ارانته

کاهش تورم ناحیه یورو و افزایش انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

کاهش تورم ناحیه یورو و افزایش انتظارات نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 11 خرداد

پس از آنکه داده‌های کشورهای ناحیه یورو نشان دادند که نرخ تورم سریع‌تر از حد انتظار کاهش یافته در حالی که داده‌های فرصت‌های شغلی از ایالات متحده باز هم به تاب آوری بیشتر در بازار کار ایالات متحده اشاره کردند، روز گذشته دلار رشد و یورو افت کرد.

کاهش تورم ناحیه یورو

تورم در فرانسه در ماه مه از 6.9% به 6% کاهش یافت، در حالی که تحلیلگران 6.4% انتظار داشتند و این داده افت خوبی را نشان داد. تورم قیمت تولیدکننده فرانسه در همان ماه بیش از 5% کاهش یافت که بیشتر به دلیل کاهش قیمت انرژی بود. تورم در آلمان از 7.6% به 6.3% کاهش یافت که با افزایش 7.8 درصدی پیش بینی شده توسط تحلیلگران اختلاف زیادی داشت. تورم در ایتالیا نیز کاهش یافت، البته نه به اندازه‌ای که تحلیلگران انتظار داشتند. داده‌های تورم کل ناحیه یورو امروز منتشر می‌شود و انتظار می‌رود کمتر از 7% باشد (تورم ناحیه یورو 6.1% اعلام شد.) این خبر خوبی برای کاهش انتظارات افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا خواهد بود، اما تورم 7 درصد همچنان بیش از دو برابر هدف 2 درصدی بانک مرکزی اروپا است و مطمئناً بانک مرکزی اروپا را از مسیر حداقل دو افزایش دیگر (و یا شاید سه) را منحرف نمی‌کند.

افزایش نرخ بهره فد؟

دیروز داده‌های JOLTS برای حمایت از اعضای هاوکیش فدرال رزرو وارد شد. فرصت‌های شغلی در ایالات متحده در آوریل چرخش غیرمنتظره‌ای ایجاد کرد و از مرز 10 میلیون عبور کرد. امروز، گزارش ADP انتظار می‌رود که حدود 170 هزار شغل خصوصی جدید در ایالات متحده در ماه مه را نشان دهد. اما شگفتی‌های منفی در داده ADP به سختی منجر به شگفتی‌های منفی در داده NFP در ماه‌های گذشته شده است. بنابراین، این احتمال وجود دارد که ما همچنان شاهد این باشیم که اعضای هاوکیش فدرال رزرو قبل از داده‌های اشتغال روز جمعه آرام باشند.

در نتیجه کاهش تورم اروپا و داده‌های قوی اشتغال آمریکا، جفت ارز EURUSD روز گذشته به کف قیمتی 1.0635 رسید و اختلاف بازده اوراق بین اوراق آلمان و اوراق 10 ساله خزانه داری آمریکا به پایین‌ترین سطح از اواخر فوریه رسید. افت جفت ارز EURUSD می‌تواند تا محدوده 1.05 ادامه داشته باشد. اما برای اینکه 1.05 به عنوان سدی عمل کند، ما به سیگنال قوی‌تری نیاز داریم که نشان دهد فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد.

اما فعلا شرایط این طور نیست. حتی با وجود اینکه احتمال عدم افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن به عنوان سناریوی پایه به صندوق‌های آتی نرخ بهره فدرال رزرو بازگشته، اظهارات اعضای فدرال رزرو نشان می‌دهد که توقف افزایش نرخ بهره در ژوئن لزوماً به این معنی نیست که تا پایان ژوئیه 0.25% افزایش دیگری وجود نخواهد داشت.

سیو سود

مجلس نمایندگان آمریکا لایحه سقف بدهی را علیرغم منتقدان هر دو طرف تصویب کرد. با ارائه این لایحه به سنا، تقریباً اطمینان وجود دارد که قبل از ضرب‌الاجل 5 ژوئن سقف بدهی تصویب خواهد شد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

با توجه به این خبر که تقریباً بحران سقف بدهی به پایان رسیده، انتظار می‌رفت که یک رالی مشاهده کنیم اما بازارهای سهام واکنشی آرام نشان دادند. ریزش بیش از 5.5 درصدی سهام انویدیا بر خوش بینی سقف بدهی غلبه کرد.

در نتیجه شاخص S&P 500 افت 0.6 درصدی و شاخص نزدک 100 افت 0.7 درصدی داشتند و به عنوان نشانه‌ای مبنی بر اینکه احتمالاً پس از رشد عظیم بخش فناوری به دلیل هوش مصنوعی و پس از افزایش سقف بدهی، شاهد سیو سودی بودیم، عمل کردند.

معامله گران بازار سهام تمرکز خود را بر روی انتظارات هاوکیش فدرال رزرو و افزایش بازده اوراق معطوف کردند، در حالی که خزانه داری نقدینگی را برای پر کردن مجدد حساب عمومی خود که تقریباً با بحران طولانی سقف بدهی خالی شده، جذب خواهد کرد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

بازده اوراق 2 ساله خزانه داری آمریکا امروز افزایش یافت در حالی که منحنی بازده اوراق 2 ساله و 10 ساله همچنان به شدت معکوس است و ریسک‌های رکود را زنده می‌کند. امروز انتظار می‌رود داده تولیدی موسسه ISM آمریکا انقباض در ماه مه را تایید کند.

خوش بینی داده کایکسین

در چین، شاخص تولیدی کایکسین برای ماه مه، در منطقه رشد قرار گرفت که در تضاد با PMI رسمی که به طور غیرمنتظره انقباض سریع‌تری را برای همین ماه نشان داد، بود و عددی بالاتر از 50 را ثبت کرد. این مسئله ممکن است به توقف افت قیمت نفت که روز گذشته 2.5% کاهش یافته بود، کمک کرده باشد. نفت از اوج قیمتی 24 مه (زمانی که شاهزاده بن سلمان سعودی به فروشندگان هشدار داده بود) 10% کاهش یافته است.

نفت خام آمریکا روز گذشته به زیر 67 دلار کاهش یافت و امروز بالاتر از محدوده 68 دلار معامله می‌شود. پویایی در قیمت نفت نشانه محکمی است مبنی بر اینکه هر افزایشی به رهبری اوپک به عنوان فرصتی برای فروش در قیمت بالاتر خواهد بود.

در بازار سهام چین، داده‌های بهتر از حد انتظار کایکسین به شاخص Hang Seng که تعدادی از سهام سرزمین اصلی را دنبال می‌کند تقویت کرد، اما این شاخص از ابتدای سال جاری 20% کاهش یافته است.

بازار سهام اروپا

بازار سهام اروپا در نیمه دوم ماه مه تقریباً همزمان با اوج رسیدن یورو در برابر دلار آمریکا، کاهش یافتند.

شاخص Stoxx 600 به شدت از EURUSD پیروی می‌کند و به این نکته اشاره می‌کند که ضعف بیشتر در EURUSD باید همچنان بر بازار سهام اروپا تأثیر بگذارد. بازگشت ضعیف در اقتصاد چین و افزایش احتمال رکود در ایالات متحده بر تولیدکنندگان کالاهای لوکس اروپایی که از سال گذشته این روند را روی شانه‌های خود حمل کرده‌اند، سنگینی می‌کند. هرمس (Hermes)، که قیمت سهامش در حدود یک سال دو برابر شد، نشانه‌های به اوج رسیدن را در نزدیکی مرز سال 2000 نشان می‌دهد.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی