ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

چالش دلار قوی برای ردیابی سطوح مداخله ژاپن

زمان مطالعه: 4 دقیقه

جنگ ایران و اسرائیل چه اثراتی روی بازارها داشت؟

مقدمه: مقامات ژاپنی اجازه می‌دهند USDJPY بالاتر از سطوح مداخله فارکس در آوریل معامله شود و نظرات قبلی از سوی مقام ارشد ارزی نشان می‌دهد که سطح جدید ممکن است نزدیک به ۱۶۵ باشد. امشب اولین مناظره ریاست‌جمهوری ایالات‌متحده برگزار می‌شود.

دلار آمریکا: مناظره بایدن و ترامپ

موقعیت‌های معاملاتی تدافعی تا حد زیادی بر بازار ارز در این هفته تسلط داشته است و به‌استثنای دلار استرالیا که تورم آن افزایش‌یافته است، دلار آمریکا در برابر تمام ارزهای گروه ده (G10) افزایش‌یافته است. در بازارهای نوظهور هم‌ارزهای معاملات حملی (انتقالی) مانند: MXN، BRL و ZAR در مقابل دلار وضعیت خوبی نداشتند – هرچند دلیل این موضوع کاهش معاملات حملی نبود؛ بلکه به دلیل چرخش بازار به سمت دلار آمریکا به دلیل ارز امن بودن آن بود. ضعف ین همچنان بزرگ‌ترین داستان در فارکس است. مقامات ژاپنی ممکن است اجازه دهند USDJPY قبل از مداخله، بیشتر افزایش یابد که می‌تواند حمایت بیشتری از دلار تا انتشار داده PCE هسته باشد.

تخفیف پراپ

تقویم امروز ایالات‌متحده شامل انتشار تولید ناخالص داخلی سه‌ماهه اول و مدعیان بیکاری خواهد بود. علی‌رغم کاهش مورد انتظار در مدعیان اولیه بیکاری در هفته گذشته، چسبندگی غافلگیرکننده در مدعیان بیکاری روند ادامه داری دارد که باید به آن توجه کرد زیرا ممکن است سیگنال اولیه‌ی از تمایلات استخدامی را ارائه دهد.

چالش دلار قوی برای ردیابی سطوح مداخله ژاپن

دلار ممکن است امروز به‌طورکلی حمایت شود مگر این که مداخله فارکس توسط ژاپن باعث ضعف دلار شود – همچنین احتیاط را قبل از انتخابات فرانسه در روز یکشنبه در نظر بگیرید. ما (تیم تحلیل ING) بسیار علاقه‌مند خواهیم بود ببینیم که چگونه دلار به اولین مناظره تلویزیونی بین جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا و دونالد ترامپ که امشب برگزار می‌شود، واکنش نشان خواهد داد. فرض اصلی ما (تیم ING) این است که ترامپ به دلیل وعده‌های حمایت‌گرانه، موضع ژئوپلیتیکی و برنامه‌های کاهش مالیات، بر روی دلار تأثیر مثبت دارد.

ایکس چیف

یورو: در انتظار PCE

در مقاله دیروز سنتیمنت در مورد این که چگونه EURUSD می‌توانست پایین‌ترین سطح ژوئن ۱.۰۶۷۰ را قبل از رویداد PCE هسته ایالات‌متحده آزمایش کند، بحث کردیم. این جفت ارز در معاملات دیروز تا سطح ۱.۰۶۶۶ معامله شد و از نظر ما سوگیری نزولی برای امروز نیز باقی می‌ماند.

یورو قبل از شفافیت در رأی‌گیری فرانسه جذاب نیست (به خاطر داشته‌باشید که این ممکن است تا قبل از نتایج دور دوم ۷ ژوئیه رخ ندهد) و فروش سوداگرانه ین احتمالاً به تقویت بیشتر دلار کمک می‌کند. سطوح کلیدی بعدی ۱.۰۶۵۰ و ۱.۰۶۰۰ برای EURUSD هستند. ما انتظار داریم که PCE هسته ایالات‌متحده با ۰.۱ درصد به صورت ماهانه فردا منتشر شود و EURUSD را در آخر هفته به ۱.۰۷۰۰ نزدیک کند.

چالش دلار قوی برای ردیابی سطوح مداخله ژاپن

تقویم امروز منطقه یورو فقط شامل داده‌های نهایی اطمینان مصرف‌کننده برای ژوئن است. فردا شاهد برخی از داده‌های تورم ژوئن برای فرانسه، اسپانیا و ایتالیا خواهیم بود. در تقویم بانک مرکزی اروپا، سخنرانی‌های مادیس مولر و پیتر کازیمیر که هر دو از اعضای متمایل به هاوکیش هستند، دیده می‌شود.

ین ژاپن: سطوح جدید مداخله

امروز صبح جفت ارز USDJPY از سطوحی که در ماه آوریل در آن مداخله صورت‌گرفته شده بود، عبور کرد و دیشب به ۱۶۰.۸۷ (بالاترین سطح ۳۸ سال) رسید و در حاضر در سطح ۱۶۰.۴۰ معامله می‌شود. آلارم‌های مداخله فارکس به صدا درآمده‌اند؛ اما ما باید چند چیز را در نظر بگیریم.

نخست، ماساتو کاندا، مقام ارشد ارز ژاپن در ماه فوریه اعلام کرده بود که حرکت ۱۰ ین در USDJPY در طول یک ماه باید با حرکت سریع در نظر گرفته شود و به‌طور ضمنی سرنخ‌هایی را در مورد سطوح مداخله ارائه داد. سریع اما نه «بیش‌ازحد» که ممکن است اصطلاح جدیدی برای حرکت ۱۰ ین در USDJPY باشد. در ماه آوریل، USDJPY از پایین‌ترین سطح ۱۵۰ به بالاترین حد ۱۶۰ در کمتر از یک ماه حرکت کرد و باعث مداخله بانک مرکزی ژاپن شد. این سناریو با نظر کاندا مطابقت دارد. در ۳۰ روز گذشته، پایین سطح این جفت ارز ۱۵۴.۶۰ بود که با همان منطق سطح مداخله را در ۱۶۴/۱۶۵ قرار دارد.

دوم، با صرف ۶۱ میلیارد دلار برای مداخله رسمی در فارکس و بازگشت USDJPY به ۱۶۰ (و بالاتر) در کمتر از دو ماه، باید حرکات وزیر دارایی ژاپن را به‌دقت سنجید. آنچه واضح است، این است که مداخلات فارکس یک اقدام موقتی برای مهار نوسانات است و راه‌حلی نیست که بتواند برای یک ارز فروش بیش‌ازحد ایجاد کند. در نهایت، مقامات ژاپنی می‌دانند که وضعیت کلان ایالات‌متحده و فدرال رزرو بیش از هر چیز دیگری برای ین اهمیت دارند و ممکن است انگیزه‌ای وجود داشته باشد که قبل از مداخله مجدد تا انتشار  شاخص PCE هسته فردا صبر کنند. اگر داده‌های ایالات‌متحده باعث افزایش قدرت دلار شوند، مداخله تقریباً اجتناب‌ناپذیر خواهد بود – اما همان‌طور که ذکر شد، منطقه جدید برای مداخله نزدیک به سطح ۱۶۵ است. ممکن است قبل از اجرای دور جدید مداخله در فارکس شاهد مداخله شفاهی بیشتر باشیم.

چالش دلار قوی برای ردیابی سطوح مداخله ژاپن

در نهایت، نقش سیاست پولی بانک مرکزی ژاپن در همه این موارد را نباید دست‌کم گرفت. در حال حاضر یک مورد قوی‌تر برای بانک مرکزی افزایش نرخ بهره در ماه ژوئیه برای حمایت از ین است. حتی اگر این به‌صراحت به‌عنوان هدف اصلی برای اقدامات سیاست پولی در نظر گرفته نشود. بااین‌حال، باتوجه‌به افزایش شدید دستمزدها و افزایش انتظارات تورمی که داده امروز صبح به بالاترین میزان در ۲۰ سال اخیر رسید. ما فکر می‌کنیم که پشتوانه کافی برای پیش‌بینی دو افزایش نرخ بهره در سال جاری در ژاپن وجود دارد.

منبع: ING

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی