ارانته

PMI خدماتی (SERVICES PMI) چیست و چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟

زمان مطالعه: 6 دقیقه

یکی از شاخص‌های پیشرو و پیشرفته در اقتصاد کلان، شاخص مدیران خرید (PMI) خدمات است که در پیش‌بینی رونق و رکود اقتصادی کاربرد گسترده‌ای دارد. طیف وسیعی از اقتصاددانان، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران از این شاخص استفاده می‌کنند. این شاخص می‌تواند نرخ‌ تورم، تولید ناخالص داخلی و بیکاری اقتصادها را پیش‌بینی کند. ازاین‌رو درک آن کمک شایانی به بهبود تحلیل فاندامنتال فارکس معامله‌گران می‌کند.

PMI خدماتی چیست؟

شاخص مدیران خرید (PMI) خدمات که به شاخص غیرتولیدی (NMI) هم معروف است، یک نظرسنجی از حدود 400 شرکت غیرتولیدی در ایالات‌متحده می‌باشد. واژه غیرتولیدی به این معناست که این شرکت‌ها محصول فیزیکی ندارند و به ارائه خدمات می‌پردازند. منظور از محصول غیر فیزیکی خدماتی است که توسط غول‌های نرم‌افزاری و IT مانند مایکروسافت و گوگل ارائه می‌شود. نظرسنجی PMI خدماتی نسبت به PMI تولیدی سؤالات کمتری دارد، چرا که برخی از موارد مانند موجودی انبار در بخش خدمات وجود ندارد.

PMI خدماتی به دلیل نیاز به سازگاری با تغییرات تکنولوژیک پدید آمده در چند دهه اخیر ایجاد شد. در اکثر کشورهای توسعه‌یافته نظیر ایالات‌متحده بخش خدمات سهم بیشتری از بخش تولید دارد و به همین دلیل برای پیش‌بینی دقیق‌تر روندهای اقتصادی بیشتر مورد توجه است.

مدیران خرید یک شرکت مدیران اجرایی بخش خرید و تأمین بوده و مسئول تهیه کالاها و خدمات موردنیاز شرکت می‌باشند. به‌عنوان مثال مدیر خرید یک شرکت نرم‌افزاری اغلب مسئول تهیه بهترین خدمات اینترنتی با کمترین یا بهترین قیمت از بازار است. یا برای دریافت یک نرم‌افزار عملیاتی خاص به مذاکره با شرکت مربوطه بپردازند. مدیران خرید از نیازهای شرکت و چرخه تغییر این نیازها به‌خوبی خبر دارند.

تخفیف پرارپ

داد PMI خدماتی را از تقویم اقتصادی فارکس دنبال کنید.

نحوه محاسبه PMI خدماتی

شاخص PMI از نتایج نظرسنجی از 400 شرکت بزرگ غیرتولیدی که حدودا در 60 بخش مختلف فعالیت دارند، تشکیل‌شده است. سؤالاتی که در این نظرسنجی پرسیده می‌شود معمولا مربوط به تغییرات ماهانه فعالیت تجاری، سفارشات جدید، تحویل‌ها و موجودی‌ها است. وزن تمامی بخش‌ها در آن، همانند جدول زیر یکسان در نظر گرفته می‌شود:

محاسبه PMI خدماتی

نحوه محاسبه PMI خدماتی

4 بخش مورداشاره در کنار هم NMI را تشکیل می‌دهند. برای پیش‌بینی رونق و رکود در فعالیت‌های تجاری همین 4 بخش کافی هستند. نرخ PMI بین بازه صفر تا 100 تغییر می‌کند. اعداد بالای 50 نشان از گسترش فعالیت‌های تجاری و اعداد کمتر از آن نشان‌دهنده انقباض آن بخش هستند.

دوره مستر کلاس طلا

جامع‌ترین دوره آموزشی طلا

این دوره در مجموعه یوتوفارکس تهیه شده و نتیجه سال‌ها تجربه در حوزه معامله‌گری طلا و فارکس است. این دوره توسط مجموعه‌ای از معامله‌گران حرفه‌ای یوتوفارکس تهیه شده است. با خرید این دوره از تجربه چندین معامله‌گر بهره‌مند خواهید شد.

دوره طلا

تحلیل داده‌های PMI خدماتی

انتشار داده‌های NMI غیرتولیدی موسسه ISM  به سال 2008 برمی‌گردد، چراکه پیش از آن اعتقاد بر این بود که شاید به‌اندازه PMI تولیدی مورد استقبال جامعه سرمایه‌گذاری قرار نگیرد. درهرصورت امروزه داده PMI خدمات در ارزیابی ارقام اقتصادی نظیر GDP، تورم، اشتغال و غیره نقش قابل‌توجهی دارد. بخش غیرتولیدی 80 درصد کل GDP را تشکیل می‌دهد که اهمیت بالای PMI خدماتی را نشان می‌دهد. PMI و NMI روی‌هم بیش از 90 درصد GDP را تشکیل می‌دهند؛ پس بدون PMI خدماتی تحلیل بنیادی امکان‌پذیر نیست. GDP واقعی و NMI حدود 85 درصد مواقع همبستگی دارند. مهم‌ترین مزیت PMI خدماتی پیشرو بودن آن در مقایسه با سایر شاخص‌ها است که می‌تواند وضعیت GDP سال آینده را پیش‌بینی کند.

در نمودار زیر PMI خدمات و نرخ GDP در کنار هم مقایسه شده که همبستگی بالای بین آن‌ها قابل‌مشاهده است. این امر ارزش بالای شاخص پیشروی اقتصادی را در تحلیل بنیادی نشان می‌دهد.

تحلیل داده‌های PMI خدماتی

رابطه بین تولید ناخالص داخلی و PMI غیرتولیدی

منبع گزارش PMI خدماتی

گزارش NMI ایالات‌متحده را می‌توان از وب‌سایت رسمی ISM مشاهده کرد. همچنین برای دسترسی به NMI سایر کشورها باید به وب‌سایت رسمی HIS Markit مراجعه کرد، در این وب‌سایت برای دسترسی به‌تمامی داده‌ها باید حق اشتراک پرداخت کنید.

تاثیر انتشار PMI خدماتی بر نمودارهای قیمت

PMI خدماتی همانند PMI تولیدی سطح فعالیت مدیران خرید را اندازه می‌گیرد اما در بخش خدمات. این گزارش بر اساس نتایج نظرسنجی از 300 مدیر اجرایی فعال در بخش خدمات شرکت‌های خصوصی تهیه می‌شود. معامله‌گران این داده را به‌دقت زیر نظر دارند، چرا که تصمیمات مدیران خرید، همانند یک شاخص اقتصادی، آینده عملکرد شرکت را نشان خواهد می‌دهد.

PMI خدماتی

تاثیر انتشار PMI خدماتی بر نمودارهای قیمت

تصویر زیر آخرین داده و داده قبلی PMI خدمات کشور استرالیا را نشان می‌دهد که در ماه فوریه کاهش داشت، حال به بررسی تاثیر این داده روی دلار استرالیا می‌پردازیم. در بازار فارکس انتشار بالاتر از پیش‌بینی‌ها برای ارز مطلوب و انتشار پایین‌تر از پیش‌بینی برای ارز نامطلوب خواهد بود.

PMI خدماتی

PMI خدماتی کشور استرالیا

وضعیت AUDJPY قبل از انتشار داده:

PMI خدماتی

وضعیت AUDJPY قبل از انتشار داده PMI خدماتی

با جفت ارز AUDJPY شروع می‌کنیم، در تصویر فوق روند صعودی قبل از انتشار داده را مشاهده می‌کنیم. نوسانات جفت ارز بالا و در حال ساخت سقف‌های جدید است. ازآنجایی‌که تاثیر داده‌های PMI کم است، انتشار مطلوب آن می‌تواند منجر به تقویت جفت ارز شده و انتشار نامطلوب داده شاید منجر به تشکیل اصلاح نزولی کوتاه‌مدتی شود. با توجه به روند صعودی قوی بهتر است که از حالت دوم، که می‌تواند منجر به اصلاح کوتاه شود برای پیوستن به روند صعودی استفاده کنیم.

وضعیت AUDJPY پس از انتشار داده:

PMI خدماتی

وضعیت AUDJPY پس از انتشار داده PMI حدماتی

پس از انتشار داده PMI افتی اندک در قیمت مشاهده می‌شود اما خریداران بلافاصله این افت را جبران می‌کنند. در اینجا می‌توان تاثیر این داده را روی ارز بهتر متوجه شد، پس از انتشار ضعیف‌تر از انتظار داده‌ها، قیمت افت می‌کند، اما این افت نمی‌تواند قیمت را حتی پایین‌تر از میانگین متحرک ببرد. بنابراین می‌توان از این فرصت برای همراهی روند استفاده کرد و در اصلاح ایجادشده وارد روند شد. با توجه به قدرت روند تا زمانی که نشانه‌ای مبنی بر تغییر روند مشاهده نشده ست، می‌توان در این معامله ماند.

وضعیت EURAUD قبل از انتشار داده:

SERVICES PMI

وضعیت EURAUD قبل از انتشار داده PMI خدماتی

وضعیت EURAUD بعد از انتشار داده:

SERVICES PMI

وضعیت EURAUD بعد از انتشار داده PMI خدماتی

تصاویر فوق جفت ارز EURAUD را نشان می‌دهند و دلیل روند نزولی این است که دلار استرالیا در سمت راست (ارز پایه) قرار دارد. ویژگی‌های نمودار تقریبا مشابه جفت ارز قبلی است با این تفاوت که روند نزولی نشان از قدرت دلار استرالیا دارد. تنها راه ورود به این جفت ارز، ورود در اصلاحات می‌باشد، که روش رایجی در معامله روندها است.

پس از انتشار خبر، نوسانات به دلیل داده‌های ضعیف‌تر از پیش‌بینی بیشتر شده و قیمت کمی افزایش می‌یابد. این نوسانات می‌تواند فرصتی برای فروش و همراهی با روند نزولی باشد. این‌چنین می‌توان از تاثیر اخبار به نفع خود استفاده کرد.

وضعیت AUDHKD قبل از انتشار داده:

PMI خدماتی

وضعیت AUDHKD قبل از انتشار داده PMI خدماتی

وضعیت AUDHKD بعد از انتشار داده:

PMI خدماتی

وضعیت AUDHKD پس از انتشار داده PMI خدماتی

جفت ارز بعدی دلار استرالیا به دلار هنگ‌کنگ است، از آنجایی دلار استرالیا در سمت چپ قرار دارد در صورت قوی شدن آن باید جفت ارز را هم همراه خود به بالا ببرد، اما در اینجا روند مشخصی وجود ندارد و بازار در حالت خنثی است. قیمت قبل از انتشار خبر دقیقا در ناحیه مقاومتی است و پس از انتشار داده می‌تواند از این ناحیه عبور کرده یا از آن برگردد.

با انتشار داده‌های جدید نوسانات رو به پایین افزایش می‌یابد اما پس از مدتی آرام می‌گیرد. این تاثیر اندک می‌تواند نشان دهد که معامله‌گران تمایل چندانی به فروش در ناحیه مقاومتی نداشته و احتمالا قیمت از این ناحیه عبور کند. اگر تهاجمی معامله می‌کنید می‌تواند با حد ضرری کوچک در پایین Low ایجادشده وارد خرید این جفت ارز شوید.

سخن پایانی

شاخص‌های بنیادی، اگرچه گاهی پیچیدگی‌هایی دارند، اما در صورت درک دقیق و صحیح از آنها می‌توانند روشی مطمئن و سودآور برای معامله‌گری باشند. تحلیل شاخص‌ PMI غیرتولیدی یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی است که درک صحیح از آن برای معامله‌گران بنیادی بسیار مهم است. چرا که اقتصادهای توسعه یافته عمدتا بر اساس خدمات فعالیت می‌کنند نه تولید محصولات فیزیکی. بنابراین با درک صحیح از این شاخص می‌توان حدس‌های خوبی از روند توسعه اقتصادی این کشورها داشت.

منبع: forex.academy

ترتیبی که یوتوفارکس برای خواندن مطالب سری داده‌های اقتصادی به شما پیشنهاد می‌کند:
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “PMI خدماتی (SERVICES PMI) چیست و چه تاثیری بر بازار فارکس دارد؟
  1. elham mohammadi گفت:

    ممنونم از زحمات شما عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی