بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده

کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده

تحلیل سنتیمنت روزانه فارکس 

بازارهای مالی از کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده توسط موسسه فیچ غافلگیر شدند. جفت ارز EUR/USD افزایش یافت اما و ما شاهد کاهش رتبه اعتباری این جفت ارز شدیم.

از تقاضا برای دارایی‌‌های امن بهره برد. ما شک داریم که کاهش رتبه اعتباری این جفت ارز یک محرک طولانی مدت برای بازار فارکس باشد و تمرکز با سرعت مجددا به داده‌ها باز می‌گردند. امروز انتظار می‌رود بانک مرکزی برزیل نرخ بهره را 0.25% کاهش دهد.

دلار آمریکا: بعید به نظر می‌رسد که کاهش رتبه اعتباری، محرک طولانی‌مدت باشد

کاهش رتبه اعتباری نتوانست دلار را تحت تاثیر داده‌های ضعیف منتشر شده دیروز قرار دهد. دیروز شاخص PMI تولیدی ISM به عددی کمتر از حد انتظار بازگشت و کاملاً در قلمرو انقباضی باقی ماند. ارقام JOLTS کاهشی بیشتر از حد انتظار را در فرصت‌های شغلی نشان دادند. بازارها به وضوح چشم خود را بر روی ارقام  و فعالیت‌های سطح دوم می‌بندند و انتظارات مبنی بر قوی بودن ارقام اشتغال در این هفته احتمالاً مانع از افزایش دوباره قیمت‌‌گذاری‌های داویش در منحنی دلار می‌شود و عوامل دیگر (عمدتاً داده‌های ضعیف از چین) منجر به حمایت از دلار می‌شوند.

تحولی شگفت‌انگیزی که در اواخر جلسه معاملاتی دیروز آمریکا بازار فارکس را تکان داد، این بود که موسسه فیچ رتبه اعتباری ایالات متحده را از AAA به AA+ با چشم‌اندازی باثبات کاهش داد. فیچ از وخامت مالی طی «سه سال آینده» و افزایش بدهی دولت به عنوان دلایل اصلی کاهش رتبه یاد می‌کند که اولین مورد از سال 1994 است.

 پس از اینکه حماسه سقف بدهی به تعویق افتاد، کاهش رتبه اعتباری، بحث مالی ایالات متحده را دوباره در مرکز توجه سرمایه گذاران قرار می‌دهد. رتبه اعتباری جفت ارز EUR/USD در واکنش به این خبر افزایش یافت اما ارزهای های بتا (high beta) تحت فشار قرار گرفتند و به نظر می‌رسد دلار به دلیل تقاضا برای دارایی‌های امن همچنان محافظت شده است.

آیا خبر کاهش رتبه اعتباری EUR/USD محرک پایداری در بازار فارکس خواهد بود؟ شک داریم. یلن، وزیر خزانه داری، کاهش رتبه اعتباری را «منسوخ» توصیف کرد و بازارها احتمالاً آن را به روشی مشابه (یعنی کاملاً وابسته به بن بست سقف بدهی) مشاهده خواهند کرد، به ویژه در هفته‌ای که پر از انتشار داده‌های مهم اقتصادی است و کاهش رتبه اعتباری احتمال افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی آمریکا پررنگ خواهد کرد

 امروز داده‌های اشتغال ADP در کانون توجهات هستند. در ماه ژوئیه، ADP دو برابر برآوردهای اجماع (تقریباً 500 هزار) منتشر شد اما گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی 209 هزار نفر اعلام شد.

یورو: خاموشی اعضای بانک مرکزی اروپا به کاهش رتبه اعتباری یورو کمکی نخواهد کرد

داستان جفت ارز EUR/USD همچنان به دلار گره خورده است. تقویم اقتصادی در آمریکا شلوغ است (گزارش ADP، شاخص PMI خدماتی موسسه ISM و گزارش حقوق و دستمزد) منتشرقرار است منتشر شوند. به همین دلیل احتمالا حرکت این جفت ارز به دلار و کاهش رتبه اعتباری ایالت متحده وابسته خواهد بود آن هم با توجه به این که داده‌های ناحیه یورو در اوایل این هفته منتشر شدند.

ما دیروز در مورد عدم تمایل بازار به قیمت‌گذاری و احتمال بیش از 50 درصدی افزایش مجدد نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا، علیرغم تورم هسته چسبنده، بحث کردیم. یکی از مسائلی که در بازار مشاهده نمی‌شود، سخنرانی اعضای بانک مرکزی اروپا پس از جلسه این بانک است (به دلیل فصل تابستان). تقویم سخنرانی‌های اعضای بانک مرکزی اروپا همچنان فردا فقط فابیو پانتا را نشان می‌دهد و او یکی از داویش‌ترین اعضای بانک است، بنابراین بعید است انتظارات از نرخ بهره را بالا ببرد.

کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده به EUR/USD کمک کرد تا از حرکت به زیر 1.0950 جلوگیری کند، اما اگر داده‌های اطلاعاتی ایالات متحده در خصوص کاهش رتبه اعتباری جفت ارز EUR/USD قوی باشد، قطعاً فشار بیشتری بر روی این جفت ارز وارد می‌شود و احتمال تست محدوده 1.0900 تا پایان هفته وجود دارد.

نیوزیلند: داده‌های اشتغال به بانک مرکزی نیوزیلند اجازه می‌دهد تا دست نگه دارد!

داده‌های اشتغال نیوزیلند برای سه ماهه دوم منتشر شدند و با این که بازار کار همچنان رقابتی باقی مانده اما بانک مرکزی احتمالاً از علائم اولیه ضعف استقبال خواهد کرد. نرخ بیکاری اندکی بیش از حد انتظار افزایش یافت، از 3.4% به 3.6% و در حالی که نرخ استخدام قوی بود، رشد دستمزدها از 4.5.% به 4.3% کاهش یافت.

بانک مرکزی نیوزیلند با وضعیتی مواجه است که آخرین اعداد CPI کمتر از پیش‌بینی‌های آن‌ها هستند، اما نشانه‌هایی از چسبندگی در معیارهای هسته را نشان می‌دهند و تمرکز بیشتری بر پویایی نیروی کار دارد. آمارهای کاملاً قدیمی نیروی کار که منتشر شدند در مسیر درست حرکت کردند و به بانک مرکزی نیوزیلند اجازه می‌دهد سیاست‌های خود را در جلسه‌ی ماه اوت بدون تغییر نگه دارد.

 با این حال، همچنان ریسک‌هایی را پیش‌بینی می‌کنیم که بانک مرکزی ریسک‌های تورم داخلی را دست‌کم می‌گیرد و بازارها خطر افزایش دیگر نرخ بهره را قبل از پایان سال دست کم می‌گیرند.

دلار نیوزیلند امروز صبح پس از کاهش رتبه اعتباری ایالات متحده مطابق با سایر ارزهای چرخه‌ای کاهش یافت، اما ما فکر می‌کنیم دلار نیوزیلند اکنون بسیاری از اخبار منفی را قیمت گذاری کرده است (رشد چین، توقف افزایش نرخ بهره بانک مرکزی نیوزیلند) و این مسئله در ماه اوت به عنوان یک گزینه جذاب در حال ظهور است.

 البته در صورتی که یک محیط ریسک پایدار و نوسانات پایین فارکس به نفع معاملات حملی و بهبودی در ارزهایی شود که پایین‌تر رتبه اعتباری فعلی خود معامله می‌شوند. همچنان انتظار داریم تا فصل پاییز بهبودی تا محدوده 0.63 در جفت ارز NZDUSD ببینیم.

رئال برزیل: آغاز چرخه کاهش نرخ بهره

گمانه زنی‌ها مبنی بر اینکه بانک مرکزی برزیل، BCB، چرخه سیاست‌های تسهیلی خود را اواخر امروز آغاز خواهد کرد، وجود دارد. فشارهای دولت لولا، رئیس جمهور برزیل، برای کاهش نرخ‌ بهره به نظر می‌رسد که منجر شده بانک مرکزی برزیل مهمات کافی برای کاهش نرخ بهره را داشته باشد. همانطور که نرخ بهره در بانک مرکزی استرالیا نیز شروع به کاهش کرده است. 

کنگره برزیل اصلاحات مالی مهمی را به تصویب رسانده است (سیاست مالی همیشه پاشنه آشیل برزیل را ثابت می‌کند) و کاهش شدید تورم باعث شده که انتظارات تورمی نزدیک به هدف BCB در نزدیکی منطقه 3.50% کاهش یابد.

تنها سوالی که برای بازار وجود دارد این است که آیا بانک مرکزی برزیل چرخه را با کاهش 0.25 یا 0.50 درصدی آغاز خواهد کرد. از لحاظ تاریخی، زمانی که بانک مرکزی برزیل تصمیم به تغییر سیاست‌ها می‌گیرد، با اعداد بزرگی حرکت می‌کند. از جهتی، BCB در تمام سال با دولت مبارزه کرده است و با دو عضو جدید در هیئت مدیره‌اش ممکن است بخواهد بیش از حد تهاجمی عمل نکند.

حتی اگر BCB سیگنال زیادی در مورد این سیاست پولی-تسهیلی ارائه نکند (برخلاف کاهش اخیر در شیلی)، ما احتمال کاهش 0.50 درصدی را حذف نمی‌کنیم. بازار نرخ بهره در حال حاضر تقریبا کاهش 5 درصدی نرخ بهره را برای سال آینده قیمت گذاری می‌کند، اما ما فکر می‌کنیم رئال برزیل ممکن است فشار فروش چندان قوی‌ای را تجربه نکند.

به هر حال، نرخ‌های بهره واقعی به شدت در محدوده مثبت باقی می‌مانند و ارتقای رتبه دولتی اخیر – و نوسانات پایین‌تر – نشان می‌دهد که رئال برزیل همچنان دریافت کننده جریان معاملات حملی خواهد بود.

منبع: ING

برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟