ارانته

بانک‌های مرکزی انگلستان و استرالیا، روح یک هفته بی‌روح!

زمان مطالعه: 4 دقیقه

تحلیل هفتگی فارکس

بانک مرکزی انگلستان: هیچ کاهشی در نرخ بهره وجود ندارد

به نظر می‌رسد اقتصاد بریتانیا از رکود کم عمقی که در سال گذشته به آن وارد شد، رهایی یافته و در نهایت وارد مرحله بهبود شده است. نظرسنجی‌های تجاری حاکی از رشد قوی در سه ماهه اول سال و حتی احتمال افزایش قوی‌تر در سه ماهه دوم سال با توجه به افزایش رشد دستمزدها و تقویت هزینه‌کرد مصرف کننده است.

جنبه تاریک این بهبود این است که تورم همچنان بالا است. نرخ تورم در ماه مارس بالای ۴ درصد منتشر شد و نظرسنجی‌های تجاری درباره شتاب مجدد تورم در ماه‌های آتی هشدار می‌دهند، چراکه شرکت‌ها در حال افزایش قیمت‌ها برای انتقال هزینه‌ها به مصرف کنندگان هستند.

درست به همین خاطر، بسیار بعید است که بانک مرکزی انگلستان در پایان نشست خود در روز پنجشنبه، کاهش قریب الوقوع نرخ بهره را ابراز کند. البته این مساله برای سرمایه‌گذارانی که در حال حاضر انتظار دارند اولین کاهش نرخ بهره در ماه آگوست ارائه شود، تعجب آور نیست.

بانک‌های مرکزی انگلستان و استرالیا، روح یک هفته بی‌روح!

هر پیامی مبنی بر اینکه کاهش نرخ بهره در افق دید بانک انگلستان نیست، می‌تواند به نفع پوند باشد، اگرچه واکنش بازار فارکس به پیش‌بینی‌های اقتصادی جدید و ترکیب آرای کمیته بستگی دارد. در جلسه پیشین یک عضو به کاهش فوری نرخ بهره رای داد، اما با توجه به داده‌های دلگرم کننده اخیر، این عضو ممکن است این بار به ثابت نگه داشته شدن نرخ بهره رای دهد.

فقط تا 10 خرداد دوره مستر کلاس طلا با قیمت فعلی در دسترس است

  • بهترین دوره آموزش طلا در ایران
  • نقش بانک‌های مرکزی در بازار طلا
  • ترید طلا بر اساس شاخص‌های اقتصادی
  • تحلیل بین بازاری
  • استفاده کاربردی از سنتیمنت در معامله‌گری طلا

در تصویر کلان، چشم‌انداز پوند انگلستان کمی خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. اگرچه استرلینگ در سال جاری حدود ۱.۵ درصد در برابر دلار آمریکا کاهش ارزش داشته است، اما در برابر یورو همین مقدار و در مقابل ین ۷ درصد افزایش ارزش را تجربه کرده است. بنابراین انتظارات برای نرخ‌های بهره بالاتر برای مدت طولانی‌تر، استرلینگ را حمایت خواهد کرد.

عنصر دیگری که از پوند حمایت کرده است، همبستگی قوی آن با اشتهای ریسک جهانی است. با فرض اینکه همچنان اشتهای ریسک قوی باقی بماند، می‌توان انتظار داشت پوند نیز به درخشش خود حداقل در برابر یورو و ین ادامه دهد.

کانال اخبار فوری فارکس و بازارهای جهانی

فراتر از نشست بانک انگلستان، آمار تولید ناخالص داخلی این کشور برای سه ماهه اول نیز در روز جمعه منتشر می‌شود و احتمالا نشان خواهد داد که رشد اقتصادی انگلستان پس از یک دوره انقباض جزئی، در اواخر سال گذشته مثبت بوده است.

بانک مرکزی استرالیا: تکانی به قایق ندهید

به استرالیا برویم. بانک مرکزی این کشور روز سه‌شنبه جلسه خود را به پایان خواهد رساند. انتظار هیچگونه اقدامی از این جلسه نمی‌رود و با توجه به داده‌های دریافتی بعید است که سیاست‌گذاران لحن خنثی خود را تغییر دهند.

تورم مصرف کننده و تولید کننده در سه ماهه اول بالاتر از حد انتظار بود که نشان می‌دهد مسیر کاهش تورم ممکن است کندتر از آنچه بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود، باشد. قدرت در بازار کار در کنار افزایش سریع قیمت مسکن، این تصور را تقویت می‌کند.

بانک‌های مرکزی انگلستان و استرالیا، روح یک هفته بی‌روح!

به طور مشابه، برخی نشانه‌های اولیه از بهبود در بخش صنعتی چین وجود داشته است که برای استرالیا که کل مدت کسب و کار آن بر صادرات کالاهای خود به چین متکی است، خبر خوبی است. با گذشت زمان می‌توان انتظار داشت که رشد اقتصادی استرالیا بهبود بیشتری پیدا کند.

با توجه به تمام آنچه گفته شد، هیچ دلیلی وجود ندارد که بانک مرکزی استرالیا از موضع خنثی خود در این جلسه منحرف شود. در هر صورت، این بانک می‌تواند لحن هاوکیش‌تری داشته باشد، اما بعید است که این لحن هاوکیش تا جایی پیش برود که سرمایه‌گذاران تصور کنند افزایش دیگری در نرخ بهره در کار است.

یک پیام خنثی در مورد نرخ بهره، دلار استرالیا را به دستان جریان‌های ریسک‌پذیری در جهان و تحولات چین می‌سپارد. از این منظر، آمار تجاری چین که روز پنجشنبه منتشر می‌شوند، مهم خواهد بود.

بانک مرکزی ژاپن خلاصه‌ای از نظرات را منتشر می‌کند

در ژاپن، دولت برای خرید ین در بازار مداخله کرده است و این هفته ارزش این ارز را بیش از ۳ درصد افزایش داد. گفته می‌شود عوامل فاندامنتالی که ین را به پایین‌ترین سطح خود در سه دهه گذشته سوق داده‌اند هنوز وجود دارند و این موضوع پرسش‌هایی در مورد پایداری این افزایش ایجاد کرده است.
برای اینکه ین روند خود را معکوس کند، تفاوت در نرخ‌های بهره باید کاهش یابد، چه این کاهش تفاوت با کاهش نرخ بهره فدرال رزرو انجام شود و چه با افزایش نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن باشد.

بانک‌های مرکزی انگلستان و استرالیا، روح یک هفته بی‌روح!

با این حال، به نظر نمی‌رسد طی چند ماه آینده هیچ کدام از این دو مورد محتمل باشند. بنابراین ین احتمالا همچنان تحت فشار باقی خواهد ماند، اگرچه مداخلات در فارکس ممکن است این اطمینان را ایجاد کند که دلار در ژاپن به زودی به سطح ۱۶۰ ین باز نمی‌گردد.

اولین نفر از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شو

ایمیل خود را وارد نمایید تا از اطلاعیه ها و تخفیفات ما زودتر باخبر شوی…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

پراپ فرم پراپی