ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

هیجانات هوش مصنوعی و سقف بدهی آمریکا

زمان مطالعه: 4 دقیقه

هیجانات هوش مصنوعی و سقف بدهی آمریکا

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 5 خرداد

  • هیجانات هوش مصنوعی و سقف بدهی آمریکا

بازار سهام و قیمت اوراق روز چهارشنبه افت کردند چرا که سیاست گذاران آمریکایی هنوز نتوانستند در زمینه سقف بدهی به توافقی برسند و صورتجلسه بانک مرکزی آمریکا نارضایتی در زمینه کاهش سرعت تورم نشان داد.

فدرال رزرو می‌خواهد یا نرخ بهره را ثابت نگه دارد یا برای ادامه مبارزه با تورم، نرخ‌ها را افزایش دهد.

نکته خنده دار این است که تورم برای کاهش بدهی خوب است. در دهه 1940، خزانه داری ایالات متحده، فدرال رزرو را مجبور کرده بود که نرخ بهره را در سطوح نسبتاً پایین نگه دارد تا با افزایش روزافزون بدهی مقابله کند و ایالات متحده در معکوس کردن روند بدهی به تولید ناخالص داخلی همراه با افزایش جمعیت و رشد اقتصادی قابل قبول پس از جنگ موفق بود. اما امروز، استقلال بانک مرکزی هرگونه مداخله از خزانه داری برای کنترل نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی را رد می‌کند و فدرال رزرو کمکی به کاهش بار بدهی ایالات متحده نمی‌کند.

تخفیف پراپ

و اکنون فیچ ریتینگز تهدید کرده که رتبه AAA ایالات متحده را کاهش می‌دهد چرا که این تئاتر سیاسی پیامدهای واقعی برای اقتصاد و سرمایه گذاران دارد. جی پی مورگان در حال حاضر ریسک نکول آمریکا را 25% پیش‌بینی می‌کند.

بازده اسناد خزانه داری که در 6 ژوئن سررسید می‌شوند اکنون بالای 6.5% است در حالی که اسنادی که تا پایان ماه سررسید می‌شوند تنها حدود 3% بازدهی دارند.

جدا از این واقعیت که ایالات متحده ممکن است در پرداخت‌های خود نکولی داشته باشد، هیچ کس نمی‌داند که برای دارندگان اوراق قرضه نکول چگونه خواهد بود. آیا دارندگان اوراق قرضه با توجه به نکول بالقوه همه چیز را از دست می‌دهند، آیا تنها چند روز پرداخت‌های خود را دریافت نخواهند کرد؟ پیامدهای قانونی آن چیست؟ هیچ کس نمی‌خواهد این ریسک یا مشکل را بپذیرد تا زمانی که در زمینه سقف بدهی توافقی حاصل شود.

ایکس چیف

درخشش انویدیا پس از گزارش درآمدزایی سه ماهه اول

گزارش درآمدزایی سه ماهه اول انویدیا هم در بخش سود هر سهم و در بخش درآمدزایی فصلی بهتر از انتظارات منتشر شد. سهام این شرکت تقریبا 25% افزایش یافت و سرمایه‌گذاران خوشحال بودند چرا که در شرط بندی که انویدیا برنده هیجانات هوش مصنوعی خواهد بود، اشتباه نکرده بودند و تراشه‌های این شرکت برای آموزش ماشین‌های هوش مصنوعی با بمباران داده‌ها مناسب هستند.

در نتیجه سهام این شرکت سفر صعودی خود را ادامه می‌دهد. سهام شرکت انویدیا بین بالاترین سطح تاریخ در نوامبر 2021 و کف قیمتی اکتبر 2022 تقریباً 70% افت کرده بود. اما امروز نه تنها 70% زیان را به طور کامل جبران کرده بلکه رکورد جدیدی ثبت خواهد کرد.

جهش ۲۵ درصدی انویدیا، معاملات آتی نزدک را افزایش داد، اما افزایش بازده اوراق ایالات متحده به دلیل اظهارنظرهای هاوکیش فدرال رزرو و داستان سقف بدهی که اکنون به تهدیدی برای کاهش رتبه اعتباری برای ایالات متحده تبدیل شده، لزوما از رشد بیشتر بازار حمایت نمی‌کنند.

بازده اوراق 2 ساله خزانه داری آمریکا به طور پیوسته در حال افزایش است در حالی که احتمال افزایش نرخ بهره در ماه ژوئن به حدود 30% رسیده است.
این گمانه زنی وجود دارد که بانک مرکزی آمریکا در ماه ژوئن توقفی خواهد داشت اما در ماه ژوئیه نرخ بهره را افزایش می‌دهد. این همان چیزی است که تحلیل‌گران در مورد آن صحبت می‌کنند و عقیده دارند که فدرال رزرو ممکن است در ماه ژوئن “پرشی” داشته باشد.

امروز پیش‌بینی می‌شود شاخص PCE از 3.7% ماه گذشته در ارزیابی سالانه به 4.2% افزایش یابد. بدون در نظر گرفتن کاهش رشد و تضعیف بازار کار، فشارهای بالاتر قیمت مطمئناً باعث تقویت اعضای هاوکیش فدرال رزرو خواهد شد.

همچنان خبری از توافق نیست…

سهام شرکت‌های فناوری دیروز بسیار سرخوش بود، اما بقیه بخش‌ها عملکرد خوبی نداشتند. مذاکرات در مورد سقف بدهی همچنان ادامه دارد. اخبار خوشبینانه‌ای منتشر شدند اما همچنان توافقی صورت نگرفته و زمان برای ضرب الاجل 1 ژوئن رو به پایان است. موجودی نقدی خزانه داری ایالات متحده در روز چهارشنبه به زیر 50 میلیارد دلار سقوط کرد و همانطور که یلن با صدای بلند هشدار می‌دهد، ایالات متحده ممکن است برای جلوگیری از نکول به منطقه امن اواسط ژوئن، که پول مالیات وارد می‌شود، نرسد.

اگر سرمایه گذاران به شدت نگران مذاکرات سقف بدهی نیستند، به این دلیل است که می‌‌دانند این فقط یک تئاتر سیاسی غیرضروری است و به هر حال سقف بدهی افزایش خواهد یافت.

اما در صورت یک حادثه سیاسی، عواقب آن فاجعه بار خواهد بود. بازار سهام ایالات متحده و جهانی ممکن است بیش از 20% سقوط کند و بحران اقتصادی خودساخته آمریکا، اقتصاد جهان را تا پایان سال وارد رکود عمیق کند.

از رکود چه خبر؟

آلمان برای چشیدن طعم رکود به یک حادثه سیاسی آمریکا نیازی ندارد. داده‌های منتشر شده دیروز نشان داد که پس از انقباض 0.5 درصدی در سه ماهه قبل، تولید ناخالص داخلی آلمان در سه ماهه اول 0.3% کاهش یافته است. علیرغم زمستان معتدل و عدم کمبود انرژی، اقتصاد آلمان – که بسیار متکی به انرژی ارزان روسیه بود – نتوانست از رکود در زمستان دوم جنگ اوکراین جلوگیری کند.

به این ترتیب، آلمان اولین کشور بزرگی بود که پس از همه‌گیری ویروس کرونا، وارد رکود شد. هزینه‌های بالای انرژی، تورم بالا و سیاست‌های تهاجمی انقباضی بانک مرکزی اروپا (ECB) به چهارمین اقتصاد بزرگ جهان ضربه زد.

داده‌های ناامید کننده آلمان به فروشندگان یورو دلیل خوبی داد تا جفت ارز EURUSD را به زیر محدوده حمایتی بفرستند. این جفت ارز به زیر محدوده 1.0730 کاهش یافت و در حال حاضر تلاش می‌کند بالاتر از این سطح تثبیت شود. کند شدن رشد آلمان، همراه با کاهش 4.5 درصدی ارقام PPI سالانه اسپانیا، به وضوح انتظارات افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا را کاهش داد.

افت نفت

نفت خام آمریکا دیروز بیش از 3% کاهش یافت. خریداران نفت دلیل محکمی برای ادامه دادن رالی بالاتر از میانگین متحرک 50 روزه نداشتند و قیمت نفت به 70 دلار کاهش یافت.

اوپک احتمالاً در نشست هفته آینده کاهش تولیدات دیگری را به منظور افزایش قیمت‌ها اعلام خواهد کرد، اما هر گونه افزایش قیمت به دلیل رهبری اوپک، به قیمت‌های بازار فرصتی مناسب برای فروش ارائه می‌دهد چرا که داستان بازگشایی چین شوکی به اقتصاد جهانی وارد نکرد، آلمان وارد رکود شده، احتمال رکود در ایالات متحده، با یا بدون توافق سقف بدهی روز به روز افزایش می‌یابد و دلیل کمی برای معکوس شدن روند کند اقتصادی وجود ندارد. قیمت‌های بالاتر نفت تنها چشم انداز رشد جهانی را بدتر می‌کند.

منبع: Swissquote

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی