ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

آیا ظهور راست افراطی تلاش‌های اروپا برای انتقال انرژی را مختل می‌کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه

آیا ظهور راست افراطی تلاش‌های اروپا برای انتقال انرژی را مختل می‌کند؟

پیروزی احزاب پوپولیستی راست افراطی در انتخابات اتحادیه اروپا تا حدی نتیجه بحران هزینه‌های زندگی و قبض‌های بالای انرژی بود که اکثر رای‌دهندگان در دو سال گذشته با آن مواجه بوده‌اند.

نگرانی‌هایی وجود دارد که دستاوردهای راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا در آخر هفته گذشته باعث نابودی اقدامات اقلیمی و تلاش‌های اتحادیه اروپا شود؛ البته، این موضوع الزاما درست نیست.

تخفیف پراپ

احزاب میانه و میانه‌رو راست گروه‌گرایی مردم اروپا همچنان بزرگترین گروه در پارلمان 720 نفری اتحادیه اروپا خواهند بود. گروه‌های چپ‌گرا نیز همچنان اکثر کرسی‌ها را حفظ کرده‌اند، اما سبزها بازنده‌های بزرگ انتخابات بودند.

علاوه بر این، کارزار انتخاباتی 2024 با 2019 بسیار متفاوت بود. امسال، امنیت انرژی و هزینه انرژی برای خانوار به طور آشکار هرگونه بحثی در مورد اقدامات اقلیمی فوری برای توقف بحران آب و هوا را تحت الشعاع قرار داد. در واقع، بحران انرژی 2022 در اروپا همچنان در بسیاری از کشورهای عضو احساس می‌شود.

ایکس چیف

تحلیلگران می‌گویند لغو قوانین اتحادیه اروپا که به مرحله اجرایی منتقل شده‌اند، بسیار دشوار خواهد بود. کارشناسانی که از بسته سبز اروپا و سایر تلاش‌های قانونگذاری اتحادیه اروپا برای رسیدن به انتشار خالص کربن صفر حمایت کرده‌اند، همچنان در پارلمان جدید اتحادیه اروپا اکثریت خواهند داشت. احزاب پوپولیست و راست افراطی کرسی‌های بیشتری خواهند داشت، اما به گفته کارشناسان، آنها قادر به واژگون کردن جهت‌گیری‌های اصلی سیاست نخواهند بود.

با این حال، برخی اقدامات جدید ممکن است متوقف شده و برای مدت طولانی‌تری مورد بحث قرار گیرند و تصویب قوانین جدید دشوارتر شود.

کریستوف بولستا، معاون وزیر امور خارجه لهستان در امور آب و هوا، در اوایل این هفته به رویترز گفت: «تصویب همه سیاست‌های جدید سخت‌تر خواهد شد، اما عقب‌نشینی از آنها بسیار بعید است.» به احتمال زیاد بیشتر قوانین تصویب‌شده باقی خواهند ماند.

انتظار می‌رود احزاب راست افراطی ممنوعیت فروش خودروهای بنزینی و دیزلی جدید از سال 2035 را در اتحادیه اروپا هدف قرار دهند. اتحادیه اروپا در راستای تلاش‌های خود برای کاهش آلایندگی بخش حمل‌ونقل، در سال 2023 قانونی را تصویب کرد که می‌گوید از سال 2035، تمام خودروهای نو که به بازار عرضه می‌شوند، نباید دی‌اکسید کربن (CO2) منتشر کنند و عملاً فروش خودروهای جدید با موتور احتراقی را ممنوع می‌کند. این اقدام قرار است در سال 2026 مورد بازنگری قرار گیرد.

فدریکا جنووسه، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل در دانشگاه آکسفورد، گفت: «کماکان برخی ابراز تداوم با سیاست‌های گذشته باقی خواهد ماند، زیرا رئیس فعلی کمیسیون اروپا، اورسولا فون در لاین، احتمالاً به ریاست خود ادامه خواهد داد.»

جنووسه افزود: «با این حال، ما باید انتظار کاهش اهمیت اقدامات اقلیمی را داشته باشیم. اینکه آیا این امر همچنین به معنای کاهش اساسی معامله سبز است، بستگی به این دارد که اتحادیه اروپا به آب و هوا به عنوان یک دستور کار توزیع مجدد اجتماعی یا یک امنیت ژئوپلیتیکی نگاه کند.»

به گفته سیمونه تالیاپیترا، پژوهشگر ارشد در اندیشکده اقتصادی بروگل، اروپا از سناریویی که در آن راست افراطی کرسی‌های زیادی به دست می‌آورد تا در موقعیت مذاکره برای برچیدن بسته سبز اروپا باشد، اجتناب کرد.

او به این موضوع اشاره کرد که اتحادیه اروپا اکنون باید از به تعویق انداختن کارها در پارلمان و بی‌تحرکی دولت‌های ملی اجتناب کند.

«حالا که بسته سبز پس از پنج سال طراحی سیاست و قانون‌گذاری وارد مرحله اجرایی خود می‌شود، انجام کارها در سطح ملی چیزی است که واقعاً جاه‌طلبی‌های سبز اروپا را محقق یا با شکست مواجه خواهد کرد.»

منبع

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی