ارانته

بازارها بخاطر تعطیلات آرام می‌گیرند، مراقب گپ نقدینگی باشید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل هفتگی

هفته پیش رو

  • با ورود بازار فارکس به فصل تعطیلات، هفته آرامی در پیش رو خواهیم داشت
  • رویدادهای مهم هفته آینده را عمدتاً داده‌های ژاپن تشکیل می‌دهند
  • مهمتر از همه اینکه حجم نقدینگی کاهش قابل توجهی خواهد داشت

 

ین در انتظار سیگنال‌های بانک مرکزی ژاپن

یک سال ویرانگر دیگر برای ین ژاپن رو به پایان است. علیرغم قدرت گرفتن ین در ماه‌های اخیر، ین همچنان در انتهای سال کار خود را با کاهش تقریباً 8 درصدی در برابر دلار آمریکا به پایان خواهد رساند، که دلیل اصلی آن امتناع بانک مرکزی ژاپن از افزایش نرخ بهره است.

در واقع، رشد اخیر ین بیشتر به دلیل گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه بانک‌های مرکزی خارجی مثل آمریکا و اروپا، نرخ بهره را به شدت در سال آینده کاهش خواهند داد، بوده است. از این رو، ارزهایی مانند دلار و یورو بخشی از مزیت نرخ بهره بالای خود را نسبت به ین از دست داده‌اند.

علیرغم تورم صعودی، بانک مرکزی ژاپن همچنان تمایلی به افزایش نرخ بهره ندارد، زیرا هنوز مطمئن نیست که روند صعودی تورم پایدار بماند. برای تحقق این امر، مقامات بانک مرکزی ژاپن باید شاهد تسریع رشد دستمزدها باشند. این امر تأکید بیشتری بر مذاکرات بر روی افزایش دستمزدها در فصل بهار بین کسب و کارها و اتحادیه‌های کارگری می‌کند.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

USDJPY

ین آماده بازگشت می‌شود: دلیل اصلی آن گمانه‌زنی‌ها مبنی بر کاهش نرخ بهره شدید توسط فدرال رزرو در سال آینده است

در حال حاضر بازارها 80 درصد احتمال می‌دهند که بانک مرکزی ژاپن سال آینده در ماه آوریل از محدوده نرخ بهره منفی خارج می‌شود، یعنی زمانی که مذاکرات بر روی افزایش دستمزدها به نتیجه می‌رسد. رویدادهای هفته آینده به شکل‌گیری این قیمت‌گذاری کمک می‌کنند و ین بر اساس آنها حرکت خواهد کرد.

تقویم اقتصادی ژاپن در روز دوشنبه با سخنرانی آقای اوئدا رئیس بانک مرکزی ژاپن آغاز خواهد شد. سپس در روز سه‌شنبه، داده‌های اشتغال ژاپن در ماه نوامبر منتشر خواهد شد. اما رویداد اصلی احتمالا در روز چهارشنبه منتشر خواهد شد، زمانی که گزارش خلاصه نظرات آخرین جلسه بانک مرکزی ژاپن منتشر می‌شود.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

همان جلسه‌ای که در آن بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی خود را بدون تغییر نگه داشت و این تصور که به زودی چرخه انقباضی آغاز خواهد شد را پس زد. آقای اوئدا تأکید کرد که آنها در هیچ کاری عجله نخواهند کرد و به طور کلی رویکردی سنجیده در پیش خواهند گرفت. سخنان آقای اوئدا امید خریداران ین را در هم شکست.

سرمایه‌گذاران امیدوارند که از گزارش خلاصه نظرات بانک مرکزی به شفافیت و درک بهتری برسند. به خصوص اینکه آیا این دیدگاه مورد نظر همه مقامات بانک مرکزی ژاپن بوده است یا برخی از آنها تمایل به شروع سیاست انقباضی در سال آینده دارند؟

BoJ

بازارها از شرط بندی‌ها بر روی شروع سیاست انقباضی توسط بانک مرکزی ژاپن عقب نشینی کردند: انتظار می‌رود خروج از نرخ بهره منفی در فصل بهار آغاز شود، اما نه بعد از آن

به نظر می‌رسد در سال آینده شرایط برای عملکرد بهتر ین مهیا شده است. اقتصاد جهانی در حال از دست دادن مومنتوم است و بازارها پیش‌بینی می‌کنند که یک چرخه جهانی کاهش نرخ بهره در فصل بهار آغاز خواهد شد، درست زمانی که بانک مرکزی ژاپن احتمالاً در نهایت نرخ بهره خود را افزایش می‌دهد. از این رو، اختلافات نرخ بهره به نفع ین کمتر می‌شود که می‌تواند تا حدودی ین را از زیر فشار خارج کند.

مراقب گپ نقدینگی باشید

بعد از ین، موضوع اصلی که در هفته آینده باید به آن توجه داشته باشید کمبود نقدینگی است. بسیاری از معامله‌گران از میز کار و کامپیوتر خود دور می‌شوند و بسیاری از مدیران موسسات سرمایه‌گذاری، دفاتر مالی خود را در امسال بسته‌اند، در نتیجه نقدینگی با کمبود عرضه مواجه خواهد شد.

وقتی حجم نقدینگی کم باشد، بازارهای مالی می‌توانند بدون انتشار اخبار مهم، حرکات شدیدی کنند. و اگر اخبار مهمی منتشر شود، تأثیر آنها در بازار بیشتر از حد معمول خواهد بود. به عبارت دیگر، شرایط نقدینگی پایین می‌تواند نوسانات بازار را تشدید کند، به خصوص اگر کاتالیزور خبری مهمی منتشر شود.

دوشنبه در بیشتر نقاط جهان تعطیل رسمی خواهد بود، بنابراین بیشتر بازارهای سهام و اوراق قرضه بسته خواهند ماند، اما مثل همیشه بازار فارکس باز است.

در بخش داده‌های اقتصادی، برخی از داده‌های درجه دو برای ایالات متحده منتشر خواهند شد، از جمله نظرسنجی‌های منطقه‌ای فدرال رزرو از دالاس و ریچموند به ترتیب در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه.

منبع: XM

«برای پیگیری اخبار روز و فوری فارکس و بازارهای جهانی به کانال تلگرام UtoFX بپیوندید.»

بیشتر بخوانید: 

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی