نظر کارشناسان: آیا فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

زمان مطالعه: 5 دقیقه

نظر کارشناسان: آیا فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

بررسی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در سال 2022

زمانی که برای اولین بار همه‌گیری ویروس کرونا اقتصاد جهانی را فلج کرد، فدرال رزرو در کمتر از دو هفته نرخ بهره را به صفر رساند و از بزرگترین برنامه خود برای خرید اوراق قرضه رونمایی کرد.

اما امروز که تورم به بالاترین حد خود در چهل سال گذشته رسیده است و میلیون‌ها نفر شغل خود را از دست داده‌اند، مقامات بانک مرکزی ایالات متحده در شرایط دشواری قرار گرفته اند.

برنامه آنها در شروع سال ۲۰۲۱ حفظ حداقل نرخ بهره برای دو سال دیگر بود و فشار تورم بر سیستم مالی که هنوز گرفتار همه‌گیری بود را موقتی فرض کردند. اما حالا در شروع سال ۲۰۲۲ فدرال رزرو سیاست‌های جدیدی اتخاذ کرده است که طبق آخرین پیش‌بینی‌های مقامات، شامل سه مرحله افزایش نرخ بهره می‌شود و به برنامه میلیاردی خرید دارایی فدرال رزرو، زودتر از انتظارات پایان داده می‌شود.

  • وینسنت راینهارت اقتصاددان ارشد و ماکرو استراتژیست در موسسه دریفوس و ملون است که ۲۴ سال در فدرال رزرو سابقه کار دارد. او می‌گوید: بانک‌های مرکزی معمولا از استراتژی که در بحران قبلی بکار گرفتند استفاده می‌کنند. در بحران قبلی، تورم مشکل ساز نبود، و‌ بازار کار پر رونق بود. در نتیجه در بحران کنونی فکر می‌کردند که محدودتی برای ارائه محرک‌های اقتصادی وجود ندارد و تورم مشکل ساز نخواهد شد اما اشتباه می‌کردند.

فدرال رزرو اکنون تورم را به عنوان بزرگترین تهدید برای اقتصاد ایالات متحده می‌بیند

تورم در سال ۲۰۲۱ سر به فلک کشید. شاخص قیمت مصرف کننده در ماه نوامبر نسبت به سال گذشته ۶/۹ درصد افزایش یافت، که سریعترین نرخ افزایش از سال ۱۹۸۲ تا کنون است. افزایش قیمت‌ها و کاهش قدرت خرید مردم باعث شده تا شاخص اعتماد شهروندان به اقتصاد در آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه اخیر برسد.

دوره مستر کلاس طلا

  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا
دوره طلا

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره تورم + بررسی تورم در ۱۰۰ سال گذشته

بعضی از شاخص‌ها اشاره دارند که سرمایه‌گذاران انتظار دارند افزایش قیمت‌ها فعلا ماندنی باشد. اگر چه رشد اقتصادی کند شده و فعالان بازار هنوز با سویه به شدت مسری اومیکرون دست و پنجه نرم می‌کنند اما با این وجود از شدت این انتظارات تقریبا کاسته شده است.

رییس فدرال رزرو جرمی پاول این انتظارات را بار دیگر در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از نشست فدرال رزرو بازگو کرد و پیشنهاد داد که سیاست هاوکیش فدرال رزرو وسیله‌ای است برای دفاع از بانک مرکزی ایالات متحده. مقامات انتظار دارند که تورم بالا حداقل تا آخر سال ۲۰۲۴ ادامه پیدا کند و شاخص هزینه‌های شخصی در پایان سال ۲۰۲۱ عدد ۵/۳ درصد باشد و در پایان سال ۲۰۲۲ این عدد به ۲.۶ درصد برسد.

پاول در صحبت‌هایش گفت: تورم بالاتر از هدف ماست و باید همین حالا سیاست‌گذاری کنیم. وقتی که تورم بالاتر از هدف ما پیش می‌رود، ولی مطمئن باشیم که رقم مشارکت نیروی کار در دو سال آینده بالا می‌رود، نیازی نیست دو سال دیگر صبر کنیم. میزان اشتغال کامل که با ثبات قیمت‌ها مطابقت داشته باشد یکی از معیارهایی است که به آن توجه می کنیم.

مدت‌ها شعار فدرال رزرو این بود که وقتی اقتصاد ایالات متحده از همه‌گیری خلاص شود فشار تورم نیز کاهش پیدا می‌کند. مشکلات زنجیره تأمین منجر به کمبود کالاها شد، و مقامات شاهد شکافی بزرگ، کمبود تقریبا ۲/۳ میلیون کارگر، در بازار کار ایالات متحده بوده‌اند. فدرال رزرو اینگونه فرض کرد که بازار کار شاید به آن اندازه که شاخص‌ها نشان می‌دهند رقابتی نباشد، و وقتی آمار مبتلایان به کرونا کاهش پیدا کند، مردم برای بازگشت به کار تشویق خواهند شد.

در عوض پاول در ماه دسامبر پذیرفت که گزارشات هزینه استخدام نشان دهنده‌ی فشار برای افزایش دستمزدهاست و ظاهراً این قضیه ثابت کرد که فدرال رزرو اشتباه می‌کند، این در حالی است که داده‌های ماهانه نشان از افزایش تورم دارند.

در این مدت موج‌های بعدی ویروس کرونا از سویه دلتا گرفته تا اومیکرون، به مقامات ثابت کردند که ممکن است کرونا بخشی ثابت از اقتصاد شده باشد، این قضیه آنها را به این فکر انداخت که اگر هر چه سریعتر کاری نکنند، کوچک شدن بازار کار همچون تورم بالا ماندنی خواهد شد.

ریا توماس، اقتصاددان ارشد ویلمینگتون تراست می‌گوید: ما مجبوریم که با این ویروس زندگی کنیم، اگرچه پیامد آن تشدید اختلال در زنجیره تامین و کاهش هر چه بیشتر مشارکت در بازار کار خواهد بود، اما با این وجود فدرال رزرو باید خود را با شرایط وفق دهد و هر از گاهی با چنین چالش‌هایی روبرو شود.

فدرال رزرو و کاهش سرعت خرید دارایی‌ها به منظور بالا بردن نرخ بهره در سال ۲۰۲۲

اقتصاددانان اعتقاد دارند که نرخ بهره بدون شک در سال ۲۰۲۲ افزایش می‌یابد اما سوال اصلی آنها زمان و دفعات آن است.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

بخشی از جواب این سوال به برنامه فدرال رزرو برای خرید دارایی‌ها بستگی دارد. تا وقتی که فدرال در حال خرید حجم زیادی از اوراق قرضه با پشتوانه وام مسکن و اوراق خزانه‌داری است نرخ بهره را افزایش نخواهد داد. دلیل این کار این است که خرید دارایی‌ها خود یک محرک اقتصادی است در حالی که افزایش نرخ بهره جلوی رشد آن را می‌گیرد.

با این وجود، مقامات در ماه دسامبر اعلام کردند که ماهانه مقدار ۳۰ میلیارد دلار اوراق قرضه کمتری خریداری خواهند کرد، این کار تیپرینگ یا همان برنامه کاهش محرک اقتصادی فدرال رزرو است. با توجه به سرعت تیپرینگ، فدرال رزرو تا ماه مارس برنامه خرید اوراق قرضه خود را به پایان می‌رساند و فرصتی برای اعلام افزایش نرخ بهره در جلسه فدرال رزرو در ۱۶ مارس یا جلسات بعدی در ماه می یا ژوئیه ایجاد می‌کند.

جوزف مایان اقتصاددان و بنیانگذار ادونتیج اکونومیکس اعتقاد دارد تا آغاز ژوئیه ۲۰۲۲ دو بار افزایش نرخ‌ بهره خواهیم داشت، او می‌گوید: یکی (افزایش نرخ بهره) بعد از دیگری (تیپرینگ) باید اتفاق بیافتد. اما اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی بر اقتصاد تاثیرگذار هستند. مثل سویه اومیکرون و اینکه خانوار چگونه از پس کاهش حمایت‌های اقتصادی بر می‌آیند. و این دوگانگی در سال ۲۰۲۲ ایجاد می‌شود که فدرال رزرو چه تصمیمی می‌گیرد و به چه نتیجه‌ای می‌رسد.

اقتصاددانان می‌گویند به لطف واکسیناسون بعید است که سویه‌‌های کرونا مثل اُمیکرون باعث اجرای محدودیت‌هایی مشابه مارس ۲۰۲۰ بشوند. همچنین پاول در ماه دسامبر اشاره کرد که موج جدید کرونا تأثیری بر برنامه‌های فدرال رزرو برای پایان محرک‌های اقتصادی نخواهد داشت.

پاول گفت: تکمیل تیپرینگ چند ماه زودتر کار درستی است و فکر نمی‌کنم اومیکرون تاثیری بر برنامه ما داشته باشد.

با این وجود امیکرون می‌تواند مشکلات زنجیره تأمین و اشتغال را تشدید کند که در نتیجه در سیاستگذاری فدرال رزرو گره ایجاد می‌کند. در اقتصادی که گرفتار همه‌گیری کرونا است، افزایش نرخ بهره توسط‌ فدرال رزرو با عدم اطمینان بیشتری روبرو خواهد شد و اینکه نرخ بهره در سال ۲۰۲۲ چقدر افزایش پیدا خواهد کرد بستگی به میزان پیشرفت تورم و این ویروس دارد.

ریا توماس می‌گوید: آنها (فدرال رزرو) حالت تدافعی گرفته‌اند. فعلا هیچ چیزی را حذف نکرده‌اند، فقط تلاش می‌کنند تا کمی شتاب خود را کاهش دهند. خود را آماده می‌کنند که اگر لازم شد هاوکیش شوند.

کلام آخر

برای فدرال رزرو که نمی‌خواهد برنامه‌های تسهیلی خود را نه خیلی زود و نه خیلی دیر شروع کند، این کار دشواری است.

فدرال رزرو می‌داند که افزایش خیلی سریع نرخ بهره، رشد اقتصاد را بی مورد به خطر می‌اندازد، چرا که وقتی سیستم اقتصادی فرصت بیشتری برای رشد داشته باشد می‌تواند به میلیون‌ها آمریکایی برای شاغل شدن کمک کند. اما از طرفی اگر نرخ رشد اقتصاد خیلی بالا باشد می‌تواند به اقتصاد ضربه بزند. در همین حال کاهش قدرت خرید مردم بخاطر تورم می‌تواند شاخص هزینه مصرف‌کنندگان و اشتغال را کاهش دهد. هدف از تاخیر مقامات برای افزایش نرخ بهره، اجرای درست سیاست‌های اقتصادی فدرال رزرو است.

وینسنت راینهارت می‌گوید: نرخ بهره به صورت تدریجی افزایش پیدا می‌کند اما به سرعت کاهش می‌یابند. سیاست‌های تسهیلی در پاسخ به اخبار بد اجرا می‌شوند. اما سیاست‌های انقباضی با برنامه‌ریزی اجرا می‌شوند. پیش از شروع فشارهای تورمی باید اقدام کرد و در مورد افزایش نرخ بهره اطلاع‌رسانی کرد و سپس به تدریج نرخ بهره را افزایش داد. سال سختی پیش رو خواهیم داشت و اگر فکر کردید ۲۰۲۱ سال سختی برای فدرال رزرو بود، ۲۰۲۲ سال خیلی سخت‌تری ممکن است باشد.

 

منبع: bankrate

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

1 دیدگاه در “نظر کارشناسان: آیا فدرال رزرو در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟
  1. حمید گفت:

    عالی. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟