ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا حرکت دلار از قیمت طلا حمایت می‌کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا حرکت دلار از قیمت طلا حمایت می‌کند؟


چشم‌انداز قیمت طلا

قیمت طلا در اوایل سال به بالاترین سطح خود رسید اما از آن زمان به بعد رالی خود را ازدست‌داده است. یک واگرایی به وجود آمده است. همبستگی‌های قوی و سنتی از بین رفته است. تحلیلگران ABN AMRO: نسبت به چشم‌انداز قیمت طلا محتاط هستیم و پیش‌بینی خود را برای طلا ۲۰۰۰ دلار در هر اونس برای دسامبر ۲۰۲۴ حفظ می‌کنیم.

معرفی

تخفیف پراپ

قیمت طلا به بالاترین سطح خود رسید اما رالی آن شتاب خود را ازدست‌داده است. چه انتظاری از قیمت طلا برای باقیمانده سال جاری داریم. با پرسش و پاسخ به این موضوع می‌پردازیم.

✔️  برای پیگیری تحلیل روزانه طلا، صفحه تحلیل اونس طلا در فارکس را دنبال کنید.

آیا کاهش پیش‌بینی‌شده تسهیل توسط بانک مرکزی آمریکا از قیمت طلا حمایت کرده است؟ خیر

ایکس چیف

مدتی است که بازار شروع به پیش‌بینی احتمال چرخه تسهیل توسط بانک‌های مرکزی بزرگ کرده است. با این که بانک مرکزی اروپا در ژوئن شروع به کاهش نرخ بهره کرد، از نظر ما فدرال رزرو دیرتر شروع به کاهش نرخ بهره خواهد کرد (اولین کاهش نرخ در حال حاضر در سپتامبر پیش‌بینی‌شده است). درواقع، انتظارات در مورد تسهیل سیاست پولی در ایالات‌متحده در سال جاری کاهش‌یافته است؛ بنابراین از این زاویه قیمت طلا باید کاهش می‌یافت نه افزایش؟!

آیا بازده واقعی آمریکا از قیمت طلا حمایت کرده است؟ خیر

بازدهی واقعی ایالات‌متحده، بازدهی خزانه‌داری ایالات‌متحده است که برای انتظارات تورمی تعیین شده است. بازده واقعی بالاتر و مثبت نشان می‌دهد که بازار بر این باور است که بانک مرکزی اقدامات مناسبی برای کاهش تورم انجام می‌دهد. درواقع، فدرال رزرو منتظر است که تورم کاهش یابد تا بتواند سیاست‌های پولی را تسهیل کند؛ زیرا تورم ایالات‌متحده همچنان چسبنده است. اگر بازده واقعی آمریکا کاهش یابد، قیمت طلا تمایل به افزایش دارد و بالعکس. اما امسال این رابطه از بین رفته است. بازده واقعی ایالات‌متحده افزایش‌یافته است، درحالی‌که قیمت طلا نیز افزایش‌یافته است.

آیا حرکت دلار آمریکا از قیمت طلا حمایت کرده است؟ خیر

در سال جاری تاکنون دلار آمریکا عملکرد خوبی داشته است. در برابر سبدی از ارزها تقریباً ۵ درصد افزایش‌یافته است. قیمت طلا نیز افزایش‌یافته است. نزدیک به ۱۱ درصد، قیمت طلا معمولاً در صورت افزایش ارزش دلار تمایل به کاهش دارد.

آیا کمبود طلای فیزیکی وجود دارد؟ خیر

در طول بحران کووید، طلای فیزیکی با کمبود مواجه شد. این منجر به تقاضای بالای طلا در بازار آتی و حق بیمه زیاد برای خرید طلای فیزیکی شد. در سال جاری تاکنون، موقعیت‌های سوداگرانه افزایش‌یافته است اما حق بیمه پرداختی روی سکه‌های طلا  کمتر از میانگین بلندمدت آن‌ها (هرچند مثبت) است. برخی دیگر از سکه‌های طلا دارای حق بیمه منفی هستند به‌طوری‌که قیمت‌ها به میزان قابل‌توجهی کمتر از قیمت لحظه‌ای طلا است. درمجموع با توجه‌به این عوامل هیچ کمبودی وجود ندارد.

آیا سرمایه‌گذاران طلا انباشته کرده‌اند؟ بله و خیر

در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاران ETF موقعیت‌های معاملاتی خود را کاهش داده‌اند. مجموع موقعیت‌های معاملاتی ETF طلا اکنون کمتر از سطحی است که آخرین بار در سال ۲۰۱۹ مشاهده شده است. معمولاً اگر سرمایه‌گذاران ETF موقعیت‌های معاملاتی خود را نقد کنند، قیمت طلا کاهش می‌یابد. اما موقعیت‌های سوداگرانه در بازار آتی امسال افزایش‌یافته است و اکنون نسبتاً زیاد است (نه بیش‌ازحد). افزایش موقعیت‌های معاملاتی سفته‌بازی در بازار آتی ممکن است بخشی از اثر ضعف در موقعیت‌های معاملاتی ETF را جبران کند.

بنابراین دلایل اصلی افزایش قیمت طلا چیست؟

سه عامل اصلی وجود دارد که از قیمت طلا حمایت کرده است. اول، سرمایه‌گذاران طلا را در بازارهای آتی و به اشکال دیگر خریداری کرده‌اند. دوم، بانک‌های مرکزی، به‌عنوان‌مثال چین، طلا خریداری کرده‌اند. درواقع، ذخایر طلای جهان در سال جاری نسبتاً افزایش‌یافته است. سوم، دلایل تکنیکالی مثبت بوده و منجر به روند خرید توسط سرمایه‌گذاران شده است. اما رالی از زمانی که به بالاترین سطح ۲۴۵۰ دلار در هر اونس در مه ۲۰۲۴ رسید، شتاب خود را ازدست‌داده است. قیمت در حال حاضر زیر میانگین متحرک ۵۰ روزه قرار دارد. منطقه حمایتی مهم ۲۲۲۰-۲۲۷۵ دلار است. در زیر این سطح، منطقه حمایتی بعدی ۲۱۱۵ دلار آمریکا است، جایی که میانگین متحرک ۲۰۰ روزه قرار دارد. اگر قیمت به کمتر از میانگین متحرک ۲۰۰ روزه کاهش یابد، روند بلندمدت نزولی می‌شود.

برای قیمت طلا چه انتظاری داریم؟

به دلایل زیر نسبت به دورنمای قیمت طلا محتاط هستیم. ابتدا روند قیمت طلا مثبت است اما حرکت در حال کاهش است. دوم، غیرعادی است که قیمت طلا با دلار آمریکا و بازده واقعی ۵ و ۱۰ ساله آمریکا رابطه مثبت داشته باشد. اگرچه این تغییرات در گذشته رخ‌داده است اما معمولاً ماهیت موقتی دارند، به این معنی که ممکن است حدود ۳ تا ۶ ماه ادامه داشته‌باشند. اگر قرار باشد قیمت طلا دوباره به انتظارات بانک مرکزی واکنش نشان دهد احتمالاً در برابر دلار آمریکا ثابت خواهد ماند و تا حدودی در برابر یورو در سال جاری افزایش خواهد یافت که منعکس‌کننده دیدگاه فدرال رزرو و بانک مرکزی اروپا در مقایسه با بازار است. سوم این که در حال حاضر کمبودی در طلای فیزیکی وجود ندارد و میزان خرید بانک مرکزی توجیه‌کننده قیمت طلا در سطوح فعلی نیست؛ بنابراین ما پیش‌بینی پایان سال خود را ۲۰۰۰ دلار در هر اونس در حال حاضر حفظ می‌کنیم.

منبع: abnamro

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی