بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

تصمیم سخت بانک مرکزی انگلیس پس از یک گزارش بد تورمی دیگر

تصمیم سخت بانک مرکزی انگلیس پس از یک گزارش بد تورمی دیگر

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 1 تیر

پاول، رئیس فدرال رزرو، در اولین روز شهادت شش ماهه خود در برابر قانونگذاران آمریکایی چیزی نگفت که ما از پیش نمی‌دانستیم یا انتظار نداشته باشیم. وی بیان کرد که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد، اما از آنجایی که آنها به مقصد نزدیک‌تر می‌شوند، طبیعی است که سرعت را کاهش دهند. او تکرار کرد که دو افزایش دیگر احتمالا وجود خواهد داشت و اقتصاد برای بازگشت به تورم پایین‌تر از دوره‌ای از شرایط سخت اعتباری، رشد کمتر از حد متوسط و بیکاری بالاتر رنج خواهد برد.

بازده اوراق 2 ساله افزایش بیشتری داشت. با توجه به اینکه  افزایش بازده اوراق کوتاه مدت به احتمال بالاتر رکود برای بلندمدت اشاره دارد، بازده اوراق 10 ساله تغییری نداشت. اختلاف بین بازده اوراق 2 ساله و 10 ساله بار دیگر به 1% رسیده است.

در بازار سهام شاخص S&P 500 برخی از رشد خود را پس داد البته همه بخش‌ها کاهش نیافتند. بخش تکنولوژی منجر به افت شاخص شد، بخش مالی و املاک و مستغلات کاهش یافتند اما بخش انرژی به دلیل رشد قمیت نفت، افزایش یافتند. نفت خام آمریکا به دلیل اخباری مبنی بر کاهش حدود 1.2 میلیون بشکه‌ای ذخایر آمریکا در هفته گذشته از 72 دلار در هر بشکه گذشت. بخش صنعتی، مواد خام و شرکت‌های انرژی افزایش یافتند که می‌تواند نشانه‌ای باشد از چرخش سرمایه‌گذاران به سمت سهام شرکت‌هایی که از رشد عقب ماندند.

در بازار ارز دلار افت کرد، البته نه به خاطر سخنرانی داویش پاول بلکه به این دلیل که آنچه فراتر از مرزهای ایالات متحده در حال رخ دادن است، فدرال رزرو را بیش از آنچه که واقعاً هست داویش نشان می‌دهد.

جلسه بانک مرکزی انگلیس پس از یک گزارش بد تورمی

بانک مرکزی انگلیس با گزارش تورمی شوکه کننده دیگر مواجه شد و انتظار می‌رود نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد.

بانک مرکزی انگلیس اولین بانک مرکزی اصلی بود که افزایش نرخ بهره را برای مبارزه با تورم آغاز کرد. با این حال تورم بریتانیا در میان اقتصادهای توسعه یافته بدترین و نزدیک به 9% است. این مسئله نشان می‌دهد که افزایش نرخ بهره کمترین تاثیر را بر تورم انگلیس داشته است. در نتیجه بانک مرکزی انگلیس قطعا آخرین بانکی خواهد بود که افزایش نرخ بهره را پایان می‌دهد. انتظار می‌رود این بانک 6 بار دیگر نرخ بهره را 0.25% افزایش دهد و به سقف بالای 6% تا پایان امسال یا اوایل سال آینده برسد.

مشخص نیست که بریتانیا چگونه از رکود در این شرایط کلان نامطلوب اجتناب خواهد کرد.

روز گذشته پس از انتشار گزارش تورمی، پوند خریدار چندانی نداشت. پس از حمله به محدوده مقاومتی 1.28، جفت ارز GBPUSD به سطح پایین‌تر از پیش از انتشار داده کاهش یافت. جفت ارز EURGBP از تقریبا محدوده اشباع فروش چرخش شدیدی داشت و به بالای 0.86 رسید. فضا برای یک غافلگیری هاوکیش از طرف بانک مرکزی انگلیس (شاید افزایش 0.50 درصدی) وجود دارد که اگر در جلسه امروز رخ ندهد ممکن است در جلسات بعدی شاهد آن باشیم. این مسئله می‌تواند راه را برای رشد بیشتر GBPUSD هموار کند، البته اگر دلار ضعیف شود.

تیم جدید بانک مرکزی ترکیه

تیم جدید رهبری بانک مرکزی ترکیه (CBT) امروز اولین جلسه سیاستی خود را برگزار خواهند کرد. انتظار می‌رود این بانک نرخ بهره را از 8.5% به 20% برساند. این افزایش، افزایش بزرگی در نرخ بهره است اما بانک مرکزی ترکیه باید:

  1. اعتبار خود را که از بین رفته است، بازیابد.
  2. عملیات مشابهی را در چند جلسه بعدی تکرار کنید تا نرخ‌های بهره ترکیه را به جایی که باید مطابق با عوامل بنیادی اقتصادی باشد و نه به جایی که دولت می‌خواهد، برساند.
  3. اگر همه چیز خوب پیش رود، اقدامات جانبی پرهزینه و ناکارآمد – مانند مداخلات در بازار فارکس و پس‌اندازهای محافظت‌شده فارکس – را که برای حفظ لیر در زمانی که دیگر سیاست‌های پولی وجود نداشت، کنار بگذارد.

پس از استراحت موقت مداخلات در بازار فارکس در آغاز این ماه، جفت ارز USDTRY در محدوده 23.5 آرام گرفته است. افزایش نرخ بهره، به دست آوردن مجدد اعتبار و سپس تسهیل مداخلات ارزی یک برنامه خوب به نظر می‌رسد، اما برای عادی سازی سالم سیاست‌ها، نیاز است هیچ مداخله شفاهی از سوی دولت وجود نداشته باشد.

بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را افزایش داد

بانک مرکزی سوئیس طبق انتظارات نرخ بهره را 0.25% افزایش داد و نرخ بهره به 1.75% رسید. محدوده مقاومتی USDCHF حوالی محدوده روانی 0.90 است اما حرکت این جفت ارز بیشتر به دلار آمریکا وابسته است. با توجه به کاهش شدید تورم سوئیس به سمت هدف 2%، بعید است که بانک مرکزی سوئیس اجازه دهد فرانک از این سطوح خیلی قوی شود. به نظر می‌رسد محدوده 0.88 یک کف قیمتی برای افزایش ارزش فرانک باشد.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟