ارانته

آیا قدرت دلار آمریکا متوقف خواهد شد؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

دلار آمریکا به لطف فضای ریسک گریزی و بازده واقعی جذاب پس از فشار فروش در اوراق خزانه داری، قوی شده است. در صورت افزایش فشار فروش در اوراق پیش‌بینی می‌کنیم ریسک‌های نزولی برای جفت ارز EURUSD احتمالا می‌تواند تا محدوده 1.02 گسترش باید. کرون سوئد به عنوان یک ارز منزوی عمل می‌کند و در برابر دلار تقویت شده است که احتمالا دلیل این مسئله پوشش ریسک بانک مرکزی سوئد در بازار فارکس است.

دلار آمریکا: قدرت توقف ناپذیر

دلار به انتشار ضعیف اطمینان مصرف کننده ایالات متحده در روز گذشته توجهی نکرد و توسط دور دیگری از معاملات تدافعی و بدتر شدن فضای ریسک پذیری، رشد کرد. همچنین فشار فروش اخیر در اوراق خزانه داری جذابیت بازده واقعی دلار را افزایش داد و منجر شد نقش دلار به عنوان ارزی مناسب در فضای فعلی بازار، تقویت شود.

سخنرانی هاوکیش اعضای بانک مرکزی آمریکا نیز به این ترکیب اضافه شد. کاشکاری، عضو بانک مرکزی آمریکا، موضع هاوکیش خود را تایید کرد و اعلام کرد که یک افزایش دیگر نرخ بهره حتی در سناریو فرود نرم مورد نیاز است. بومن، دیگر عضو بانک مرکزی آمریکا، همچنین به انقباض بیشتر سیاست‌ها اشاره کرد. با این حال قیمت گذاری بازار نسبت به چشم انداز دات پلات، شرایط هاوکیش کمتری را نشان می‌دهد. قیمت گذاری‌ها احتمال پایین‌تر از 50% را برای یک دیگر نرخ بهره در نظر دارند.

بنابراین در حال حاضر دو ریسک صعودی برای دلار از بازار نرخ بهره وجود دارند: یکی از بازده بالاتر اوراق بلند مدت‌تر نشات می‌گیرد و یکی از پتانسیل قیمت گذاری مجدد هاوکیش برای انتظارات از نرخ بهره کوتاه مدت‌تر. ما نتیجه‌گیری می‌کنیم که فضای بیشتری برای رالی دلار در برابر یورو به دلیل عملکرد اوراق خزانه داری نسبت به انتظارات کوتاه مدت از نرخ بهره وجود داشته باشد. دلیل این امر این است که اختلاف بین قیمت گذاری نرخ بهره بازار برای سال 2024 و دات پلات به نسبت ماه ژوئن (و فصل تابستان) بسیار کوچک‌تر است.

امروز در تقویم اقتصادی آمریکا شاخص سفارشات کالاهای بادوام برای ماه اوت منتشر خواهد شد. همچنین کاشکاری، عضو بانک مرکزی آمریکا، نیز سخنرانی دیگری خواهد شد. پاول، رئیس بانک مرکزی آمریکا، نیز فردا سخنرانی خواهد کرد اما مشخص نیست آیا این در این سخنرانی به سیاست پولی خواهد پرداخت یا خیر. محدوده بعدی که در شاخص دلار باید زیرنظر داشته باشیم محدوده 106.82 است. اگرچه ما شاهد رشد راحت این شاخص از سطوح کلیدی بوده‌ایم و ریسک‌های صعودی اکنون به ناحیه 107.00/107.50 اشاره می‌کنند، آن هم در صورتی که فشار فروش اوراق قرضه ایالات متحده بیشتر شتاب بگیرد و بازده افزایش یابد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

یورو: محدوده 1.0200، محدوده کلیدی بعدی خواهد بود

همانطور که اشاره کردیم ادامه رشد بازده اوراق خزانه داری 10 ساله به محدوده 5% می‌تواند منجر به سقوط جفت ارز EURUSD به محدوده 1.02 شود. این سناریو پایه ما نیست اما فشار مضاعف بر یورو تنها به دلیل داستان نرخ بهره آمریکا نیست و تغییر مداوم انتظارات رشد برای ناحیه یورو نیز در بازار فارکس و این ارز گذاشته است.

تحولات در داستان داده‌های ایالات متحده بسیار مهم‌تر باقی می‌ماند، و اگر نشانه‌هایی از ضعف در سراسر اقیانوس اطلس ظاهر شود (و قیمت گذاری بازار انقباض بیشتر را نشان دهد) انتظار یک چرخش سریع در EURUSD را داریم، اما ممکن است این روایتی برای کوتاه مدت نباشد. حفظ محدوده حمایتی 1.0500 در جفت ارز EURUSD برای افرادی که امید به بازگشت سریع این جفت ارز دارند، مهم خواهد بود.

امروز داده مهمی برای ناحیه یورو در تقویم اقتصادی وجود دارد و داده‌های CPI ناحیه یورو فردا منتشر خواهد شد. همچنین خبری از سخنرانی اعضای بانک مرکزی اروپا نیز نیست. هولزمن، عضو بانک مرکزی اروپا، دیروز در سخنرانی خود اعلام کرد که مشخص نیست آیا به اوج نرخ بهره رسیده‌ایم یا خیر.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

در انگلیس نیز امروز داده مهمی منتشر نمی‌شود و خبری از سخنرانی اعضای بانک مرکزی انگلیس نیست. ما همچنان ریسک‌های نزولی برای جفت ارز GBPUSD تا محدوده 1.200 را پیش‌بینی می‌کنیم. جفت ارز EURGBP نیز ممکن است نتواند رشد اخیر خود را پس از عملکرد ضعیف پوند حفظ کند.

کرون سوئد: آیا بانک مرکزی سوئد منجر به رشد کرون شده است؟

کرون سوئد از ابتدای هفته بسیار انزواطلب بوده است و برای دو جلسه معاملاتی متوالی رشد کرده است در حالی که سایر ارزهای G10 در برابر دلار کاهش یافتند. در حالی که پیشرفت‌های مثبت SBB احتمالاً به فشرده‌سازی صرف ریسک EURSEK کمک کرده است، به نظر می‌رسد که برای توجیه چنین عملکرد بهتری کافی نیست، به ویژه با توجه به این که بتای بالای کرون نسبت به سنتیمنت ریسک بالا است و سنتیمنت ریسک ضعیف بوده است.

در عوض به نظر می‌رسد که شروع عملیات پوشش ریسک توسط بانک مرکزی سوئد تأثیر قابل توجهی بر بازار دارد. بانک مرکزی سوئد پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام کرد که (8 میلیارد دلار آمریکا و 2 میلیارد یورو) در ذخایر فارکس را در یک حرکت مدیریت ریسک با هدف کاهش زیان، پوشش ریسک انجام می‌دهد. برخلاف سایر اقدامات از این نوع، بانک برنامه‌ای برای خریدها منتشر نکرد و تنها اعلام کرد که این عملیات چهار تا شش ماه طول می‌کشد، فروش «با شرایط بازار تنظیم خواهد شد تا از خنثی کردن اهداف بانک مرکزی سوئد جلوگیری شود» و اطلاعات فروش هفتگی با دو هفته تاخیر منتشر می‌شود.

ما دو افت سریع را در USDSEK و EURSEK در دو جلسه معاملاتی دوشنبه و سه شنبه در ساعت 12:30 به وقت ایران شاهد بودیم. امروز نیز به دنبال چنین حرکتی خواهیم بود چرا که ممکن است این سیگنالی باشد که بانک مرکزی سوئد در حال انجام عملیات فروش روزانه خود در همین زمان است.

بانک مرکزی سوئد تأکید کرد که این مداخله در بازار فارکس یا یک ابزار سیاست پولی نیست، بلکه صرفاً مدیریت ریسک است. عدم شفافیت در مورد میزان فروش هفتگی به این معنی است که بانک می‌تواند مقادیر بیشتری را در سطوح بالاتر USDSEK و EURSEK بفروشد و سپس این را به عنوان یک رویکرد صرفاً کاهش ضرر (خرید کرون بیشتر در صورت ارزان‌تر بودن) توجیه کند.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که ناثیر مثبت خواسته یا ناخواسته بر کرون سوئد موثر است. ما همچنان به برخی از ریسک‌های صعودی در کوتاه مدت برای USDSEK و EURSEK اشاره می‌کنیم، به‌ویژه زمانی که بازارها با حضور بانک مرکزی سوئد در بازار فارکس تطبیق پیدا کنند.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی