بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

غافلگیری‌های بانک‌های مرکزی

غافلگیری‌های بانک‌های مرکزی

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 2 تیر

  • غافلگیری‌های بانک‌های مرکزی

روز گذشته 3 غافلگیری مهم از طرف بانک‌های مرکزی را شاهد بودیم.

بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را 0.50% افزایش داد اما اوج نرخ بهره از محدوده 6% تغییر نکرد.

تصمیم بانک مرکزی انگلیس (BoE) برای افزایش سرعت افزایش نرخ بهره در سیزدهمین نشست از زمان شروع سیاست‌های انقباضی از سوی خانوار، سرمایه‌گذاران اوراق قرضه و بازار سهام و معامله‌گران فارکس مورد استقبال قرار نگرفته است.

بازده اوراق 2 ساله انگلیس در محدوده 5% به ثبات رسید اما با این حال، این شک و تردید نسبت به این که بانک مرکزی انگلیس می‌تواند یک درصد دیگر نرخ بهره را افزایش دهد بدون ایجاد ویرانی در سراسر اقتصاد بریتانیا، به‌ویژه در بازار املاک، برطرف نشده است. بازده اوراق 10 ساله به دلیل چشم انداز بد اقتصادی سقوط کرد. در این مرحله، اجتناب از رکود اقتصادی و حتی بحران املاک برای بریتانیا یک معجزه خواهد بود.

شاخص FTSE به زیر میانگین متحرک 200 روزه کاهش یافت و پایین‌تر از محدوده 7500 قرار گرفت. اندیکاتورهای روند و مومنتوم همچنان منفی هستند و این شاخص به محدوده اشباع فروش نزدیک می‌شود. شایان ذکر است که کاهش قیمت انرژی و کامودیتی‌ها به دلیل بازگشایی ضعیف چین در سال جاری به نفع شرکت‌های بزرگ بریتانیایی نبوده است. افزایش نرخ بهره فشار نزولی را افزایش می‌دهد. چشم انداز خنثی تا منفی باقی می‌ماند تا زمانی که شاهد بازگشت مجدد قیمت‌های جهانی انرژی باشیم – که فعلاً خبری از این مسئله نیست.

پوند در واکنش به افزایش 0.50 درصدی نرخ بهره کاهش یافت. معمولا خلاف چنین چیزی را انتظار داریم اما فروشندگان بازار را تحت سلطه داشتند و قیمت گذاری این واقعیت که ابرهای تیره‌ بر فراز بریتانیا جمع شده‌اند قدرت بیشتری نسبت به افزایش نرخ بهره داشت.

به طور خلاصه، این هفته، یک هفته فاجعه بار برای بریتانیا بود. اما حداقل یک نفر از داده‌ها و افزایش نرخ بهره بانک مرکزی انگلیس دلسرد نشد و آن سوناک، نخست وزیر انگلیس، بود که اعلام کرد که اقتصاد بریتانیا «خوب عمل خواهد کرد» و او «100% از این بابت اطمینان دارد».

بازار اوراق در آینده نیز تحت فشار باقی خواهد بود. بازده اوراق بلند مدت عملکرد بهتری نسبت به اوراق کوتاه مدت خواهد داشت. بازار املاک بریتانیا در آزمون سخت‌تری قرار خواهد گرفت و ممکن است در هر زمانی تحت فشار قرار گیرد، در این صورت پیامدهای اقتصادی بسیار فراتر از بدبینانه‌ترین پیش بینی‌ها خواهد بود. هر بسته کمکی دولتی برای کمک به مردم برای پرداخت هزینه‌های بالاتر وام مسکن، تورم را بیشتر می‌کند و نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره را در پی داد. چشم انداز پوند ضعیف می‌شود و عملکرد FTSE100 بسیار وابسته به چین است که با تورم پایین و رشد کند در طرف دیگر جهان دست و پنجه نرم می‌کند. به طور خلاصه، خوش بینی زیادی در در زمینه بریتانیا وجود ندارد.

بانک مرکزی سوئیس نیز نرخ بهره را 0.25% افزایش داد و بانک نورگس (بانک مرکزی نروژ) با افزایش 0.50 درصدی بازار را غافلگیر کرد. این بانک همچنین اعلام کرد در ماه اوت نیز افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داشت. بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره را از 8.5% به 15% افزایش داد در حالی که انتظارت رسیدن نرخ بهره به 20% بودند. این مسئله، نگرانی را ایجاد می‌کند که تیم جدید بانک مرکزی ترکیه نتواند از نفوذ دولتی که وسواس به نرخ پایین دارد، رها شود. جفت ارز USDTRY بالاتر از محدوده 25 قرار گرفت و رکورد جدیدی ثبت کرد.

هزینه‌کرد کمتر

فروش خانه‌های موجود آمریکا بهتر از انتظارات منتشر شد و به این خوشبینی افزود که بازار املاک و مستغلات ایالات متحده پس از ماه‌ها فشار منفی می‌تواند بهتر عمل کند. پیشرفت شگفت‌انگیز و غیرمنتظره در داده‌های مسکن ایالات متحده به دلیل سلامت اقتصادی مورد استقبال قرار می‌گیرد، اما بازار مسکن قوی، همراه با بازار کار عالی، نشان می‌دهد که فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را ادامه خواهد داد. پاول در شهادت شش ماهه خود در کنگره تأیید کرد که ممکن است قبل از توقف، دو افزایش نرخ بهره دیگر در ایالات متحده وجود داشته باشد، در حالی که یلن، وزیر خزانه داری گفت که ریسک‌های رکود کاهش یافتند، اما هزینه‌کرد مصرف کنندگان باید کاهش یابد. دلار در واکنش به انتظارات هاوکیش از بانک مرکزی آمریکا جهشی داشت.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟