوالی 1.0810 قرار دارد، برسد.

شرایط پس از جلسه بانک مرکزی آمریکا در ماه ژوئن چگونه خواهد بود؟ فدرال رزرو به وضوح این پیام را ارسال می‌کند که آنها دیگر نیازی به افزایش نرخ بهره ندارند، در حالی که به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد بدانند که کارشان برای مبارزه با تورم هنوز تمام نشده است. این راهی برای مدیریت انتظارات بازار است: توقف افزایش نرخ‌ها، بدون اینکه اجازه دهند شرایط بازار به دلیل گمانه‌‌زنی‌های بیش از داویش تضعیف شود.

شاخص S&P 500 و Russell 200 داستان متفاوتی را بیان می‌کنند

خوش بینی در مورد توافق سقف بدهی ایالات متحده و کاهش بازده اوراق منجر شد شاخص S&P500 یک درصد و شاخص نزدک حدود 1.30% افزایش یابند.

  • بحران سقف بدهی ایالات متحده منجر به حمایت تصادفی از نقدینگی شد.
  • بحران بانکی جریان‌های دارایی‌های امن را به شرکت‌های بزرگ فناوری افزایش داد.
  • هیجانات هوش مصنوعی جریان‌های زیادی را به شرکت‌های بزرگ تکنولوژی جذب کرد
  • و کاهش بازده اوراق ایالات متحده، ارزش گذاری بخش فناوری بازار سهام را افزایش داد.

در نتیجه، سهام اپل از ابتدای سال حدود 45%، آلفابت تقریبا 50%، مایکروسافت و آمازون هر دو بیش از 50% رشد کرده‌اند، در حالی که تسلا بیش از دو برابر قیمت خود افزایش یافته و متا چرخش چشم گیری داشته است. قیمت سهام از ابتدای سال جاری تا کنون 124% و از افت نوامبر بیش از 200% افزایش یافته است. در نتیجه، شاخص‌های اصلی ایالات متحده از ابتدای سال به شدت تحت تأثیر افزایش شرکت‌های بزرگ فناوری قرار گرفته‌اند.

اما بدون مشارکت آنها، S&P500 فقط حدود 1.5% افزایش می‌یافت و در برابر شرایط اعتباری فشرده‌تر، به عنوان مثال، به دلیل استرس بانکی، بسیار آسیب پذیرتر می‌بود.

و اگر S&P500 را با راسل 2000 مقایسه کنیم ، به وضوح می‌بینیم که بهبودی پس از فشار فروش در پی استرس بانکی در سهام‌های کوچک ایالات متحده رخ نداده است. برعکس، شاخص راسل 2000 تا زمان بحران بانکی همراه با سهام S&P500 صعود خوبی را ثبت کرده بود و همراه با سهام شرکت‌های بزرگ در جریان استرس بانکی سقوط کرده بود، اما از آن زمان هرگز بهبود نیافته است. این مسئله می‌تواند نشانه‌ای باشد که سرمایه گذاران ممکن است در مورد سلامت اقتصاد ایالات متحده (اگر آنها فقط بر پویایی شاخص‌های اصلی ایالات متحده تکیه کرده باشند) دچار گمراهی شده باشند.

در این زمینه، Macy’s یکی از آخرین خرده فروشان ایالات متحده بود که دیروز گزارش درآمدزایی خود را منتشر کرد و نتایج مختلط بود. فروش به زیر سطح قبل از همه گیری ویروس کرونا سقوط کرده بود و شرکت پیش بینی سالانه خود را کاهش داد. با این حال، گزارش Macy’s بهتر از انتظارات بود که به سهام این شرکت کمک کرد تا از افت 12 درصدی اولیه بهبود یابد. اما سود این شرکت از 286 میلیون دلار به 155 میلیون دلار در مقایسه با سال قبل کاهش یافته بود. بنابراین، گزارش سود بهتر از انتظارات بود، بله، اما سودی که در یک سال تقریباً نصف شده است!

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟