بروکر ارانته
مطالب پیشنهادی
دوره اوراق قرضه
دوره طلا
اشتراک گذاری
برچسب‌ها

امروز چه انتظاری از جلسه فدرال رزرو داشته باشیم؟

تیپرینگاز جلسه امروز FOMC باید چه انتظاری داشته باشیم؟

یک اتفاق نظر بسیار قوی وجود دارد که فدرال رزرو در جلسه بعدی خود سرعت تیپرینگ را افزایش خواهد داد.  اما هنوز در مورد این که این افزایش چقدر خواهد بود به توافق نرسیده‌اند.

این قضیه اجازه می‌دهد تا پیش‌بینی‌ها در بازار کمی متغیر باشند. بنابراین، می‌توان واکنش بزرگ‌تری در بازار نسبت به داده‌ها داشته باشیم که نتیجه آن می‌تواند خیلی چشمگیر باشد.

جمعه گذشته، بازار واکنش نسبتاً مثبتی به داده‌های CPI داشت. چراکه نصف بیشتر اقتصاددان‌ها، انتظار نتیجه‌ای بدتر را داشتند.

به نظر می رسد بازار با فدرال رزرو موافق است که تورم در طول زمان به تعادل خواهد رسید، اما افق بسیار طولانی تری نسبت به فدرال رزرو برای آن می‌بیند. این اختلاف می تواند فدرال رزرو را در ماه‌های آینده در شرایط دشواری قرار دهد چرا که هم تلاش می‌کند نقدینگی را تأمین کن و هم تورم را کاهش دهد.

مشکل اصلی چیست؟

فدرال رزرو خرید دارایی خود را کاهش داده است و در نتیجه نشانه‌هایی از فشار نقدینگی بر بازار اوراق خزانه داری ایالات متحده دیده می‌شود. فدرال رزرو تیپرینگ را بخصوص در اوراقی که کمتر به دنبال آن هستند انجام می‌دهد، و همین کار، نقدینگی در آن بخش را باز محدودتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: تیپرینگ (Tapering) چیست و چه تاثیری بر روی بازارهای مالی دارد؟

معیار سنجش نقدینگی چیزی است به عنوان “خطای متوسط ​​بازده” یا به شکل مخفف AYE. اساساً، این AYE اندازه گیری می‌کند که فروشندگان چقدر راحت می توانند اوراق قرضه خود را به قیمت دلخواه بفروشند. اگر نقدینگی کمتری در بازار وجود داشته باشد، در نتیجه فروشندگان مجبور می‌شوند با قیمتی پایین‌تر یا یک «خطای بازده» بفروشند.

معیار AYE در بالاترین سطح خود از زمان شروع پاندمی قرار دارد، زمانی که یک بحران نقدینگی فوق العاده وجود داشت. این در حالی است که هنوز مقدار بی‌سابقه‌ای از أوراق خزانه در بازار ریپو معکوس پارک شده است. (در ریپوی معکوس، بانک‌ها به فدرال رزرو پول می‌دهند و اوراق می‌گیرند.)

به زبان ساده یعنی مردم علاقه‌ای به خرید اوراق قرضه ندارند.

این متعارف نیست

چرا مردم مایل به خرید اوراق قرضه نیستند؟ خب، اگر اوراق قرضه ۱.۵ درصد سود پرداخت کند و تورم ۶‌.۸ درصد باشد، هر کسی که آن اوراق قرضه را در اختیار دارد، سالانه ۵.۷ درصد بخاطر کاهش قدرت خرید از دست می دهد.

این سرمایه گذاری خوبی نیست. شاید نقدینگی پایین در بازار اوراق خزانه بخاطر کمبود بودجه نباشد، بلکه صرفاً به دلیل عدم تمایل به خرید باشد. اگر فدرال رزرو تیپرینگ را افزایش دهد، این بدان معناست که خرید در بازار کمتر خواهد شد.

نتیجه منطقی افزایش تیپرینگ در جلسه امروز، افزایش اغراق‌آمیز بازده اوراق و نگرانی بالقوه برای کمبود نقدینگی در بازار خواهد بود.

شاید فدرال رزرو اینگونه به موضوع نگاه کند که ریسک نقدینگی بالاست و در نتیجه تصمیم بگیرد که از افزایش تیپرینگ خودداری کند. یا اینکه افزایش بالقوه در بازده أوراق را برای سیاست خود مفید ببیند و با افزایش تیپرینگ پیش برود.

بازار چه انتظاری دارد؟

اکثر تحلیلگران معتقدند که فدرال رزرو تیپرینگ را دو برابر خواهد کرد، یعنی  از 15 میلیارد دلار در حال حاضر به 30 میلیارد دلار افزایش می‌دهد. این کار به آنها اجازه می دهد تا خرید اوراق قرضه را تا ماه مارس متوقف کنند و در اوایل ماه می در موقعیتی قرار بگیرند که بتوانند نرخ بهره را افزایش دهند.

برای تحلیل بنیادی روزانه بازار فارکس، یادگیری اصول بنیادی بازار و همراهی لحظه به لحظه در رویدادهای مهم، عضو مدرسه معامله‌گری یوتوفارکس شوید.

تحلیلگران دیگر به موضوع نقدینگی اشاره کرده‌اند و پیشنهاد کرده‌اند که فدرال رزرو ممکن است آن ۱۵ میلیارد انتظار افزایش را تقسیم کند و تیپرینگ را به میزان 7.5 میلیارد دلار افزایش دهد. این بدان معناست که فدرال رزرو تا ماه ژوئن برنامه خرید اوراق قرضه خود را به پایان خواهد رساند. و تا سه ماهه سوم سال آینده نرخ ها را افزایش نمی‌دهند. یعنی چند ماه پس از قیمت گذاری بازار، بنابراین اگر این اتفاق بیفتد، می توانیم شاهد ضعیف شدن دلار باشیم.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که بازار بر اساس انتظارات تیپرینگ شدید و افزایش سریع نرخ‌ها، حرکت می‌کند. بنابراین حتی اگر افزایشی در تیپرینگ وجود داشته باشد، می‌توانیم واکنش مثبتی را از بازار سهام دریافت کنیم.  اتفاق دیگر که ممکن است بیافتد این است که پس از جلسه، پاول نظراتی در مورد مشکلات نقدینگی بدهد.

  • برای آشنایی بیشتر با خدمات مدرسه معامله‌گری یوتوفارکس، کلیک کنید تا وارد کانال تلگرام نمونه محتوا شوید.
اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟